RSS

Breaking news: Australia rozważa zakaz palenia tytoniu i pozostawienie tylko e-papierosów.

16 Wrz

Znalazłem właśnie świeżutką wiadomość, że rząd Australii rozważa całkowity zakaz sprzedaży papierosów tytoniowych w roku 2015 i zastąpienie ich elektronicznymi, jeśli badania, które się właśnie zaczynają, wykażą przewagę tych ostatnich.
Jest to niesamowity zwrot w pomysłach Australijczyków, którzy do tej pory walczyli z e-fajkami i pozwalali tylko na sprzedaż stacjonarną liquidów beznikotynowych.
W artykule z The Sydney Morning Herald autor pisze, że rząd federalny wyasygnuje milion dolarów na badania dotyczące kwestii bezpieczeństwa e-papierosów. Badania kliniczne, które będzie prowadził zespół kierowany przez panią dr Coral Gartner, obejmą grupę 1600 palaczy na uniwersytecie stanu Queensland.
Oczywiście zakaz palenia tytoniu nie jest to jeszcze w 100% przesądzony, ponieważ wpływy Big Tobacco są tam także spore, a nie wszyscy politycy będą chcieli pójść w tym kierunku. Tak czy inaczej – jest to, moim zdaniem, bardzo ciekawa informacja. Będziemy się pilnie przyglądać temu, co robi Australia. A może UE pójdzie tą drogą? OK, wiem, wiem, ale pomarzyć sobie mogę, prawda?
Miejmy tylko nadzieję, że badania kliniczne potrwają krócej niż najsłynniejszy eksperyment na tym uniwersytecie, trwający od 1927 roku. 😉

 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 16 września 2013 w ogólne

 

Tagi: , , ,

3 responses to “Breaking news: Australia rozważa zakaz palenia tytoniu i pozostawienie tylko e-papierosów.

 1. goniec

  16 września 2013 at 00:26

  Jak ktoś nie ma paku, może użyć kalafonii. 🙂

   
 2. palesobie

  16 września 2013 at 23:52

  Ha ha, to nie tak jest napisane. To są słowa szukającego sensacji dziennikarza, że „Australia mogłaby stać się pierwszym …” ale to nie tak wygląda. Wnioski z badania, jakiekolwiek będą, o niczym nie przesądzą.
  Teraz (od kilku dni) jest już nowy rząd, konserwatywno-liberalny, który nie ma takich ambitnych zamiarów wymuszania zmian społeczno-obyczajowych jak poprzedni socjalistyczny.
  Podsumowując: nie „rząd rozważa”, ale jakiś pan dziennikarz.

   
  • StaryChemik

   17 września 2013 at 08:44

   To jasne, że wnioski z jednego badania, nawet obejmującego 1600 osób, nie mogą przesądzić o wszystkim. Dla mnie jednak jasnym punktem jest to, że rząd federalny wyasygnował sporą kasę na takie badania – nie słyszałem, aby jakikolwiek inny rząd zrobił coś takiego. Australia od dłuższego czasu dość ostro walczy z paleniem tytoniu, więc tego typu działania są niejako konsekwencją tego kierunku.
   Osobiście nie wierzę, aby coś takiego się udało – to by było ciosem w budżet. Zauważmy jednak, że zdecydowanie zmienia się podejście do e-fajek – i to jest jasny punkt.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: