RSS

Dyrektywa tytoniowa – nowe ciekawe wieści z Brukseli

07 Wrz

Nadchodzący tydzień w parlamencie europejskim miał być gorący – z powodu głosowania nad dyrektywą tytoniową (Tobacco Products Directive – TPD). Tymczasem sytuacja uległa w ostatnich dniach dość istotnej zmianie.
O co w sumie chodzi? W tym przypadku część europarlamentarzystów postanowiła zaprotestować przeciw zbyt szybkiemu trybowi przyjmowania dyrektywy. Ostateczny tekst do dyskusji opublikowano 30 sierpnia (i to nie we wszystkich językach unijnych, co jest przyjętym od dawna zwyczajem), natomiast poprawki miały być zgłaszane do 4 września. Jeśli zajrzymy do kalendarza, zobaczymy, że te daty dzieli co prawda 5 dni, ale z tego dwa to weekend. Zaiste – pośpiech nadzwyczajny. Zastanawiający, prawda? A debata oraz głosowanie miały się odbyć odpowiednio 9 i 10 września. I już.
Pani Linda McAvan stara się spieszyć, bardzo spieszyć. Boi się, że uchwalanie dyrektywy może się przeciągnąć, a wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami.
Tymczasem grupa parlamentarzystów wykorzystała prawo, aby głosowanie przesunąć. Okazuje się, że wystarczy zebrać 40 osób, aby złożyć skuteczny wniosek o odroczenie głosowania. No i udało się taką grupę stworzyć, głównie spośród centroprawicy, ale tak naprawdę było to porozumienie ponad podziałami, ponieważ dołączyli się posłowie Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.
Została ustalona nowa data debaty/głosowania – 8 października. Co to oznacza w tym przypadku? Powiem może tak: każda zwłoka w pracach nad dyrektywą działa na naszą korzyść. Jeśli dzięki jakimś działaniom posłów uda się jeszcze nieco odwlec głosowania, jest szansa, że zabraknie czasu na ostateczne zatwierdzenie dyrektywy. A wtedy prace nad nią będą musiały rozpocząć się od nowa już w kolejnym składzie parlamentu europejskiego. A wtedy może być zupełnie inny układ sił.
Nie trzeba było długo czekać na reakcję pani Lindy McAvan. W swoim oświadczeniu nazywa decyzję o przesunięciu głosowania wielkim wstydem oraz rozczarowaniem. No i oczywiście nie omieszkała dodać, że codziennie 570 brytyjskich dzieci w wieku 11-15 lat zaczyna palić i w związku z tym żadna zwłoka nie ma uzasadnienia. Bardzo ciekawa argumentacja, szczególnie w kontekście stanowiska pani McAvan wobec e-papierosów.
Odroczenie głosowania mocno ubodło panią Lindę, o czym świadczą jej ostatnie wpisy na Tweeterze w dniach 3-6 września.
Świeże wieści na ten i inne tematy można znaleźć na stronie Clive’a Batesa – jednej z dużych postaci świata e-papierosów. Polecam gorąco!

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 7 września 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

3 responses to “Dyrektywa tytoniowa – nowe ciekawe wieści z Brukseli

 1. better

  7 września 2013 at 20:46

  Witam.
  Państwo to My, choć są nas miliony jesteśmy beznadziejni wobec demokratycznej władzy. Co się odwlecze to nie uciecze. Pani Linda ma w dupie kolejne wybory woli udawać głupa i zasłaniać się dziećmi oraz liczyć miliony. Inaczej nazwać tej sytuacji nie można. U nas władze krzyczą o patriotyzmie przy każdej okazji, choć dzisiaj wojna to nie karabiny tylko gospodarka i biznes. Jak może dziś jeden z drugim wołac o patriotyzm patrząc tylko co jeszcze polskiego sprzedać. Trudno czasem zachować widząc hipokrytów na szczytach władzy. Kiedyś pozostanie tylko ich lać i brać to co wzieli ….

   
 2. exseb

  7 września 2013 at 21:01

  Witam,
  Wstyd to jest dla pani Linda McAvan bo albo jest tak ciemna albo jest lobowana przez odpowiednie instytucję które chcą ograniczenia e-p. Myślę że działania pani Linda McAvan wskazują iż dyrektywę którą chce wprowadzić w tak szybkim tempie mimo iż informacje wskazują iż używanie e-p jest mnie szkodliwe niż zwykły papieros to nie jest dla dobra obywateli EU tyko zwykła prywata. Zastanawia mnie dlaczego wymiar sprawiedliwości nie przyjrzy się działaniom pani Linda McAvan oraz posłom którzy fanatycznie popierają tą dyrektywę. Wyrażam stanowcze NIE!!!!! dla działań pani Linda McAvan oraz polityków którzy zamiast działać jako głos obywateli EU uprawiają zwykłą prywatę!!!!! Stanowcze nie dla partii które pierwsze chcą pozyskać głosy aby dostać się do parlamentu EU a potem mają nas w nosie !!!!!!! NIE DLA PRYWATY I UKŁADÓW, PRZECZ Z TAKIMI POLITYKAMI … NIECH SIĘ ZAJMĄ PRACĄ NAD KWESTIAMI ISTOTNYMI A NIE MATACTWEM I DZIAŁANIEM KTÓRE SZKODZI A NIE JEST ZGODNE Z WOLĄ WYBORCÓW. MIL PAŃSTWO SUGERUJĘ ABY ZBOJKOTOWAĆ nadchodzące wybory jako protest wobec polityków którzy zamiast reprezentować NAS reprezentują interesy SWOJE oraz firm lobujących.
  Proszę wybaczyć mój ton ale po prostu, szlag mnie trafia jak widzę głupotę polityków i pazerność, którzy zostali wybrani przez obywateli i skoro to ma tak wyglądać to uważam że politycy działający na rzecz interesów tylko pewnych grup, powinni zostać ukarani przez społeczeństwo EU . BIERNOŚĆ DAJE PRZYZWOLENIE NA TAKIE DZIAŁANIA POLITYKOM TAK WIĘC TRZEBA PODJĄĆ TAKIE DZIAŁANIA aby zrozumieli że albo reprezentują swoich wyborców i mają szansę na utrzymanie mandatów poselskich albo się mogą pożegnać z karierą polityczną bo nikt na nich nie ZAGŁOSUJE!!!!!!!! ANI NA POLITYKÓW ANI NA PARTIE KTÓRE DZIAŁAJ WBREW WOLI OBYWATELI!!!!!!!
  Nie ma co czekać na to co będzie, na szczęście teraz znalazła się grupka posłów która sprzeciwiła się tak szybkiemu wprowadzeniu pod głosowanie dyrektywy która jest bublem, trzeba dać do zrozumienia politykom aby od e-p trzymali się z daleka bo to co robią jest zwykłym łamaniem prawa, aby coś ograniczać to muszą być ku temu podstawy, dowody a tu jest zwykła wolna amerykanka, grupka posłów na czele z panią Linda McAvan nie mając dowodów chce ograniczać dostępność do e-p. Wydaje się iż zachowanie posłów oraz pani Linda McAvan wskazuje na brak jakichkolwiek kompetencji jako polityka oraz specjalisty w tym obszarze dlatego też powinna(i) rozwijać swoją karierę w innych obszarach. np ogrodnictwo lub sprzedaż bezpośrednia,
  TOTALNE DNO !!!!!! NIE DLA GŁUPOTY I PRYWATY !!!!!!!

  pozdrawiam
  S.

   
 3. Baushoku

  7 września 2013 at 22:10

  Nie rozumiem, co ma do tego że dzieciaki w wieku 11-15 lat zaczynają palić, tak było jest i będzie.
  Nic się nie zmieniło -żądza piniondza.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: