RSS

Europejska inicjatywa obywatelska

25 Lip

Wczoraj trafiłem na stronę EFVI – Europejskiej Inicjatywy Swobodnego Chmurzenia. Jest to idea związana ściśle z Unią Europejską i jej niedawnym pomysłem dotyczącym tak naprawdę drastycznego ograniczenia dostępności e-papierosów w krajach unijnych.
W ramach mechanizmów demokratycznych istnieje coś takiego jak „Europejska inicjatywa obywatelska”, która pozwala zwykłym obywatelom na proponowanie ustawodawstwa unijnego. Warunkiem rozpoczęcia czegoś takiego jest stworzenie komitetu obywatelskiego – minimum po jednej osobie z siedmiu krajów UE, a następnie zebranie (w ciągu roku od startu) co najmniej miliona podpisów pod projektem, przy czym z każdego z tych siedmiu krajów musi pochodzić więcej niż określona liczba podpisów. W przypadku Polski liczba ta wynosi 38250.
Nieco więcej o inicjatywie obywatelskiej można przeczytać tutaj.
Zastanawiam się nad tym, jakie są szanse tego pomysłu. Niestety, doświadczenie z petycjami i innymi podobnymi pomysłami, nie pozwala na wielki optymizm. Zebranie niemal 40 tysięcy podpisów wydaje mi się być praktycznie niemożliwe. Nie wiem, jak to wygląda w innych krajach, ale obawiam się, że może tam być podobnie. Ludzie kochają narzekanie, ale jeśli trzeba zrobić cokolwiek, popadają w nagły marazm.
Chciałbym się mylić.

 
12 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 25 lipca 2013 w ogólne

 

Tagi: , , ,

12 responses to “Europejska inicjatywa obywatelska

 1. Lobo

  25 lipca 2013 at 11:53

  A może jednak? W Polsce jest kilku dużych dystrybutorów e-papierosa: Trendy, Mild, Chic. Może, w porozumieniu z tymi firmami, dałoby się zebrać wymaganą ilość podpisów? Każde stoisko firmowe miałoby listę dla klientów… Jest to do zrobienia, myślę.

   
  • Kamil

   26 lipca 2013 at 08:25

   Dokładnie!

    
 2. Afro

  25 lipca 2013 at 12:08

  Trzeba spróbować

   
 3. Wojtek

  25 lipca 2013 at 15:45

  Dokładnie taka sama myśl jak u Lobo przyszła mi do głowy. Praktycznie tylko w taki sposób można dotrzeć do szerszego grona chmurzących.

   
 4. Marcin Duraj

  25 lipca 2013 at 18:56

  Na razie trzeba zarejestrować inicjatywę, czekać na potwierdzenie rejestracji. Potem przyjdzie czas na zbieranie podpisów.

  Ale mam nadzieję że w Polsce uda się zebrać 40 000 podpisów 🙂

   
 5. Taziff

  26 lipca 2013 at 09:44

  Moim zdaniem te 40000 podpisów nie było by trudno zebrać u nas.

   
 6. halibutt

  26 lipca 2013 at 10:46

  W czasach Facebooka i zwoływania znajomych „to dla mnie ważne, podpiszcie” zebranie 40 tysięcy podpisów nie wydaje mi się przesadnie trudne. Same fora chmurzących mają pewnie tyle użytkowników, a jeśli by się sprawą zainteresowali także sprzedawcy (ulotką informacyjna?), to wystarczyłyby pewnie dwa miesiące.

  Inna rzecz jaka by była skuteczność całej akcji. Bo młyny mielą powoli i mogłoby sie okazać, że faktycznie, głosowane obecnie zmiany da sie odwrócić, ale dopiero w 2020 roku.

   
 7. eDudek

  30 lipca 2013 at 21:44

  Ja i chmurzący znajomi ze sklepu to jakieś 40 podpisów. Myślę, że nie bedzie żadnych problemów. E-palacze to zawzięci ludzie dążący uporem do celu. Wystarczy poczytać jakie walki prowadzą niektórzy z bobrem, nie idąc na łatwiznę i nie wracając do analogów.

   
 8. Marcin Duraj

  31 lipca 2013 at 17:03

  Tak tylko że cześć chmurzących jest bardziej zainteresowana tematem, jak widać po dotychczasowych petycjach 10/15 tysięcy ludzi, do reszty trzeba będzie dotrzeć w inny sposób. Myślę tu głównie o sklepach, ludzie na spotkaniach vaperów przeważnie są już tymi zainteresowanymi tematem do których nie będzie ciężko dotrzeć. Ale jak napisał już Stary Chemik czekamy na zarejestrowanie EFVI.

   
 9. Karol Chom

  1 sierpnia 2013 at 23:45

  Mógłbym udostępnić petycje do podpisania klientóm swoich sklepów tylko potrzebowałbym wyjaśnienia kwestii technicznych np. co z tym dalej zrobić, jakiś wzór etc. Jeśli po zarejestrowaniu EFVI ktoś udzieli do tego „instrukcji obsługi” mogę się włączyć.

   
 10. Robert M.

  28 listopada 2013 at 00:46

  EFVI zerejestrowane 25.11.2013 czas zbierania podpisów 1 rok.
  Cieszę się, żę jestem jednym z pierwszych..

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: