RSS

Cień nad Beverly Hills

06 List

Beverly Hills… obiekt westchnień marzących o słonecznej Kalifornii. Przepych, bogactwo, gwiazdy filmowe. Rodeo Drive oraz Santa Monica Boulevard. A do tego problem, który spędza sen z powiek burmistrzowi oraz radzie miasta.
Tym problemem są oczywiście e-papierosy. No bo ludzie w Beverly Hills, zachęceni reklamami kupują te „fake cigarettes” i, o zgrozo, używają. Wygląda na to, że problem narasta, skoro rada na czele z burmistrzem postanowiła wnieść pod obrady w trybie ekstraordynaryjnym projekt zakazu sprzedaży tego diabelskiego urządzenia, jak też używania ich w tysiącach miejsc. Projekt idzie tzw. szybką ścieżką legislacyjną, czyli omija typową kolejkę uchwał. Jeśli uchwała wejdzie w życie, sprzedawcy dostaną dwa tygodnie na pozbycie się zapasów. Po tym czasie wprowadzone będą kary – grzywna do 1000 dolarów lub nawet do 6 miesięcy w więzieniu. Oczywiście twardy sędzie może skazać na obie kary jednocześnie. A co… przecież najważniejsze jest zdrowie obywateli.
Skąd taka nagła troska? Ano – sprawa jest chyba jasna i znana nam od dawna. Nie wiadomo, jaki wpływ na zdrowie mają te „sztuczne papierosy” – tak napisano w uzasadnieniu. Nie muszę chyba dodawać, że „prawdziwe papierosy”, w odróżnieniu od tych wstrętnych sztucznych, będą nadal radośnie sprzedawane tak jak dotychczas. Tu mamy sytuację klarowną, bo wiemy, jakie one mają wpływ na zdrowie, prawda?

I tak oto nad słonecznym miasteczkiem Beverly Hills pojawił się cień. Spory cień. Nie trzeba się specjalnie przyglądać, aby wiedzieć, że jest to cień wielkiej góry noszącej nazwę Big Tobacco. Amerykańscy chmurzący z Kalifornii organizują akcję przeciw temu projektowi. Trzymam za nich kciuki.
Jak śpiewa Budka – „tylko czasem zamyślenie…”

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 6 listopada 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

2 responses to “Cień nad Beverly Hills

 1. Tanatos

  6 listopada 2013 at 12:17

  i jak to powiedział „ktoś kiedyś” – tępy naród to kupi (zdrowie obywateli haha tych ubezpieczonych czy tych nieubezpieczonych haha), a koncerny nadal będą zarabiać… show must go on…

   
 2. Lobo

  6 listopada 2013 at 22:19

  Sądzę, że najważniejszym powodem działań legislacyjnych jest jednak troska nie o koncerny tytoniowe – wszak w USA palenie jest nagminnie piętnowane a palacze dyskryminowani – ale troska o koncerny farmaceutyczne. Te bowiem promując swoje produkty NTZ wspierają finansowo i organizacyjnie liczne organizacje zwalczające palenie. Organizacje te mają dużo do powiedzenia – przynajmniej w USA. Kreują negatywny wizerunek palenia – zapewne słusznie jednak nie bezinteresownie. Ktoś przecież płaci za kampanie społeczne skierowane przeciwko paleniu a oznacza to, że płaci również aktywistom. Mamy więc silne lobby przeciwników palenia sponsorowane przez równie bogate co koncerny tytoniowe koncerny farmaceutyczne. Co gorsza kampanie przeciwko paleniu sponsorowane przez przemysł farmaceutyczny promują przy okazji e-palenie a to nie służy przychodom koncernów farmaceutycznych. Wobec tego koncerny muszą jakoś odciąć się od e-palenia bo w przeciwnym razie będą płacić za reklamę nie swoich produktów NTZ a producentów e-papierosów i liquidów. Stąd największym wrogiem e-palenia nie będą koncerny tytoniowe – które prędzej czy później same zaczną produkować e-papierosy (pod warunkiem oczywiście, że przyszłe badania nie wykażą ich szczególnej szkodliwości na co się w świetle obecnych raczej nie zanosi). Dla Big Tabacco to będzie raczej bez różnicy, czy będą sprzedawać liquid czy fajki bo ich zysk jednostkowy z paczki fajek (przez ogromne podatki i akcyzę zawartą w cenie) wcale nie będzie pewnie mniejszy. Dla koncernów medycznych to jednak zagrożenie. Największe jednak zagrożenie jest dla Skarbu Państwa bo przychody z akcyzy i VATu są dużą pozycją przychodów skarbu państwa. E-palenie trudniej będzie obłożyć akcyzą bo nie będzie można zasłaniać się walką o zdrowie obywateli a trzeba będzie powiedzieć wprost – państwa nie obchodzi wasze zdrowie ani życie a jedynie jego przychód:)

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: