RSS

Inhalacja nikotyny – badania na szczurach

20 Czer

Poszukiwacze literatury naukowej związanej z naszą tematyką zwrócili uwagę na ciekawą publikację z Norwegii, która ujrzała światło dzienne kilkanaście lat temu. Dotyczy ona wpływu na organizmy szczurów nikotyny przyjmowanej przez inhalację. Eksperyment był o tyle ciekawy, że wspomniane szczury przyjmowały tę nikotynę przez 20 godzin na dobę, pięć dni w tygodniu, a doświadczenie trwało dwa lata (średnia długość życia szczura to 3 lata). Ilość rozpylanej nikotyny była taka, że jej poziom w osoczu był dwukrotnie wyższy niż u nałogowego palacza.
Wyniki badań pokazują, że nie występowało u szczurów podwyższone ryzyko nowotworów w porównaniu z grupą kontrolną. W szczególności nie znaleziono żadnych guzów płuc – zarówno na poziomie makroskopowym jak też mikroskopowym. Nie stwierdzono też zwiększenia śmiertelności czy zachorowań na miażdżycę. Jedyną istotną różnicą pomiędzy grupami było nieznaczne zmniejszenie masy ciała u zwierząt inhalujących nikotynę. Nie jest to żadna specjalna sensacja, ponieważ już od dawna wiadomo, że powoduje ona zmniejszenie łaknienia. Ważne natomiast jest to, że inhalacja nikotyny, której nie towarzyszą substancje smoliste, nitrozoaminy czy tlenek węgla obecne w dymie tytoniowym, nie powoduje typowych chorób odtytoniowych.
Tak czy inaczej – badania, a przede wszystkim ich wyniki, są interesujące. Co prawda szczurom dość daleko fizjologicznie do ludzi, ale to też ssaki. Podejrzewam, że podobnych badań na ludziach nikt się nie odważy prowadzić, więc musimy bazować na wynikach tego typu doświadczeń.
Ciekawe, czy ktoś już prowadzi podobne eksperymenty z inhalacją liquidów. Jeśli tak, to pewnie dowiemy się o tym za jakiś czas.

 
6 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 20 czerwca 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

6 responses to “Inhalacja nikotyny – badania na szczurach

 1. eser

  20 czerwca 2013 at 09:41

  Nie dotarłem do całego artykułu, ale ciekawi mnie co było nośnikiem nikotyny i w jakim stężeniu była podawana? A swoją drogą znani nam nikotyniści od dawna pala samą bazę….. moze są mądrzejsi? 😀

   
 2. Maniek

  20 czerwca 2013 at 12:27

   
 3. goniec

  20 czerwca 2013 at 14:21

  Odkąd używam e-p mam niestety podwyższone ciśnienie, szczególnie gdy położę się spać.
  Paląc analogi miałem, co ciekawe, zbyt niskie, ale lekarz twierdził, że w moim przypadku
  (jestem szczupły, prowadziłem spokojny tryb życia), nie było powodu do obaw.
  Kilkanaście dni temu, dosłownie spociłem się ze strachu, bowiem w lewym oku ujrzałem
  świecący pierścień złożony z zygzakowatych odcinków, co może być objawem jaskry.
  Trudno powiedzieć czy ma to związek z e-p, czy organizm zgłupiał po odstawieniu
  analogów, albo wiek już nie ten. Na wszelki wypadek wapuję do 2 ml na dobę.

   
 4. mechanik

  11 lutego 2014 at 21:22

  Większość zwierząt w przeciwieństwie do człowieka wytwarza witaminę C. Człowiek musi ją dostarczać w pożywieniu – regularnie. Witamina C jest substancją która jako pierwsza blokuje i przeciwdziała powstawaniu i rozprzestrzenianiu się raka. Nikotyna to morderca witaminy C. YT- medycyna komórkowa, choroba nowotworowa, Aleksandra Niedźwiecki.

   
  • StaryChemik

   11 lutego 2014 at 21:34

   Hm… zdaje się, że to daleko odbiega od tematyki bloga. Proszę się powstrzymać z tego typu wpisami, tu nie dyskutujemy o medycynie alternatywnej.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: