RSS

Kolejne kuriozum w mediach, czyli o tym jak serwis „Nauka w Polsce” działa na rzecz Big Tobacco

04 Paźdź

Serwis PAP  „Nauka w Polsce” opublikował wczoraj dość kuriozalny artykuł o e-papierosach. Tekst powołuje się na panią Sonię Joaniquet, która w wypowiedzi (jakiej? dla kogo?) stwierdziła: Elektroniczne papierosy w krótkim okresie czasu mogą być szkodliwe dla stosujących je osób, przyczyniając się w podobnym stopniu jak zwykłe papierosy do zmian wewnątrz płuc i choroby nowotworowej. E-papierosy zawierają bowiem substancje zbliżone do tradycyjnych papierosów.
Poważne zarzuty, prawda?  Postanowiłem przyjrzeć się bliżej tej sprawie, ponieważ pierwszy raz słyszałem o pani Sonii oraz o hiszpańskim Towarzystwie Pneumonologów.
Pierwszym krokiem było oczywiście wyszukiwanie nazwiska Joaniquet w bazie publikacji naukowych PubMed. Zero wyników. Oznacza to tyle, że pani nie mówi o swoich badaniach (bo już byłyby raczej zindeksowane w PubMedzie), ale raczej o czymś innym. Wygląda na to, że pani Joaniquet jest rzecznikiem prasowym towarzystwa. No, ale namieszać potrafi.
No dobra – zajrzymy do Google. Wyszukiwanie informacji kieruje głównie do źródeł polskich – czyli mamy typowe kopiuj/wklej z serwisu PAP.
A przecież w artykule napisano, że to jedne z pierwszych badań dotyczących wpływu e-fajek na zdrowie. No to w sieci powinno aż huczeć. A tu coś cienko… o, jest coś po angielsku. Aaaa… to kawałek po angielsku w polskim serwisie londynek.net.
W artykule PAP mamy jeszcze jeden kuriozalny fragment tekstu:
Z opublikowanych przez pismo “American Journal of Preventive Medicine” badań sondażowych w Australii, USA i Wielkiej Brytanii wynika, że 80 proc. młodych palaczy stosowało w przeszłości e-papierosy, kierując się przeświadczeniem, że są one zdrowsze od tradycyjnych papierosów.
I tu możecie zobaczyć jak wygląda manipulacja informacją. Ktoś pomyśli – uuu, 80% młodych palaczy przeszło z e-fajek na zwykłe. Toż to szok. Tymczasem już jakiś czas temu sprawę tę śledził Michael Siegel. Okazuje się, że oryginalny artykuł (link u Michaela) nie zawiera żadnej informacji o choćby jednym takim przypadku. Co więcej – artykuł nie dotyczy dzieciaków (youths) ale młodych dorosłych (young adults), czyli ludzi w wieku 18-35.
No i tak wygląda prawda według artykułu serwisu naukowego PAP – jest to tzw. trzecia prawda wg ks. Tischnera.
A teraz zapewne w ciągu dnia ta trzecia prawda rozprzestrzeni się po sieci. Bo naprawdę łatwo jest zrobić copy/paste. Po co sięgać do źródeł i sprawdzać.
No i po 9 rano mamy już to samo w Onecie, Interii, Money.pl, gazeta.pl… zaraz będą dziesiątki. A prezesi Big Tobacco będą mieli dziś szczęśliwy dzień – media same za darmo będą działać na ich rzecz. Genialne…

Reklamy
 
18 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 4 października 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

18 responses to “Kolejne kuriozum w mediach, czyli o tym jak serwis „Nauka w Polsce” działa na rzecz Big Tobacco

 1. utak3r

  4 października 2013 at 13:11

  A właśnie miałem pisać o tym, bo już mi wysłali linka do gazety z tym „artykułem”… jak mawiał klasyk: „trzeba siać!…”

   
 2. Manuel Amoros

  4 października 2013 at 14:03

  Hiszpanskie Towarzystwo Pneumonologow to tzw. SEPAR. Na ich stronie http://www.separ.es jest komunikat prasowy, z ktorego jasno wynika, ze hiszpanscy lekarze i specjalisci od dróg oddechowych nie polecaja e-papierosow, a po drugie uwazaja je za potencjalnie rakotworcze. Wypowiada sie tam niejaki dr Solano z tego towarzystwa. Warto poczytac 🙂

   
  • StaryChemik

   4 października 2013 at 14:50

   Byłem tam już rano, czytałem, ale i tam nie znalazłem żadnych linków do konkretnych badań. Wypowiada się dr Solano, zgadza się – ale jego wypowiedź nie ma ŻADNEGO podparcia naukowego. W PubMed też pan Solano nie występuje w kontekście e-papierosów. Ot, po prostu powiedział coś tam, a media robią z tego sensacyjne wyniki najnowszych badań.
   Dla mnie sama wypowiedź faceta to za mało. Senator doktor Piecha też się wypowiadał – podobnie głupio.

    
 3. Manuel Amoros

  4 października 2013 at 15:08

  Nie wiem czy Pan widzial ten komunikat w calosci. Oni umiescili go na gorze swojej strony http://www.separ.es Komunikat informuje, ze lekarze nie popieraja stosowania e-papierosow, zas w drugim podpunkcie wstepu napisano, ze e-papierosy sa „potencjalnie rakotworcze”. Oto zrodlo informacji w pdf ze strony SEPAR.es:

  https://docs.google.com/file/d/0B3-GelWPMn4dNUltQmc3cmpBbDg/edit?usp=sharing

  Komunikat powoluje sie na stwierdzenie dr Segismundo Solano z SEPAR, ze prowadzono badania, z ktorych wynika, ze e-papierosy powoduja zmiany w plucach, ze produkty te sa one potencjalnie rakotworcze i ze hiszpanscy lekarze, specjalisci nie polecaja ich stosowania, podobnie jak papierosow tradycyjnych. Na podanej w linku stronie jest tez kontakt telefoniczny do owej Sonii Joaniquet. Pewnie mowi ona po angielsku i moglaby Panu doslac wiecej szczegolowych informacji.

   
  • StaryChemik

   4 października 2013 at 15:27

   Tak, widziałem ten komunikat (przecież o tym właśnie niedawno pisałem w odpowiedzi na Pana pierwszy komentarz) i rozumiem, co tam napisano. „Stwierdzenie” pana doktora nie ma dla mnie ŻADNEGO znaczenia naukowego, ponieważ nie powołuje się on na ŻADNE wyniki konkretnych badań. Poczekam na te rewolucyjne wyniki badań (oby tylko były peer reviewed) i chętnie się im przyjrzę. Jak dotąd nie zauważyłem żadnych publikacji wspomnianego pana Solano, dotyczących e-papierosów – jeśli Pan ma jakieś linki, chętnie przeczytam.
   Przy okazji – „potencjalnie rakotwórcze” jest prawie wszystko – co konkretnie może tam być rakotwórcze?
   Jak na razie jest to dla mnie tekst bez żadnych konkretów, ukazujący się w bardzo konkretnym momencie – na kilka dni przed głosowaniem w Brukseli.

    
 4. andreas

  4 października 2013 at 15:29

  Dwóch spośród sponsorów/patronów Separu to Novartis i Pfizer – firmy intensywnie zwalczające konkurencję dla swoich produktów nikotynowych – plastry, gumy i inne.

   
  • StaryChemik

   4 października 2013 at 15:47

   Ano właśnie – to samo dotyczy przynajmniej jeszcze jednej firmy – GlaxoSmithKline. Być może też inne firmy sponsorskie produkują środki NTZ. Stąd ta wielka troska… eviva Espana!

    
 5. Manuel Amoros

  4 października 2013 at 16:02

  Oj, chyba jednak niedokladnie przeczytal Pan ten komunikat. W dokumencie SEPAR sa bowiem konkretne dane tzn. na czym polegalo badanie, kogo przebadano i jakie byly wyniki. A jesli chce Pan rzeczywiscie poznac calosc badania, to tez jest tam kontakt do wlasciwych osob. Zawsze moga Panu podeslac calosc. No, ale skoro z gory Pan zaklada, ze towarzystwo klamie, bo gdzies tam sie pojawia logo firm farmaceutycznych, to pewnie nie warto sie wysilac aby poznac prawde.

   
  • StaryChemik

   4 października 2013 at 17:41

   Czy może Pan wskazać mi konkretnie, gdzie w cytowanym przez Pana dokumencie jest napisane na czym polegało badanie, kogo przebadano itd.?
   Może coś przeoczyłem – posługuję się tłumaczeniem tekstu z hiszpańskiego na angielski, ale naprawdę nie widzę tam żadnych informacji o badaniach hiszpańskich.
   Nie zakładam, że towarzystwo kłamie – na Boga – gdzie Pan to wyczytał? Przypominam, że ja komentowałem artykuł na polskiej stronie PAP, a nie informację prasową SEPAR.
   Co zaś do logo firm farmaceutycznych – to nie ja wspomniałem o nich pierwszy, prawda?

    
 6. Piotr

  4 października 2013 at 18:29

  1, „substancje zbliżone do tradycyjnych papierosów” hm… mniemam że jest ich owieeeeeeeeeeele mniej niż w tradycyjnych.
  2, dalej tylko mniemam iż owe 80 % próbowało e-papierosów po przygodzie z analogami.
  3, ograniczając papierosy analogiczne przez prawie 3 lata (stosując e-papierosa) i nie „analogując” przez pół poprawiła mi się spiromertria KONDYCJA i samopoczucie 😉 tego już nie mniemam to już fakty. Pozdrawiam Piotr.

   
 7. KnUR1

  4 października 2013 at 20:06

  Oj ilu mamy teraz noblistów w upadłej europejskiej cywilizacji.

  Nawet [… usunięto fragmenty bez związku z tematem – Stary Chemik]

  Niech sobie gadają „naukowcy” co jest szkodliwe a co nie.

  Większość z nich nawet do miotły się nie nadaje, a z czegoś trzeba żyć.

  … a ja chce iść do apteki i kupić VG, PG, Niko, arszenik i na co tam jeszcze będę miał ochotę,

  bez recepty, bez akcyzy, bez vatu i wizyty u lekarza (urzędnika)

  i bez nich wszystkich

   
  • StaryChemik

   4 października 2013 at 21:57

   Bardzo proszę o trzymanie się tematu. Musiałem usunąć komentarze, które nijak do niego nie przystawały.
   Chcę, aby ten blog był wolny od polityki niezwiązanej z główną tematyką.

    
   • KnUR1

    5 października 2013 at 16:47

    A jak ma być wolny od polityki, skoro często piszesz o Brukseli ?

    tak wygląda nasza niezależności

    że czekasz co powie Bruksela, czy ci pozwoli na liquidy, czy też nie ?

     
   • KnUR1

    5 października 2013 at 17:07

    Niby jak nie poruszać tematu polityki, skoro wszystko zależy od Brukseli ?

     
    • StaryChemik

     5 października 2013 at 20:37

     Czytasz uważnie to, co piszę? Powtórzę:
     Chcę, aby ten blog był wolny od polityki niezwiązanej z główną tematyką.
     Komentarz nt. ex-prezydenta czy też planowanej jakiejś ustawy o użyciu obcych funkcjonariuszy ma się nijak do kwestii e-fajek. Ex-prezydent nigdy się o e-fajkach nie wypowiadał a obcy funkcjonariusze nie będą ścigać za nielegalne liquidy.
     I naprawdę nie wiem, co do tego ma niezależność, ale niespecjalnie chcę się dowiedzieć. Jest dość problemów w branży. Politykę można komentować na zylionie innych blogów – i tego się tutaj będę trzymał.

      
 8. Manuel Amoros

  9 października 2013 at 12:20

  Przepraszam za milczenie, bylem zajety. W tym komunikacie prasowym prosze skoncentrowac sie na pierwszym akapicie drugiej strony tekstu. Tak, rzeczywisice to nie Pan sugerowal o logach producentow. pozdrawiam

   
  • StaryChemik

   9 października 2013 at 12:53

   Proszę o odrobinę cierpliwości. Dziś wieczorem lub jutro pojawi się notka, będąca ciągiem dalszym sprawy.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: