RSS

Mój krótki komentarz do dzisiejszego artykułu w Onet.pl

18 Wrz

No i mamy kolejny artykuł w sprawie dyrektywy, tym razem w Onecie. Tak naprawdę nie jest to ich własna produkcja, ale tłumaczenie z niemieckiego Der Spiegel (ciekawe jak tam kwestie prawa autorskiego… ;)).
W sumie tekst nie jest nawet wart specjalnej uwagi, ale zwrócę uwagę na kilka typowych manipulacji, które tam się znajdują.
Autor pisze tam o brudnych metodach lobby papierosowego, czego przykładem mają być wysłane europosłom e-papierosy (?!). Ciekawe – czy firma Totally Wicked już została przejęta przez Big Tobacco? Mamy tam zaraz też informację o „płynnej nikotynie” i o tym, że na etykiecie widniała trupia czaszka (standardowy znak, który jest w tym przypadku obowiązkowy – to wiemy my, ale niekoniecznie czytelnik Onetu) oraz „czerwony diabełek”. No tak – firma, której symbolem jest właśnie czerwony diabełek miała pewnie dla niepoznaki umieścić logo z niebieskim aniołkiem?
Rzecz jasna zaraz wyciąga się jakieś badania niemieckie i straszy rakotwórczym formaldehydem czy aldehydem octowym. Ciekawe, że jakoś nie wspomina się o tym, że formaldehyd wydziela się masowo ze współczesnych mebli, a aldehyd octowy to standardowy związek obecny w organizmie człowieka, a już na pewno w organizmie Niemca po piwie (jest to metabolit alkoholu). Jakoś też nigdzie w tym tekście nie wspomina się, że poziom tych związków w analogach jest wielokrotnie wyższy, czy też o tym, że e-fajki to coś, co ma właśnie odzwyczaić od palenia tytoniu. Wszystko wrzucone do jednego wora. Potem oczywiście jest klasyczna troska o młodzież – jak zawsze w tego typu tekstach. Skoro się troszczymy o zdrowie, to zakażmy sprzedaży papierosów w ogóle. Ciekawe co na to powiedzą ministrowie finansów.
Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, że w całym tekście nie wspomina się o jedynym beneficjencie dyrektywy – przemyśle farmaceutycznym. A to właśnie niemiecka Big Pharma traci najwięcej na rozwoju sektora e-papierosów. Jestem już wystarczająco dorosły, aby mieć prawie pewność, że lobbyści farmaceutyczni będą ostro forsować dyrektywę – przecież wredny przemysł e-papierosowy nie może im odbierać potencjalnych klientów na gumy, plastry i tabletki.
No cóż – za trzy tygodnie kolejny etap batalii o dyrektywę. Zobaczymy jakie jeszcze „mądre” artykuły do tego czasu powstaną.

Reklamy
 
6 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 18 września 2013 w ogólne

 

Tagi: , , ,

6 responses to “Mój krótki komentarz do dzisiejszego artykułu w Onet.pl

 1. Ania

  18 września 2013 at 09:41

  Bardzo nie podoba mi się ta nagonka, która ciągle narasta i narasta. Jeśli ktoś potrafi choć odrobinę analizować i wyciągać wnioski to nie wierzę, że nie dostrzeże podwójnego dna w tej sytuacji. E-papierosy pomagały, pomagają i będą pomagały w rzucaniu palenia i tego nie zmieni nikt.

   
 2. tomcich

  18 września 2013 at 10:40

  Obawiam się, że czytanie wszelakich portali internetowych może powodować co najmniej dezinformacje. Niestety tyczy się to nie tylko e-papierosow – portalom owym chodzi o jak największą poczytność więc tytuły i sama treść jest tak manipulowana aby przyciągnąć ludzi i wzbudzić kontrowersje a na drugim lub trzecim miejscu przekazać jakąś informacje. Kiedyś myślałem że słowo pisane jest najmniej podatne na manipulacje, ale widzę, że to tez każdy z nas musi weryfikować na własną rękę.

   
 3. Markus

  18 września 2013 at 10:42

  http://t.co/NN2dy7Fvap der spiegel oryginalny text

   
 4. Michał Szuas

  18 września 2013 at 18:12

  W dzisiejszej Polityce pojawił się ciekawy felieton Ludwika Stommy. Myślę, że poniższy cytat jest dobrą ilustracją sytuacji z e-papierosami:
  „[…] Mniejsza o czyjekolwiek zdrowie. Wścieka ich sam widok rurki wystającej z mojej gęby. Wścieka tym bardziej, że oto znaleziono wybieg podważający sens ich wieloletniej, fanatycznej kampanii. […]”.
  Pod linkiem http://archiwum.polityka.pl/art/dajcie-zyc,440107.html Można przeczytać prawie cały felieton. Niestety cały dostępny jest dla abonentów Polityki cyfrowej … Zachęcam do przeczytania nawet i tego dostępnego za darmo obszernego fagmentu.

   
 5. mik

  18 września 2013 at 22:24

  A niech się pisze o e-papierosach, dobrze czy źle. Przeciwnicy analogów będą atakować też e-p, ale moda i rozgłos, jak się nieraz przekonujemy, nie zależą od żadnych argumentow. Zła sława też przyciąga, niekiedy nawet bardziej.
  Co to za frajda zażywać aprobowane leki. Za to zakazane e-fajki, to symbol buntu 😉

  Czy analogi są smaczne? Nie. Ale moi znajomi, którzy nie przeszli na e-papierosy, twierdzą, że zwykłe papierosy są bardziej „hard”. No to niech im ktoś powie, że elektroniczne są jeszcze gorsze i ich palenie to ekstremalna zabawa dla dorosłych, a pewnie spróbują 😀

   
 6. KnUR1

  19 września 2013 at 18:19

  „Skoro się troszczymy o zdrowie, to zakażmy sprzedaży papierosów w ogóle. Ciekawe co na to powiedzą ministrowie finansów.”

  Nikt się o to nie troszczy – wręcz odwrotnie.

  Tak w ogóle to alkohol jest najbardziej zabójczy dla jednostek i społeczeństwa, a nie drożeje specjalnie, ani nawet nie jest zakazany – doklejona jest tylko akcyza.

  Dużo mniejsze spustoszenie społeczne, a nawet znikome niesie metamfetamina.

  Także rozchodzi się tylko o kasę i destrukcję człowieka najlepiej przed „emeryturą”. Najlepiej tak, żeby palił i pił do 60 roku życia, płacił akcyzy, koszty leczenia, starał się wyskoczyć z nałogów, a jak już skończył spłacać kredyty i ewentualnie miał parę grosza na górkę, żeby do końca go oczyścić z oszczędności, jak już zapadnie na raka, wtedy wszystko pójdzie na średnio skuteczne leczenie.

  Tak działa obecny system.

  Polecam ten artykuł, żeby globalnie spojrzeć na przyczyny umieralności, mikromortów i samemu wyciągnąć wnioski.

  http://niebezpiecznik.pl/post/z-powodu-atakow-terrorystycznych-11-wrzesnia-na-word-trade-center-wiecej-osob-ginie-w-wypadkach-samochodowych/

  (ten artykuł nie jest o tym jak brzmi w url’u)

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: