RSS

No i mamy jasność, o co tak naprawdę chodzi

16 Lip

Dziś na portalu natemat.pl ukazał się dość obszerny artykuł dotyczący w zasadzie e-papierosów, a tak naprawdę kasy związanej z tym rynkiem.
Już sam tytuł: E-papierosy za tanie. Senator: Czas obłożyć je akcyzą wyjaśnia od razu, w czym rzecz.
Przyznam, że jedno mnie ucieszyło – nareszcie pan senator Piecha powiedział wprost, o co tak naprawdę chodzi. Nie udaje, że chodzi o zdrowie ludzi, o choroby odtytoniowe. Kasa misiu, kasa… Magiczne słowo „akcyza”, która, nałożona na „olejki” (senatorze – olejki są do ciasta albo do opalania – warto się douczyć!) w automagiczny sposób sprawi, że nieletni nie będą sięgać po e-fajkę a ludzie albo wrócą do analogów albo też sięgną po produkty farmaceutyczne.
Z wypowiedzi pana senatora Piechy (skądinąd lekarza) aż kapie hipokryzją. „Państwu powinno zależeć na ograniczeniu ich dostępności” – no jasne, niech dostępne będą zwykłe tytoniowe, na nich państwo trzepie miliardy. No i na pewno są zdrowsze niż te wstrętne elektroniki.
„Być może ta akcyza powinna być niższa ze względu na to, iż e-papieros trochę mniej szkodzi. Aczkolwiek w tym dozowniku z olejkiem czasem znajdują się dawki nikotyny przekraczające te w klasycznych papierosach. Mało mamy na ten temat danych, ale pewne jest, że akcyza to konieczność.”
No, panie senatorze – jeśli pan ma mało danych to smutne. Może warto zajrzeć do źródeł? A wiązanie poziomu nikotyny z akcyzą to niesamowita wolta – większa nawet niż Górna Wolta.
„Podatek chroni najmłodszych”? Raczy pan żartować – podatek tylko napędza kasę państwu. Mało chyba pan bywa w okolicach szkół czy miejsc, w których bywa młodzież. Akcyza na zwykłe papierosy jakoś nie odstraszyła ich od palenia. Te argumenty są rodem z PRL, gdzie właśnie tak argumentowano podwyżki cen alkoholu i tytoniu. Ciekawe ilu pijaków rzuciło wódę dlatego, że podnieśli cenę.
Chciałbym na marginesie przypomnieć, że kilkaset tysięcy użytkowników e-papierosów to wyborcy, panie senatorze. A niedawne badania pokazały, że nikotyna poprawia pamięć (pisałem o tym jakiś czas temu tutaj na blogu). Może warto to też wziąć pod uwagę.
Przy okazji jedna uwaga do autora artykułu: wyraźnie widać, że nie śledzi Pan unijnej procedury legislacyjnej – warto to nadrobić. Granica 4 mg/ml zniknęła już z projektu – wszystkie liquidy mają być produktami medycznymi.

Reklamy
 
13 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 16 lipca 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

13 responses to “No i mamy jasność, o co tak naprawdę chodzi

 1. R4di

  16 lipca 2013 at 12:23

  Nóż się w kieszeni otwiera…
  Denerwujące że wszystkie artykuły są takie jednostronne… nikt nie pyta nas o zdanie.
  Bo i pytać nie ma kogo… naszego wspólnego głosu ciągle brak…

   
  • drumand

   21 lipca 2013 at 02:24

   …ale jakiego wspólnego głosu, przepraszam. Czytając ten i podobnie brzmiące wpisy o jednoczeniu się, organizowaniu, wspólnym ‚głosie’,….. etc etc pojawiających się przez ostatnie 2 lata tu i tam, pusty śmiech mnie ogarnia.
   Kierowców jest znacznie więcej niż e-palaczy – ale akcyza na paliwo jest i dziury w drogach są. Nałogowych palaczy i alkoholików też jest więcej niż e-palaczy a akcyza na papierosy i alkohol jest. Wspólny głos emerytów i rencistów oraz przedsiębiorców również jest ‚nieco’ głośniejszy niż e-palaczy – a mimo to ZUS okrada wszystkich w świetle prawa.

   Wspólny głos (co by nie powiedzieć) dobrze zorganizowanego rynku i branży e-cig w Wielkiej Brytanii też pomógł im tyle co nic! Dla mnie to był ostatni bastion i wyznacznik tego co syanie się z e-p w Europie. Kraj największych swobód obywatelskich i największej wolności prowadzenia działalności gospodarczej w EU. Kraj który od dawna pokazuje EU środkowy palec i mówi im żeby swoje dyrektywy wsadzili sobie w ‚****’…… I co? I nic!
   Sami wewnętrznie regulują rynek klasyfikując e-p jako środek medyczny dostępny w aptekach, limitując sprzedaż, nakładając obowiązek badań, certyfikatów etc etc…
   Ani ‚wspólny głos’, ani dobrze zorganizowana struktura branży ani szeroko rozwinięte swobody gospodarcze nie uratowały e-p przed globalną hipokryzją władzy odgórnej.

   Czy mam również wspominać o Francji czy Węgrzech..? Chyba nie ma sensu.

   Żal jest mi wszystkich nawołujących do ‚wspólnego głosu’ lub wierzących że w taki czy inny sposób można zmienić nadchodzący i nieunikniony los e-p w naszym wspaniałym kraju. Śnijcie dalej i nawołujcie na puszczy….
   I dla jasności – jest mi żal samego siebie. Bo jestem chmurzący a dodatkowo branża e-p utrzymuje mnie i moje dzieci. Ale nie mam choć krzty wątpliwości jaki będzie finał e-p. Nie tylko u nas, ale globalnie.

   Wszystkim piewcom i orędownikom ‚wspólnego głosu’ mówię nie biczujcie się. Nie tnijcie żył z powodu że ponownie w tym kraju skończyło się na pustym nawoływaniu do kolejnego ‚narodowego ruszenia’. Pomijając fakt że w tym kraju wszyscy nawołują ale nikt nic nie robi, nawet gdyby ‚wspólny głos’ zaistniał, jego wydźwięk byłby mniejszy niż zero. Los e-p w skali globalnej jest od dawna przesądzony.
   Z jednej strony utyskujecie nad globalną hipokryzją rządów, EU i wpływami lobby finansjery. Z drugiej strony łudzicie się że nasz kraj usłyszałby (tak czy inaczej nieistniejący) ‚wspólny głos’ i powstałby jak Feniks z popiołów niesiony Waszym ‚wspólnym głosem’…??? Nie łudźcie się. Los e-p jest przesądzony. To kwestia czasu.

    
  • Tymon Węgrzyn

   25 lipca 2013 at 12:17

   „Nóż się w kieszeni otwiera”? więc go wyjmij, ile razy w sejmie padły słowa „z głupkami się nie dyskutuje, przed głupkami trzeba się bronić” jeśli siła argumentu na nich nie zadziała to trzeba będzie jednak użyć argumentu siły….

    
 2. pierdziu

  16 lipca 2013 at 13:07

  Zaraz… znikł zapis 4 mg?
  1. To nawet liquid 0 mg, czysto zapachowo-smakowy ma być produktem medycznym?
  2. Czy kupno składników liquida i zrobienie go samemu będzie/jest trudne i /lub legalne?

   
 3. Barman

  16 lipca 2013 at 15:54

  Za takie teksty Piecha powinien strzała w twarz dostać, niekoniecznie spacerowego i niekoniecznie jednego. Ludziom pomaga to zwalczyć nałóg, a oni z bólem dupy chcą zagarnąć dla siebie -,- … co za ciemnogród

   
 4. Kamil Janecki

  16 lipca 2013 at 19:55

  Jak tutaj szanować innych mam jak dają tyle powodów do obicia Mordki. Zawsze chodziło o kasę… Jak dla mnie smutne.

   
 5. Baushoku

  16 lipca 2013 at 21:43

  hm, a może atak na posłów jajkiem? nie… to nic nie da.
  Za mało posłów ma pojecie czym jest e-papieros…a wypowiadają się…ze normalnie ”jajko samo wskakuje na dłoń”

   
 6. Tomba

  16 lipca 2013 at 21:44

  W zasadzie wszystko jasne – niestety. To była tylko kwestia czasu. Szkoda nerw, bo i tak nic nie zdziałamy w tej kwestii. Oni mają w głębokim poważaniu to co my myślimy na ten temat.

   
 7. Sabina

  17 lipca 2013 at 06:40

  Jak zwykle kasa na pierwszym miejscu, Zajęli by się czymś ważniejszym, np bezrobociem .

   
 8. Jola

  17 lipca 2013 at 07:17

  najgorsze ,ze Bruksela tez juz chce łapy w to wsadzac 😦 a ten stwor ma ostatnio za duzą wladze 😦

   
 9. Ireneusz Tarnowski

  17 lipca 2013 at 09:52

  oby nam nie przyszło wyjść na ulicę i krzyczeć ” MIESZAĆ!! KOPCIĆ!! ZALEGALIZOWAĆ!!”

   
 10. Zoś

  17 lipca 2013 at 10:59

  No i jak zwykle idzie o kasę… No cóż, jak zarabiają sobie na normalnych fajkach, no to dziwne by było, żeby ominęli ten stosunkowo nowy stwór…

   
 11. Marcin

  17 lipca 2013 at 21:36

  Gdyby powiedział szanowny polityk wprost, że państwo widzi kolejną okazję do złupienia obywateli, to każdy by stwierdził, że przynajmniej gada prawdę. A tak, to wkurzył e-palaczy i idiotę z siebie zrobił.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: