RSS

Bullen/Laugesen – ważny artykuł w piśmie Lancet

12 Paźdź

W jednym z najważniejszych naukowych czasopism medycznych, The Lancet, ukazały się niedawno dwa istotne artykuły dotyczące efektywności e-papierosów.
Pierwszy z nich, autorstwa m.in. Chrisa Bullena oraz znanego chyba wszystkim chmurzącym Murraya Laugesena, to efekt prawie dwuletnich badań dotyczących efektywności używania e-papierosów w Nowej Zelandii. Badaniom poddano ponad 650 osób, które podzielono na trzy grupy. Jedna z nich używała e-papierosów nikotynowych, druga plastrów nikotynowych, natomiast trzecia placebo – e-papierosów beznikotynowych.
Średni wiek badanych wynosił ponad 40 lat, byli to palacze z długim stażem wypalający średnio paczkę dziennie. Oceniano abstynencję nikotynową po 6 miesiącach od chwili rzucenia palenia. Oczywiście badano także poziom CO, aby zweryfikować prawdomówność badanych.
Kilka słów o wynikach: po 6 miesiącach 7,3% osób używających e-papierosów nadal nie paliło. W przypadku używania plastrów wynik ten wyniósł 5,8%, natomiast w grupie używających placebo niepalących było 4,1% (według mnie to dość ciekawy i znaczący wynik – pokazujący, że kwestie behawioralne są bardzo istotne w przypadku rzucania palenia).
Co ciekawe, nie stwierdzono dużych różnic w działaniach niepożądanych. Były one mniej więcej podobne dla wszystkich grup. Poważniejsze działania niepożądane praktycznie nie miały powiązania z używaniem danego typu środka wspomagającego rzucanie palenia (poza jednym przypadkiem w grupie osób używających plastrów).
Badacze stwierdzili, że e-papierosy są co najmniej tak samo efektywnym środkiem wspomagającym rzucanie palenia tytoniu, jak plastry nikotynowe, które są zatwierdzone jako NTZ.
Na koniec – wydaje mi się jednak, że wynik 7,3% jest jednak dość zaniżony. Czekam na wyniki grupy Farsalinosa, które obejmują znacznie większą grupę osób. Porównanie tych danych może być naprawdę ciekawe.

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 12 października 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

One response to “Bullen/Laugesen – ważny artykuł w piśmie Lancet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: