RSS

Tym razem Rzeczpospolita i „eksperci” – płk. prof. Jędrzejko oraz senator Piecha

28 Paźdź

No i nie trzeba było długo czekać na kolejny artykuł z wypowiedziami prominentnych „ekspertów”. Tym razem dała głos Rzeczpospolita. Podsumowanie mamy już w pierwszych dwóch zdaniach. „Elektronicznych papierosów używa już 900 tys. palaczy. – Obłóżmy je akcyzą – mówi senator Bolesław Piecha.”
No jasne. Jak się nie udało uciąć w Strasbourgu, to złupimy Polaków. Pani Joanna Ćwiek w zasadzie nie pisze nic nowego. Do argumentów stosowanych w tekście Naszego Dziennika, o którym pisałem niedawno, dodaje jeszcze jeden – ekonomiczny. No ale po kolei.
Najpierw cytowany jest nasz przesławny ekspert, pan pułkownik profesor Jędrzejko, który oczywiście powtarza swoją mantrę. ” Ludzie wybierają takie papierosy, bo są obecnie bardzo modne. Można je palić w miejscach publicznych, bez problemu sprzedawane są dzieciom i młodzieży”. Oczywiście żadnych dowodów, ale po co dowody, skoro pan płk. prof. to typowa wiedźma, czyli ktoś, kto zawsze wie lepiej. Za chwilę też nasz wiedźmo-ekspert podaje też arbitralnie, że „zwłaszcza niebezpieczne” są wkłady zawierające płyn o stężeniu większym niż 20 mg/ml. Skąd akurat taka wartość? Ja nie wiem – jeśli chcecie, napiszcie do pana pułkownika. Może Wam to wyjaśni. No i dodaje, że łatwo się uzależnić, jak się takie wkłady stosuje. Jasne, jasne. My nie byliśmy uzależnieni paląc, dopiero gdy sięgnęliśmy po e-papierosa, podstępna nikotyna nas wciągnęła w swoje szpony.
Sama autorka też się popisuje: „Pojawiają się też pierwsze badania na temat szkodliwości e-papierosów, np. wskazujące, że zbyt częsty kontakt nikotyny z jamą ustną może przyczynić się do rozwoju nowotworów.”. Karty na stół, pani Ćwiek! Pokazać te badania! Nie wierzę, że istnieją, bo już byśmy o nich słyszeli. Jak na razie jestem dziwnie przekonany, że pani konfabuluje.
No ale teraz do głosu dochodzi drugi „miszcz”, Piecha Bolesław. Z zawodu senator. „Piecha jest także przekonany, że e-papierosy powinny być obłożone akcyzą. – To jest używka i powinno się ją pod względem podatkowym traktować jak alkohol czy zwykłe papierosy – tłumaczy.”
Panie senatorze – warto poczytać trochę o tym, czym jest akcyza i na co można ją nałożyć. Akcyza na bateryjkę? Na kawałek drutu oporowego? A może na rurkę z metalu, szkła lub plastiku? Nawet na liquid się nie da, bo NIE JEST WYROBEM TYTONIOWYM. Piszę wielkimi literami, może dotrze.
No a na końcu znowu dochodzi do głosu „wiedźma” płk. prof: „Kilka dni temu pojawiła się także informacja, że grupy przestępcze wykorzystują 
e-papierosy jako kolejny sposób wprowadzania do obiegu dopalaczy.
– Jestem przekonany, że ten kanał dystrybucji będzie coraz częściej wykorzystywany właśnie w tym celu – mówi prof. Jędrzejko.”
Zero dowodów, zero przypadków. No ale „wiedźma” po prostu wie.

Zachęcam PT Czytelników do swobodnego komentowania artykułu pani Ćwiek. W przypadku Naszego Dziennika nie było tych możliwości, tutaj są. Myślę, że warto, aby nasz głos był tam zapisany.

Reklamy
 
15 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 28 października 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

15 responses to “Tym razem Rzeczpospolita i „eksperci” – płk. prof. Jędrzejko oraz senator Piecha

 1. grania

  28 października 2013 at 19:42

  Radio „Merkury” ochoczo rano w przegladzie prasy cytowala te wypowiedzi,nalezy tylko czekac az ktos zacznie bardziej myslec i zglebiac temat na,ktory ma zamiar sie wypowiadac czy pisac!

   
 2. Janusz

  28 października 2013 at 20:17

  „Zachęcam PT Czytelników do swobodnego komentowania artykułu pani Ćwiek. W przypadku Naszego Dziennika nie było tych możliwości, tutaj są. Myślę, że warto, aby nasz głos był tam zapisany”
  Niestety komentarze są cenzurowane.
  No to mamy wybitnego „eksperta” w Polsce od e-papierosów. Jest nim dawny politruk profesor, pożal się Boże, Jędrzejko.

   
 3. Janusz

  28 października 2013 at 20:20

  i jeszcze jedno. Czy STEP nie ma dostępu do prasy? Może trzeba na łamach gazet „wykończyć” profesora Jędrzejko jego własną bronią?

   
 4. kamil

  28 października 2013 at 21:54

  Proszę mnie poprawić jeżeli jestem w błędzie:
  PiS oraz SP zagrywa na strachu oraz braku możliwości szybkiego działania rządu po to by zyskać rozgłos(czytaj głosy)
  To że kosztem zdrowia obywateli wspierają zagraniczne koncerny, to tylko nasza ukochana krajowa polityka.

  Mówiąc poważnie zastanawiam się nad listem do ND ciekawi mnie czy zgodzą się z tokiem mojego rozumowania.

   
 5. Irek prywatnie

  29 października 2013 at 07:07

  Mirku. Podziwiam cię że twój zapał jeszcze nie osłabł. Że ty masz jeszcze siły, ochotę walczyć z tym ciemnogrodem.
  Ja jak czytam teksty jakby nie było senatora Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia PiS pana Bolesława Piechy to przed oczami widzę tekst który kiedyś w pokoju socjalnym powiesił mój były szef. „Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu. Potem wykończy doświadczeniem”. Z góry przepraszam waperów zwolenników Pis-u. Jeżeli program senatora Bolesława Piechy jest częścią programu partii którą reprezentuje to po wygranych przez PiS wyborach kryzys mamy z głowy. Budżet państwa zapełni się kasą z akcyzy od:
  papierosów elektronicznych, kalkulatorów, laptopów, telefonów komórkowych, wag elektronicznych, termometrów elektronicznych, pilotów do TV, żarówek, przekaźników do kierunkowskazów samochodowych, mikrofonów, baterii i akumulatorów, lampek nocnych, całej elektroniki używanej w maszynach do produkcji chleba, wędlin, serów czy papieru toaletowego. Budżet pełen. Kryzysu nie ma. Dobrobyt.
  Każdego stać będzie na wczasy zagraniczne. Ale będziemy musieli pamiętać że do biura podróży musimy iść nago i bez butów. Elektronika użyta w maszynach do produkcji ubrań i butów też będzie objęta podatkiem akcyzowym. Musimy pamiętać także że pod żadnym pozorem nie wolno nam płacić pieniędzmi wypłaconymi z bankomatu a już nie daj Boże kartą płatniczą. Co jeszcze nam pozostanie? Myślę że trzeba będzie opuścić portki i narobić na to wszystko. Najlepiej w krzakach.
  W koszt wody użytej do płukania sedesu będzie wliczona akcyza, bo cały szereg skomplikowanych pomp, filtrów użytych do dostarczania wody do naszych domów nabity jest urządzeniami elektronicznymi. Krótko mówiąc. Będzie przesrane. Chociaż równie dobrze może być znacznie lepiej niż teraz, ale jedynym warunkiem jest wybranie mądrych posłów i senatorów. Bez względu jaką partię by reprezentowali. Najlepiej by było aby reprezentowali Polaków.

   
 6. Irek prywatnie

  29 października 2013 at 07:45

  Ech, w powyższej wypowiedzi użyłem sobie trochę. Myślałem że to już max.
  Poczytałem sobie artykuł na Interii:
  http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/ue-nadzor-nad-obrotem-papierosami-bedzie-nas-drogo,1961221#commentsZoneList.

  Zacytuje kilka komentarzy:
  – Kasę można robić na wszystkim, wszystko można kontrolować, ale nie rozumiem jednego. Dlaczego nie mamy jeszcze wszczepionych czipów, liczników itp.? Dlaczego na każdym zakręcie nie ma jeszcze opłat, powiedzmy symbolicznej złotówki. To samo się tyczy każdej ławki w parku, na deptaku itd. CHORE PAŃSTWO. Absurd goni absurd.”
  – „Może by tak rozgonić to tałatajstwo bez mózgu i powrócić do starej Europpy , bez debili.”
  – „Oczipować mózgi Posłom z UE i zbaczyć jak płyną myśli w ich głowach. Podejrzewam że płyną z tylnej części ciała do mózgu i przez jamę gębową na zewnątrz.”
  – „A co ze śledzeniem kupy po sraniu???Otym nie pomyśleli???”
  – ” kasy fiskalne i liczniki dla prostututek i pełna księgowosc…..emerytura po 70 ątce, tablice rejestracyjne dla psow…..”

  W porównaniu do komentujący kolejny chory pomysł muszę stwierdzić JESTM CIENKI.
  Proszę tylko nie dodawać Bolek. Kiepsko mi się kojarzy.

   
 7. Piotr z Warszawy

  29 października 2013 at 09:04

  Witam
  1.”zbyt częsty kontakt nikotyny z jamą ustną ustną może prowadzić do rozwoju nowotworów”
  – a analogach nikotyny nie ma? a poza tym do dziś panował pogląd że nikotyna nie jest rakotwórcza
  2.”gdyby taki wkład został przez kogoś wypity”
  – brawo !!! a gdyby został wypity przez kogoś zmywacz do paznokci z acetonem, albo bielinka, albo co komu lepiej smakuje domestos, ciff czy ludwik? No smacznego Panie mądry.
  Idę bo szanuję swoje nerwy, Pozdrawiam

   
 8. better

  29 października 2013 at 11:39

  Witam wszystkich. Wielki szacun za wytrwałośc,cierpliwośc i za nadzieje, że rządzący wykrzeszą odrobine mądrości przy podejmowaniu decyzji, choć na głupotę i rozumu nie starczy… żadne mądre rzeczy do głowy mi nie przychodzą więc podam na swoim przykładzie: wapuje okolo 7 miesięcy i gdyby nie Stary Chemik na pewno bym tego nie robił, codziennie spotykam opinie o szkodliwości, strasznej chemii, brudnych interesach chińczyków itd., więc prosze sobie wyobrazić osoby, które nie maja nic wspólnego z paleniem czy wapowaniem jak słyszą takie hasła z ust nobliwych obywateli. Kłamstwo powielane wiele razy może stać sie prawdą w która wszyscy w końcu uwierza…(wydawaloby sie, że to relikt poprzedniego ustroju a jednak nie). Wybory jednomandatowe to zmusiłoby co niektorych do rozwazniejszych wypowiedzi, teraz mozna mówic co sie chce lub co kto każe liczy sie tylko kolejnosc na liscie….

   
 9. Michał Szuas

  29 października 2013 at 13:50

  W dniu dzisiejszym w radiowej Trójce, w programie „Za a nawet przeciw” zadano pytanie: „Akcyza na elektroniczne papierosy?”. Mam nadzieję, że da się wysłuchać tej audycji z archiwum za kilka godzin …
  http://www.polskieradio.pl/9/Audycja/7511
  Niestety niewiele było głosów świadomych e=palaczy … A już najbardziej zabrakło mi łlosu Starego Chemika … :-/

   
  • StaryChemik

   29 października 2013 at 13:54

   Niestety – nie udało się dodzwonić, choć próbowałem wiele razy.

    
   • zibithebear

    30 października 2013 at 11:15

    No szkoda, choć wątpię, czy Twoje wypowiedzi StaryChemiku nie byłyby szybko ucięte. Audycja była jak dla mnie zdecydowanie robiona na zamówienie polityczne. Czyje – możemy się domyślać…
    Dodzwonił się za to ktoś z jakiegoś stowarzyszenia na rzecz e-palaczy (proszę o pomoc w ustaleniu co to za stowarzyszenie, bo w ferworze audycji mi uciekło). Red. Strzyczkowski dość szybko go wybanował, zanim ten zdołał wyśmiać wszystkie absurdy z wypowiedzi pisfesora Jędrzejki. Szkoda, bo było z czego się śmiać. Najbardziej wstrząsające były wywody „nałkowca” nt. toksycznych właściwości glikolu (pomylił etylenowy z propylenowym) i o gigantycznej ilości nikotyny w liquidach w porównaniu z tradycyjnymi papierosami: widział liquid o stężeniu 24 mg podczas gdy zwykły papieros zawiera 20 razy mniej, czy jakoś tak … nie będę się zniżał do poziomu tej wypowiedzi, żeby ją skomentować. Ręce opadają 😦
    Po tej audycji straciłem szacunek dla ‚trójki’… no i jednak nie przeniosę swoich sympatii na PiS: ich głosowanie w PE w sprawie dyrektywy było chyba spowodowane wyłącznie odruchową opozycyjnością wobec PO, a nie odpornością na lobbing. Przypadek senatora Piechy raczej to potwierdza.

     
    • StaryChemik

     30 października 2013 at 17:31

     To był Bartłomiej Jojczyk ze stowarzyszenia STEP.
     Przyznam, że też Trójka u mnie straciła bardzo.

      
 10. Michał Szuas

  29 października 2013 at 16:13

  W artykule z „Rzeczpospolitej” uderzył mnie jeszcze jeden fragment: „W przygotowywanej tzw. dyrektywie tytoniowej kwestia opodatkowania e-papierosów ma być uwzględniona, ale na razie żadnej decyzji nie ma.”.
  A przecież w poprawce 170 zakwalifikowano liquidy jako produkt „ogólny” z ograniczeniem dostępu dla młodzieży i mocy. Ja rozumiem, że ta dyrektywa jest w dalszym ciągu opracowywana i tak dalej. Odnoszę jednak wrażenie, że obecna kampania medialna ma za zadanie uzasadnić zdanie polskiego rządu pakujące liquidy do worka z papierosami … Obym się mylił w swoich obawach … Ale jak napisał Chemik w notce z 26 X br: „Co może się jeszcze zmienić? Wiele. Jak pisałem, diabeł tkwi w szczegółach.” … Naprawdę chciałbym się mylić w swoich obawach …

  Jeszcze jedno. Moim zdaniem STEP powinien bardzo mocno zacząć uświadamiać czym są e-papierosy. Jest to w interesie producentów, dystrybutorów a w końcu również naszym – „e-palaczy”.

   
 11. Piotr

  30 października 2013 at 13:20

  „płk. prof: “Kilka dni temu pojawiła się także informacja, że grupy przestępcze wykorzystują 
e-papierosy jako kolejny sposób wprowadzania do obiegu dopalaczy”. A ja jestem przekonany, że to Słońce krąży wokół Ziemi, tylko jakoś nie mam na to dowodów. I co? Jest 1:1.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: