RSS

E-papierosy w polskich mediach – nieco bardziej obiektywnie

17 List

W ostatnich dniach pojawiło się trochę nowych doniesień o e-papierosach w mediach. Tym razem mamy nieco bardziej obiektywny obraz, co może tylko cieszyć.
Na początek może kilka słów o artykule Margit Kossobudzkiej o dość znaczącym tytule „E-papierosy mogą ocalić miliony istnień ludzkich?„. Co prawda mamy tam na końcu znak zapytania, ale i tak jest znacznie lepiej, niż gdy widzimy tytuły typu „E-papierosy gorsze niż prawdziwe” – podawane jako pewnik, bez żadnego znaku zapytania.
Artykuł napisano częściowo na bazie doniesień z pierwszego poważnego zjazdu naukowego poświęconego właśnie tej tematyce, który odbył się kilka dni temu w Wielkiej Brytanii.
Nie odmówię sobie skomentowania pewnego fragmentu artykułu:
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na wszelki wypadek wydała oświadczenie, że osoby chcące skorzystać z e-papierosów powinny się wstrzymać do czasu, aż zostanie ostatecznie udowodnione, że są bezpieczne. WHO wskazuje na to, że istnieje potencjalne „nieokreślone ryzyko” ich stosowania.

Ano właśnie – to jest idealny przykład zastosowania słynnego paragrafu 22 z powieści Hellera. Wstrzymajcie się z używaniem, aż się udowodni, że e-fajki są bezpieczne. Super, kochani „miszczowie” z WHO – a jak można udowodnić, że są bezpieczne, jeśli nie będą używane przez ludzi?  Przecież to naprawdę szansa na historyczny eksperyment medyczny – wiemy, że zwykłe szkodzą, więc korzystamy z tego, że miliony ludzi podjęło decyzje o byciu królikami doświadczalnymi. Eksperyment trwa od kilku lat – nie słychać o jakichś chorobach, problemach itp. Jasne, że może to wyjść po latach, ale jestem jakoś dziwnie spokojny, że e-p nie będą nawet w 10% tak szkodliwe jak zwykłe.

No i na koniec – radio. Zostałem zaproszony do wzięcia zdalnego udziału w audycji dotyczącej e-papierosów. Fakt, nie jest to stacja wiodąca typu Jedynka czy Trójka, ale ważne, że w ogóle publiczna stacja zdecydowała się zrobić o tym audycję. Myślę, że wyszło nie najgorzej, choć dość męcząca była tzw. zwrotna, czyli to, że słyszałem w telefonie swój własny głos z opóźnieniem ok. sekundy. To potrafi rozproszyć. Tak czy inaczej – dziękuję redaktorom za zaproszenie i za obiektywność przekazu. Jeśli ktoś chciałby wysłuchać audycji, znajdzie ją na stronie radia – link wyżej. Można ten link też przekazać tym, którzy wątpią – może ten przekaz ich w jakimś stopniu przekona.

Żeby jednak nie było aż tak różowo – dla przeciwwagi można sobie posłuchać pani prof. Ewy Florek, która też postanowiła się wypowiedzieć dla radia. Jak widać (czy raczej słychać), podejście pani Florek nie zmieniło się nawet na jotę. Teraz tylko wymyśliła sobie, że do liquidów dodaje się substancji, które uzależniają. Ciekawe skąd ma takie informacje, pewnie od prof. Jędrzejko. 😉

Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 17 listopada 2013 w ogólne

 

Tagi: ,

4 responses to “E-papierosy w polskich mediach – nieco bardziej obiektywnie

 1. Janusz

  17 listopada 2013 at 20:43

  Drogi Stary Chemiku. Ciebie nie tylko się czyta, ale też słucha z wielką przyjemnością.

   
 2. Kaszeba

  18 listopada 2013 at 08:49

  Wypowiedzi Starego Chemika nie skomentuje – niezmiennie wysoki poziom. Niestety retoryka Pana Sokoła mnie, delikatnie mówiąc, zafrapowała. W zbyt wielu momentach czuć zwykłą interesowność branży, w sprawach fundamentalnych zbytnie rozmywanie stanowiska (np. sprzedaż nieletnim), a opinii ekspertów (nawet wątpliwych) nie można odpierać retoryką „eksperci różne rzeczy mówią”. No i to palenie… (tak?)
  Chwalmy Pana Stary Chemik w pewnym momencie zdominował, nawet siłą głosu rozmowę. Jedyna szkoda, że trochę zabrakło czasu na przytoczenie istniejących danych naukowych.

   
 3. iAndrew

  18 listopada 2013 at 18:14

  Nie wiem czy to wina stresu, czy braku przygotowania, ale przedstawiciel STEP się nie popisał. Ciężko się go słuchało, za dużo „tak” na końcu zdania, za mało argumentów.

  Na szczęście Pan Dworniczak wypowiadał się pewnie i rzeczowo, czym uratował tę rozmowę 🙂

   
 4. Katarzyna Gontarczyk

  23 listopada 2013 at 19:09

  Bardzo dobry materiał, cieszę że media już – zaledwie po paru miesiącach istnienia – zapraszają przedstawicieli Stowarzyszenia na Rzecz e-palenia STEP do komentowania rzeczywistości, szkoda że robią to w ostatniej chwili i rzeczywiście nie było czasu na przygotowania. Wielkie podziękowanie dla Mariusza Sokoła, że w ogóle zdążył dojechać na wywiad w czasie, kiedy Zarząd STEP prowadził własną konferencję prasową w Polskiej Agencji Prasowej.
  Trudno, żeby Mariusz Sokół wypadł lepiej od naszego erudyty, Starego Chemika, który od dawna jest uznanym przez branżę autorytetem, ale po odsłuchaniu audycji jestem przekonana, że jeszcze dwa – trzy wystąpienia na żywo i poradzi sobie z każdym dziennikarzem 😉 jeśli ktoś z czytelników bloga uważa, że ma większy talent i dar przekonywania, więcej wiedzy lub w trudnych okolicznościach będzie się wypowiadał bardziej „gładko” i chciałby reprezentować branżę – zapraszamy do Stowarzyszenia, zapytań o komentarz mamy coraz więcej….
  pozdrawiam,
  Katarzyna Gontarczyk
  członek zarządu STEP

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: