RSS

Dr Farsalinos – kolejne wyniki badań klinicznych

03 Wrz

Na tegorocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się kilka dni temu w Amsterdamie, dr Konstantinos Farsalinos przedstawił badania zespołu grecko-włoskiego, które koncentrowały się na bezpośrednim wpływie używania e-papierosa na pracę serca i układu krwionośnego.
W badaniu wzięło udział 60 osób – 30 palaczy analogów oraz 30 chmurzących (wiek 20-55 lat). Po 8 godzinach abstynencji od palenia/chmurzenia oraz przyjmowania kofeiny (kawa/herbata) palacze mieli za zadanie wypalić 2 papierosy (0,7 mg nikotyny), a chmurzący mogli dowolnie zaciągać się przez 15 minut e-papierosem z liquidem 18 mg/ml.
Po 30 minutach wykonywano badania przepływu krwi w naczyniach wieńcowych. W przypadku palaczy tytoniu zaobserwowano spadek przepływu krwi w naczyniach wieńcowych o 16% z jednoczesnym wzrostem oporu przepływu o 19% w stosunku do wartości sprzed eksperymentu. U chmurzących nie zauważono żadnych zmian tych parametrów. Co istotne, gdy palacze analogów używali e-papierosa w doświadczeniu, także nie powodowało to zmian parametrów hemodynamicznych.
Ze względów etycznych nie wykonano próby, w której chmurzący mieliby użyć papierosa tytoniowego. Myślę, że jednak nietrudno się domyślić, że zmiany przepływu krwi byłyby co najmniej takie, jak w przypadku pierwszego eksperymentu, a prawdopodobnie wartości te byłyby jeszcze wyższe.
Badane było także stężenie karboksyhemoglobiny (HbCO), czyli typowego związku obecnego w czerwonych krwinkach osób palących (lub zatrutych czadem). Zgodnie z hipotezą badawczą zauważono istotny wzrost stężenia HbCO po wypaleniu dwóch papierosów, natomiast poziom HbCO po użyciu papierosa elektronicznego nie ulegał zmianie. To dość oczywiste, ponieważ w przypadku chmurzenia nie mamy do czynienia z procesem spalania, a więc nie istnieje zewnętrzne źródło tlenku węgla, który mógłby się wiązać z hemoglobiną, blokując dostęp tlenu i upośledzając standardową wymianę gazową tlen/dwutlenek węgla.
Podsumowując swoje wystąpienie dr Farsalinos apeluje o dalsze badania kliniczne w tym kierunku, wskazując, że e-papierosy mogą być istotnym narzędziem do walki z nałogiem tytoniowym.
Trzeba podkreślić, że autorzy piszą o tym, że ich praca to kolejny krok na ścieżce badań, ale na pewno te wyniki nie mogą zastąpić długofalowych badań nad oddziaływaniem chmurzenia na zdrowie. Te jednak z oczywistych powodów pojawią się dopiero za jakiś czas.

Reklamy
 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 3 września 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

5 responses to “Dr Farsalinos – kolejne wyniki badań klinicznych

 1. dymek

  3 września 2013 at 10:49

  Szkoda że nie podaje Pan linków do źródeł.

   
  • StaryChemik

   3 września 2013 at 11:35

   Fakt, mój błąd, przepraszam. Już podałem link.

    
 2. Patryk

  4 września 2013 at 15:15

   
  • Jacek

   5 września 2013 at 12:04

   Boziu, ten wstrętny e-papieros mało jej domu nie zburzył 😉 aż się ściany zatrzęsły… nieźle. Niedługo będzie że e-papierosy dzieci porywają 😀

    
   • Romano Manson

    5 września 2013 at 14:54

    No i nie ma orzeszków ziemnych w Gabonie !
    Ups… sorry to nie przez e-smoki lecz przez polityków.
    😉
    Cieszyłbym się gdyby nauka w 100% potwierdziła słuszność mojej decyzji o przejściu na „chmurzenie”.
    Tyle, że nauka na 100% może potwierdzić tylko jedno – śmierć działa.

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: