RSS

Prof. Hajek komentuje badania Bullena/Laugesena

14 Paźdź

W poprzednim wpisie streszczałem główne wnioski z badań Bullena i Laugesena, dotyczących efektywności e-papierosów jako środka wspomagającego rzucanie palenia. Dziś chciałbym krótko napisać o komentarzu, jaki do wspomnianych badań opublikował w Lancecie prof. Peter Hajek z Queen Mary University w Londynie.
Hajek podkreśla, że pomimo pewnych niedociągnięć metodologicznych, publikacja ta jest bardzo ważna, pokazując, że efektywność e-papierosów jest co najmniej taka sama, jak w przypadku szeroko rozpowszechnionych plastrów nikotynowych. Bardzo istotna uwaga autora dotyczy tego, że e-papierosy mogą być postrzegane jako zamiennik papierosów tytoniowych – dla osób, które nie zamierzają rzucić nałogu. Ponieważ są one zdecydowanie mniej szkodliwe niż analogowy odpowiednik, mogą bardzo ograniczyć powstawanie chorób odtytoniowych.
Hajek odnosi się też do lansowanego (głównie przez przeciwników e-papierosów) poglądu, zgodnie z którym e-papierosy mogą być etapem przejściowym nie od analogów, ale właśnie w drugą  stronę. Zauważa, że nie ma żadnych realnych badań, które mogą potwierdzić taką opinię. Podkreśla, że już niedługo będzie można zdobyć dość jednoznaczne dowody, które nam odpowiedzą na to pytanie. W tym przypadku sprawa jest dość prosta – jeśli jednocześnie ze wzrostem liczby użytkowników e-papierosów zanotuje się istotny spadek sprzedaży papierosów tradycyjnych, to można będzie uznać, że te pierwsze spełniają swoją rolę. Jeśli pomimo wzrostu sprzedaży e-papierosów (choć tak naprawdę liczyć powinna się sprzedaż liquidów, prawda?) sprzedaż analogów nie będzie maleć, to opinia o etapie przejściowym e-fajki->analogi może być uzasadniona.
Na koniec prof. Hajek odnosi się do pomysłów unijnych dotyczących dyrektywy tytoniowej i zagrożenia realnym zakazem sprzedaży liquidów. Autor jednoznacznie zauważa, że będzie to opowiedzenie się władz unii za monopolem Big Tobacco, co spowoduje, że nigdy nie dowiemy się o tym, jakie są szanse e-papierosów na pomoc z walce z nałogiem tytoniowym.
Całe szczęście głosowanie w sprawie dyrektywy przebiegło po naszej myśli. Jest więc szansa, że rozwój e-p nie zostanie zatrzymany i dowiemy się na ile efektywne są one w walce z paleniem analogów.

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 14 października 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: