RSS

Ciąg dalszy badań prof. Polosy

06 Sier

We wpisie 26 czerwca opisywałem wyniki badań włoskiego zespołu prof. Polosy, który prowadzi długoterminową obserwację grupy palaczy tytoniu, którzy rozpoczęli używanie e-papierosów, przy czym istotne jest to, że nie zamierzali oni rzucić palenia.
Ukazała się właśnie kolejna publikacja tego zespołu, w której badacze podsumowują wyniki obserwacji po 24 miesiącach od chwili rozpoczęcia eksperymentu. Do tego momentu dotrwało 40 badanych. Fakt, grupa ta nie jest zbyt wielka, ale jak na razie to jedyne badania, które są prowadzone bez przerwy przez tak długi okres.
Tak czy inaczej – warto przyjrzeć się wynikom. Dwa lata od chwili, gdy badani zaczęli używać e-papierosów, 5 osób z tej grupy nadal nie pali, co stanowi 12,5%. Wydaje się, że to niedużo, ale trzeba pamiętać, że ludzie ci nie zamierzali rzucić analogów. Polosa wydzielił inną grupę – tych, którzy rzucili zupełnie albo znacząco ograniczyli palenie, pozostając hybrydowcami. W tym drugim przypadku ograniczenie to musiało wynieść minimum 50% w stosunku do liczby papierosów wypalanych przed rozpoczęciem badania. Łącznie takich osób było 16, co stanowi 40%. I ta liczba jest, przynajmniej dla mnie, naprawdę znacząca.
Nie zaobserwowano istotnych działań niepożądanych. Jedyne, które raportowano, to niewielkie podrażnienie jamy ustnej lub gardła. Nie stwierdzono objawów alergicznych.
Mam nadzieję, że podobne badania prowadzone są także w innych ośrodkach. Każde z nich może stanowić solidny argument świadczący o tym, że e-papierosy mogą być efektywnym środkiem wspomagającym rzucanie palenia.
I tylko na koniec można westchnąć, że u nas nikt nie zdecydował się jeszcze na podobne badania.

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 6 sierpnia 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

One response to “Ciąg dalszy badań prof. Polosy

  1. croppa

    7 sierpnia 2013 at 11:09

    Podrażnienia jamy ustnej występują dość często, ale nie jest to skutek palenia e-papierosów, ale odstawienia analogów. Przez lata palenia na dziąsłach, języku osadza się nalot, niby ochronny, bo kiedy przejdziemy na e-p ten nalot znika, organizm się odtruwa, przez to dziąsła są bardziej podatne na krwawienie, no i język się robi różowiutki 🙂

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: