RSS

Jutro głosowanie w sprawie dyrektywy – a tymczasem media…

07 Paźdź

Nadchodzi dzień zero – 8 października, czyli jutro, odbędzie się odroczone o prawie miesiąc głosowanie w sprawie dyrektywy tytoniowej.
Przejrzałem dziś od rana media internetowe, aby popatrzeć co tam piszą na ten interesujący nas temat.
Jak do tej pory (południe) znalazłem tylko jeden artykuł, w którym nieco więcej miejsca poświęca się właśnie e-papierosom. Wypowiada się tam też przedstawiciel niedawno powstałego stowarzyszenia zrzeszającego dystrybutorów e-papierosów – STEP. Niestety, to tylko jedna jaskółka, która absolutnie nie czyni wiosny.
W innych mediach znacznie więcej miejsca poświęca się kwestii papierosów (analogowych) typu slim i mentol, jak też ujawnionemu przypadkowi podejrzenia o korupcję jednego z ważnych komisarzy unijnych.
Żeby nie być gołosłownym – tu informacja na stronie Polskiego Radia. Praktycznie taki sam tekst mamy na stronie Newsweeka.
Ciekawa rzecz – wszystko krąży wokół analogów, e-fajki są nieobecne. Wygląda na to, że temat ten jest jakiś wstydliwy, uboczny. No tak, lobbyści tytoniowi (polscy) mają tę sprawę w nosie. Ba, ucieszą się, jeśli zostanie nałożony zakaz, przynajmniej im się teren oczyści.
Zobaczymy, jak to wszystko będzie się rozwijać w ciągu dnia. Będę to co jakiś czas monitorował, jak się coś ciekawego pojawi, zdam sprawozdanie.

Reklamy
 
10 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 7 października 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

10 responses to “Jutro głosowanie w sprawie dyrektywy – a tymczasem media…

 1. palesobie

  7 października 2013 at 14:07

  Zagraniczna prasa publikuje artykuł AFP.
  http://www.nzherald.co.nz/lifestyle/news/article.cfm?c_id=6&objectid=11136258
  Jest w nim mowa o kilkudziesięciu tys. podpisów pod petycją przeciwko zapowiedzianym regulacjom, które mogą spowodować, że 7 mln europejskich waperów wróci do papierosów i przedwcześnie umrze.
  Kilka stowarzyszeń zapowiedziało na dziś pikiety w Strasburgu.

   
 2. KnUR1

  7 października 2013 at 17:34

  I wszystkie oczy patrzą na Unijny Parlament, co bandyci wymyślą.

  Tak wygląda Nasza suwerenność ?

  WSTYD!

  O to się teraz e-Polaczki martwią ?

   
  • StaryChemik

   7 października 2013 at 17:59

   Używasz bardzo mocnych i obraźliwych słów. Zbyt mocnych. To jest ostatnia prośba o powściągliwość.

    
 3. tomcich

  7 października 2013 at 19:34

  http://www.vieuws.eu/citizens-consumers/tobacco-directive-we-want-a-strong-directive-with-a-clear-message-argues-alde/ Tu ciekawa wypowiedz człona Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, których raczej podejrzewałbym o wspieranie dyrektywy tytoniowej w formie niekorzystnej dla ep. Jednak wypowiedz wskazuje, że ugrupowanie to raczej jest przeciwne klasyfikacji ep jak produktu medycznego. Mam nadziejże EPP oraz pozostałe partie raczej związane z prawica wyrzucą niekorzystne przepisy do kosza.

   
 4. entersc

  7 października 2013 at 20:21

  http://www.podatki.biz/artykuly/14_22252.htm

  Czy będzie akcyza na e-papierosy?

  Interpelacja nr 19792 w sprawie prowadzonych prac dotyczących e-papierosów.

  Zgłaszający

  Jacek Kwiatkowski

  Adresat

  minister finansów

  Data wpływu interpelacji

  16-07-2013

  Data ogłoszenia interpelacji

  25-07-2013 (posiedzenie nr 46)

  Odpowiadający

  Jacek Kapica – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

  Data wpływu odpowiedzi na interpelację

  14-08-2013

  Data ogłoszenia odpowiedzi na interpelację

  29-08-2013 (posiedzenie nr 47)

  E-papierosy stały się bardzo popularnym zamiennikiem tradycyjnych papierosów zawierających nikotynę. Jedni nie mogą się z nimi rozstać i palą je w pracy, autobusie itp., innym natomiast one przeszkadzają. W Polsce bowiem nie ma uregulowań prawnych dotyczących używania e-papierosów. Dlatego też proszę o odpowiedź na poniższe pytanie:

  Czy na chwilę obecną prowadzone są jakieś prace dotyczące stricte e-papierosów? Jeśli tak, to jaki jest ich harmonogram i czego konkretnie dotyczą te prace?

  Z poważaniem
  Poseł Jacek Kwiatkowski
  Warszawa, dnia 16 lipca 2013 r.

  W nawiązaniu do pisma z dnia 24 lipca 2013 r., znak: SPS-023-19792/13, przy którym przesłana została interpelacja posła Jacka Kwiatkowskiego w sprawie prowadzonych prac dotyczących e-papierosów, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

  E-papierosy to elektroniczne urządzenia służące do podawania nikotyny metodą inhalacji. Podstawowa zasada działania e-papierosów polega na podgrzaniu płynu (liquidu), zazwyczaj zawierającego nikotynę, do temperatury, w której przechodzi on w stan lotny i może być wdychany. Podczas korzystania z tego urządzenia nie dochodzi do procesu spalania. Podgrzewany jest wyłącznie płyn zawierający czystą nikotynę, przez co do organizmu dostaje się tylko nikotyna, a nie dostają się dodatkowo żadne substancje smoliste obecne w dymie papierosowym.

  E-papierosy stanowią alternatywę dla papierosów tradycyjnych. Palacze zużywają e-papierosy zamiennie z papierosami tradycyjnymi lub całkowicie zastępują je papierosami elektronicznymi. Ponadto osoby palące traktują e-papierosy jako narzędzie pomocne przy rzucaniu palenia. Podkreślenia wymaga fakt, iż w Polsce e-papierosy nie są objęte żadnymi regulacjami prawnymi. Kupno tego typu wyrobów nie stanowi dziś żadnego problemu. Są zatem łatwo dostępne w Internecie oraz w tradycyjnych obrocie rynkowym.

  Większość płynów używanych w e-papierosach zawiera nikotynę, która jest substancją uzależniającą, co nie jest obojętne dla zdrowia. Kierując się zatem potrzebą zapobieżenia ryzyku zdrowotnemu oraz w celu umożliwienia racjonalnego wykorzystania e-papierosów w procesie uwalniania z uzależnienia od tytoniu, uznano potrzebę uregulowania kwestii e-papierosów w skali całej Unii Europejskiej.

  Propozycje uregulowań prawnych przewidujące możliwość poddania kontroli e-papierosów zawarte zostały w projekcie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów, który jest obecnie przedmiotem dyskusji na forum Rady Unii Europejskiej (w grupie roboczej ds. zdrowia publicznego), a wkrótce debatę nad projektem podejmie Parlament Europejski.

  W ww. projekcie dyrektywy zaproponowano rozwiązanie, by podzielić e-papierosy pod względem stężenia nikotyny. I tak e-papierosy zawierające nikotynę do 2 mg w przeliczeniu na sztukę lub zawierające stężenie nikotyny do 4 mg/ml płynu (liquidu) mogą być sprzedawane jako wyroby konsumpcyjne zaopatrzone jedynie w ostrzeżenia zdrowotne. Powyżej progów zawartości nikotyny, o których mowa powyżej, mogą być wprowadzane do obrotu, po uzyskaniu pozwolenia, jako produkty lecznicze.

  Również w Polsce podejmowane były próby wprowadzenia obostrzeń prawnych dotyczących e-papierosów. W toku prac (2009–2010) nad komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych minister zdrowia wystąpił z inicjatywą uregulowania sytuacji tych wyrobów na rynku, ale wniosek ten nie spotkał się z aprobatą posłów.

  Z uwagi na to, że e-papierosy nie są wyrobem akcyzowym, nie jest możliwe opodatkowanie ich podatkiem akcyzowym. W związku z tym w Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace w tym zakresie.

  Z poważaniem
  Jacek Kapica – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

   
 5. Adam Turzyński

  7 października 2013 at 22:41

  … może trzeba wyjść na barykady…
  To nie chodzi tylko o zarobek mój czy rodzin, których członkowie tworzą ze mną naszą firmę.
  To prawo człowieka dorosłego do wolności. Po prostu.
  Skoro każdy z czytających te słowa jest traktowany, jak małe dziecko, które trzeba niańczyć, to „rodzice” chcą nam serwować zakazy i nakazy.
  Traktują nas, jak dz***i, które potrzebują alfonsa. Tym właśnie jesteśmy dla nich. Kimś, kogo można wyd***mać, aby zrobić kasę.

  To nie jest ani pierwszy, ani ostatni przypadek i dowód, że prawa demokratyczne czy wolności obywatelskie to jakaś kpina.
  Jeżeli te słowa, albo inne mówiące o tym, dotrą do wielu z nas, to będziemy siłą, która może zatrzymać pazernych i głupich.
  Jeśli znów machniemy ręką, bo „jakoś to będzie”, to będzie oznaczać, że lubimy, jak ktoś stoi z batem nad nami i mówi, co mamy brać, na co mamy umrzeć i kto ma prawo nas „zbawiać”.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: