RSS

50 lat e-papierosa

11 Wrz

Jeśli spytamy użytkowników e-papierosów o to, kiedy tak naprawdę zostały one wynalezione, wielu powie, że było to kilka lat temu, już w XXI wieku. Niektórzy być może nawet pamiętają nazwisko Hon Lik – jest to farmaceuta, który jako pierwszy opisał (i opatentował) ten inhalator w mniej więcej takiej postaci, z jaką mamy dziś do czynienia.
Ale tak naprawdę musimy się cofnąć znacznie dalej. Już w 1958 roku jeden z szefów znanej firmy tytoniowej Philip Morris powiedział: pierwsza firma, która zaprojektuje papierosa emitującego zdecydowanie mniejszą ilość smół i nikotyny, będzie liderem rynku.
Być może ta wypowiedź zainspirowała Herberta A. Gilberta do pracy nad takim właśnie wynalazkiem. W kwietniu 1963 roku złożył on w urzędzie patentowym USA wniosek opisujący papierosa bezdymnego i beztytoniowego. W zasadzie ten projekt wygląda całkiem ciekawie. Jakby się dobrze przyjrzeć rozwiązaniu to jest on czymś pośrednim pomiędzy klasycznym e-papierosem a oferowanym na rynku inhalatorem nikotyny. Inhalatory stosowane współcześnie pozwalają na zaciąganie się mieszaniną powietrza i tego, co się znajduje we wkładzie, będącym czymś w rodzaju porowatego ciała stałego impregnowanego m.in. nikotyną. Nie ma tu podgrzewania, nie ma też efektu zbliżonego do dymu.
Papieros elektroniczny Gilberta oferował rozwiązanie podobne – powietrze było zaciągane przez porowaty filtr impregnowany czymś, co miało symulować aromat papierosa. W tym jednak przypadku mieszanka miała być jednak po drodze podgrzewana, aby wzmocnić efekt – w końcu w analogu dym jest ciepły, o czym pamięta każdy chmurzący.
Patent pana Gilberta został zatwierdzony w sierpniu 1965 roku. W założeniu miał on służyć nie tylko jako namiastka papierosa zwykłego, ale także być metodą podawania leków wziewnych, np. astmatykom.
Dlaczego więc rewolucja e-papierosowa nie rozpoczęła się pół wieku temu? Ano, tu akurat sprawa jest dość prosta. E-papieros Gilberta był beztytoniowy. Był namiastką zwykłego, ale nie dawał możliwości nasycenia krwi nikotyną. Prawdopodobnie dlatego nie trafił do seryjnej produkcji i nie zyskał popularności.
I tak rewolucja musiała zostać odroczona o 40 lat.

 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 11 września 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

3 responses to “50 lat e-papierosa

 1. mik

  12 września 2013 at 19:25

  Z przyjemnością czytam ten blog. Czasem, lekko przeraża mnie czarny humor we wpisach o katastrofie w Japonii, ale rzeczywiście, trudno na trzeźwo o tym myśleć. Za to, taki fajny wpis jak ten, o historii e-papierosa, rekompensuje mi japońskie dreszczowce;)

  A tak, przy okazji, czy trafiliście już ba artykuł na wyborczej.pl o badaniach w Nowej Zelandii, wskazujących na skuteczność e-papierosa w rzucaniu palenia?
  http://wyborcza.pl/1,75476,14570469,E_papierosy_sa_tak_samo_skuteczne_w_walce_z_nalogiem.html

   
 2. Tichy

  12 września 2013 at 21:58

  Panie Chemiku Starszy, po pierwsze dziękuję za pracę włożoną w prowadzenie tak użytecznego bloga. Stronę polecam wszystkim znajomym chmurzącym i tym którzy mają wątpliwości i obiekcje co do e-palenia.

  Nie widziałem, żeby pod którymkolwiek postem padło takie pytanie, a podejrzewam, że niejeden się nad tym zastanawiał – czy, czysto teoretycznie, istnieje możliwość wprowadzenia do składu e-liquidu tetrahydrokannabinolu, czyli THC?

  Nie pytam rzecz jasna o jakiś gotowy przepis tylko o teoretyczne możliwości stworzenia takiego.

  Inna sprawa, że gdyby takie liquidy znalazły się w obiegu, byłby to gwóźdź do trumny legalności e-papierosów…

   
 3. R4di

  13 września 2013 at 09:17

  Tichy – PG/VG w płynie to nośnik substancji a co z nim zmieszasz to już Twoja sprawa. Widziałem już w anglojęzycznym brukowcu artykuł. Generalnie pisali że e-papierosy są be bo ludzie różne rzeczy dodają do płynu i się trują. Wg autora inhalacja płynu z Viagrą działa….

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: