RSS

Czy jestem uzależniona/y od palenia tytoniu?

11 List

Co prawda blog ten czytany jest głównie przez ludzi, którzy już pożegnali się z paleniem tytoniu, ale wiem, że trafiają tutaj też tacy, którzy dopiero o tym myślą. Właśnie głównie dla nich jest ten tekst, chociaż ex-palacze też mogą w jakimś stopniu z niego skorzystać. Rzecz jest bowiem o uzależnieniu od palenia.
Medyczni specjaliści od uzależnień stworzyli cały szereg testów, które pozwalają nam na sprawdzenie, na ile jesteśmy uzależnieni od palenia tytoniu. Odpowiedź (uczciwa) na kilka lub kilkanaście pytań daje od razu wynik.
Ciekawy artykuł, w którym opisano aż pięć różnych testów, a konkretnie test CAGE, test czterech C, test Fagerströma, test wskaźnika HSI oraz test HONC, znajdziecie tutaj.
Oczywiście warto pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego testu, tak jak nie ma dwóch identycznych uzależnień. Każdy z nas zna swoje słabości, ale nie każdy się do tego przyznaje, nawet przed sobą. Klasycznie wygląda to u ludzi uzależnionych od alkoholu. Większość twierdzi, że w każdej chwili mogą przestać pić, jak tylko będą chcieli. Tyle, że w tym momencie nie chcą. Podobnie jest z papierosami, prawda?
Myślę, że jeśli ktoś jest w tej chwili palaczem tytoniu, powinien koniecznie sprawdzić się odpowiadając na pytania z testów. Szczególnie polecam bardzo uniwersalny test Fagerströma. Ja przed rzuceniem miałem w nim wynik 7. W teście CAGE miałem 4 punkty na 4. Byłem naprawdę uzależniony od palenia tytoniu.
Ten tekst dotyczy oczywiście aktywnych palaczy. Chmurzący mogą sobie przypomnieć, jak to było w dawnych czasach i sprawdzić, na ile ich uzależnienie było silne. Przy okazji możecie też podsunąć te testy palaczom w Waszym otoczeniu – może ktoś z nich pozwoli sobie wtedy na refleksję nad stylem życia.
Ciekawe czy powstaną teraz osobne testy, które pozwolą na zbadanie uzależnienia od chmurzenia. Myślę, że takie coś by się przydało, aby użytkownicy e-papierosów też mogli mieć pojęcie o tym, jak silnie są związani z nikotyną, chmurką i tzw. kopem w gardło.
Może ktoś ze środowiska medycznego zainspiruje się tym wpisem. Ot tak sobie marzę…

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 11 listopada 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

3 responses to “Czy jestem uzależniona/y od palenia tytoniu?

 1. michał

  13 listopada 2013 at 02:49

  Z moich rozmów z długoletnimi palaczami wynika, że raczej zdajemy sobie sprawę z uzależnienia. W większości przypadków wieloletni palacz, nie tylko wie, że jest uzależniony, ale też dostrzega minusy palenia, podejmował przynajmniej jedną próbę rzucenia i generalnie chciałby przestać. Na kilkunastu rozmowach „przy papierosie” te uogólnienia opieram. Możliwe, że na początku ludzie mogą sobie sprawy nie zdawać, choć to też co najwyżej tendencja, od której jest masa wyjątków.

   
 2. Robert M

  5 stycznia 2014 at 01:41

  No i sobie przypomniałem jak to było gdy paliłem….Bylo żle. Max lub prawie max we wszystkich testach.

   
  • StaryChemik

   5 stycznia 2014 at 15:10

   U mnie było to samo – dopiero patrząc wstecz człowiek to dostrzega.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: