RSS

A więc – wojna!

25 List

Niedługo przyszło nam się cieszyć rozejmem zawartym w październiku w unii, w Parlamencie Europejskim. Wydawało się, że wszystko idzie może nie tyle idealnie, co w sposób akceptowalny. Niestety, napłynęły nowe, bardzo niepokojące informacje ze źródeł zbliżonych do urzędników Komisji Europejskiej. Dobrzy ludzie dotarli do dokumentów i zdecydowali się je ujawnić, choć są one w zasadzie poufne, przeznaczone tylko dla negocjatorów komisji – tak wygląda transparentność procesu legislacyjnego w UE, jakby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości.
Zgodnie z tym, co ujawnił m.in. dr Konstantinos Farsalinos, szykują nam nowe szczegóły dotyczące dyrektywy. Są one co najmniej zaskakujące, chociaż lepiej tę sytuację odda określenie – szokujące.
Krótko:
– zakaz dla płynów uzupełniających (czyli – tylko kartrydże)
– zakaz używania płynów o stężeniu większym niż 20 mg/ml i 10 mg/opakowanie (czyli – jeśli chcemy osiągnąć 20 mg/ml, pojemność kartrydża nie może być większa niż 0,5 ml)
– zakaz prawie wszystkich aromatów
– zakaz atomizerów (oraz tanków) umożliwiających powtórne napełnianie (no, to chyba napisał ktoś, kto nigdy nie widział moda – przypisek mój).

Jak napisał dr Farsalinos w jednym z komentarzy – to jest już wojna. Takie propozycje oznaczają w sumie jedno – praktyczną eliminację z rynku większości podmiotów z tej branży. Inaczej mówiąc – oczyszczenie pola dla Big Pharma i Big Tobacco. O tym, jak będą wyglądały ceny, już nawet nie wspominam.
Kolejny raz wygląda na to, że urzędnicy mają dokładnie gdzieś zdrowie ludzi. Żadnych sentymentów – liczy się tylko kasa. Komisja Europejska postanowiła podetrzeć szacowne cztery litery projektem Parlamentu, czyli pokazała, co myśli o milionach ludzi.
Pełny tekst propozycji (PDF – ang.) jest pod wpisem Konstantinosa (patrz link na początku tekstu)

PS. Bardzo dobry komentarz umieścił na swojej stronie Clive Bates.

Reklamy
 
33 Komentarze

Opublikował/a w dniu 25 listopada 2013 w ogólne

 

Tagi: , , ,

33 responses to “A więc – wojna!

 1. HoueK!

  25 listopada 2013 at 15:12

  Chyba ich poje…tentegowało. Przecież to już nie jest nawet skryty lobbing a jawne oddanie rynku BT i BP – wycofać z rynku to co jest i zastąpić masowo produkowanymi kartridżami. Brak słów. Z drugiej strony jestem ciekaw regulacji prawnych tych pomysłów – zakaz posiadania zbiorników z przyłączoną baterią posiadających element grzewczy? Chyba nie inaczej.

   
 2. reinevan

  25 listopada 2013 at 17:05

  Widać panowie i panie w PE już zapomnieli o tym co się działo przy okazji ACTA lub zatęsknili za powtórką. Myślę, że w chwili obecnej w Europie jest już tylu e-palaczy oraz ich rodzin (które odczuły na własnej skórze korzyści z przejścia z analogów na ep) że spokojnie można będzie w razie W zorganizować podobną ogólnoeuropejską akcję i pogonić w pi…u całą tą tytoniowo – farmaceutyczną mafię.
  Żaden europoseł nie zaryzykuje dla korzyści jakiegoś koncernu swojej ciepłej brukselskiej posadki.

   
 3. Janusz

  25 listopada 2013 at 17:39

  Nie pozostało nic innego jak wykopać topór wojenny. Howgh!!!

   
 4. Miluś

  25 listopada 2013 at 19:46

  Wypadałoby zacytować Liroya
  „To zwykłe chuje trochę ich żałuję ”
  tyle tylko, że mi ich wcale nie jest żal

   
  • Shchenqi

   25 listopada 2013 at 22:32

   To nie liroy tylko Zajka 😛 tak, z Kielc jestem.. 😀

    
 5. goniec

  25 listopada 2013 at 20:45

  Doprowadzą do powstania czarnego rynku nikotyny, co będzie miało fatalne konsekwencje.

   
 6. Igor

  25 listopada 2013 at 22:09

  Tragedia!!! Ile razy można przepychać nieracjonalne pomysły. Nie udało się lobbystom w październiku, to próbują nadal. Precz ze sprzedajnymi urzędnikami z pensajmi za nasze podatki.

   
  • Olek

   26 listopada 2013 at 00:50

   Jakie tam pensje. Jakbyś wiedział ile oni wyciągają pod stołem to byś o takich drobnych jak pensja nie wspominał.

    
 7. Irek prywatnie

  25 listopada 2013 at 23:46

  Kabaretu ciąg dalszy.
  Skoro oni na wesoło to może i my w tym samym tonie:
  pkt. 1 – zakaz dla płynów uzupełniających (czyli – tylko kartrydże)
  Nie jest to zakaz produkcji płynu, bo żeby wyprodukować kartrydż trzeba mieć płyn. A jak już można posiadać płyn to może wystarczy nie napełniać a regenerować. Chętnie podejmę się takiej usługi.W ostateczności można wyprodukować „kartrydż” o tak dziadowskiej jakości że płyn „samsiębędziezniegowylewał”. Tani a skuteczny. Pustych parowników chyba nie zabronią robić.

  pkt 2. – zakaz używania płynów o stężeniu większym niż 20 mg/ml .
  Tutaj poważny będę i zgodzę się z nimi. Są już kraje w UE gdzie wolno jedynie 19.9 mg/ml i nie słyszałem aby ktoś umarł z rozpaczy.

  pkt.3 – zakaz prawie wszystkich aromatów.
  Łech , łech , łech. Ale jaja. Już się szykuje na otwarcie sklepu: tinodmilano.com gdzie będziecie mogli kupić aromaty spożywcze.
  Skoro siedząc pod palmami mogę sobie konsumować „sex na plaży” lub tonąc w oparach mroku można walnąć „krwawą Maryśkę” kto zabroni wam pochichotać się z głupoty ep-osłów popijając „śmiejącego się wielbłąda” lub rozmarzyć się przy „amerykańskiej mieszance”.
  Wystarczy aby wszystko było zjadliwe lub wypitne.

  pkt. 4 – zakaz atomizerów (oraz tanków) umożliwiających powtórne napełnianie.
  To już musiał napisać ktoś kto nie zna powiedzenia; Polak potrafi, a już absolutnie nie orientuje się co potrafi Chińczyk. Kolejne łech, łech, łech.

  Ty Mirku „Stary Poznaniak” byłeś zapewne niejednokrotnie na waszym „pyrowskim” wspaniałym kabarecie TEY. Oni pomimo PRL-owskiej cenzury kpili w żywe oczy z ówczesnego ustroju.
  W krytycznym momencie zwrócimy się o pomoc techniczną do panów Laskowika, Smolenia czy Schuberta.
  Mieli tyle pomysłów aby okpić komunistów znajdą sposoby aby zadrwić z ep-osłów.

  Nawiązując do wypowiedzi Milusia i Shchenqi – skoro o muzyce mowa to chcę przypomnieć że była kiedyś taka kapela punkowa „Gówno Prawda” i teraz nawiąże do wypowiedzi reinevan. ACTA. Tej ustawie były przeciwne miliony internautów, Jeżeli chodzi o e-papierosa to „nazwa wcześniej cytowanej kapeli punkowej”. NIE POTRAFIMY SIĘ ZJEDNOCZYĆ W OBRONIE OGÓLNIE POJĘTYCH INTERESÓW E-PALACZY. Jeżeli to tylko w obronie interesów własnych. Dlatego nie mamy siły przebicia lub mamy tak małą że aż nieskuteczną.
  Nawiąże także do wypowiedzi gońca. Ja i Mirek jesteśmy w posiadaniu kilku jeżeli nie kilkunastu adresów skąd można zamówić syf który jest sprzedawany jako nikotyna o czystości 99.9% a w kilku przypadkach nawet 100.3%
  Goniec masz racje. Ten syf może zagościć w waszych parownikach.
  Nie wiem czy zakończenie będzie śmieszne czy tragiczne ale zacytuje Jeana Cocteau:
  Dramatem naszej epoki jest to, że głupota zabrała się do myślenia.

   
 8. Jurek

  26 listopada 2013 at 00:21

  I jak tu człowiek ma wierzyć, że będzie lepiej, że powstanie władza która za dobro najwyższe będzie miała dobro nie swoje a rodaków, gdzie będzie można powiedzieć jestem dumny z bycia Polakiem a idąc przez miasto z ep być uważanym za normalną osobę, chcącą taniej i zdrowiej korzystać z nałogu. Hipokryzja i pazerność władzy nie zna granic, dziwie się że instytucje takie jak belweder i KE jeszcze nie płoną żywym ogniem. Miecz ma dwa ostrza i już raz się na tym przejechali. Pozdrawiam waperów – w jedności siła

   
  • Irek prywatnie

   26 listopada 2013 at 00:48

   Jurek. Pomyliłeś UE z RP.
   To ci z UE (dokładniej z Brukseli) starają się nam ulepszyć nasze prywatne życie. Nasi z RP, dzięki Bogu mają inne problemy i nami póki co się nie zajmują. Nie licząc senatora Piechy. (Wielki szacunek dla niego za wiedzę historyczną)
   Pozdrawiam cię serdecznie.

    
  • Olek

   26 listopada 2013 at 01:08

   To będzie ciężka sprawa bo z jednej strony przychody budżetu z akcyzy produktów tytoniowych, które stanowią znaczną część przychodów Państwa i znacznie przenoszą koszty leczenia chorób tytoniowych (z tym kosztem leczenia to tylko po to władze podnoszą takie argumenty aby społecznie usprawiedliwić podnoszenie akcyzy), z drugiej koncerny tytoniowe a z trzeciej wielki przemysł farmaceutyczny. Tak albo inaczej UE pewnie zablokuje wapowanie i E-palenie zostanie tylko dla tych, którym będzie się chciało kombinować samemu liquidy i e-papierosy – czyli dla nielicznych. I chociaż baterii sprzedawać raczej nie zakażą, drutów oporowych i sznureczków też nie to jednak nowicjusz nie będzie pewnie sam składał swojego pierwszego e-papierosa. Z nikotyną też może być problem bo jak zakażą sprzedaży to powstanie pełno podrób o bardzo wątpliwej jakości, dla konsumenta nie do przebadania. Wpływy do budżetu pozostaną niezagrożone, a i „nagrody” od przemysłu tytoniowego i przemysłu farmaceutycznego poszczególnym politykom się dostaną. I jedną ustawą załatwią interes narodowy i interes prywatny:)

    
 9. milo

  26 listopada 2013 at 00:46

  kardrydze… heh – sprytne, że niby nikt tam nic swojego nie wleje wiec bezpieczne buhahah, spoko, będziemy napełniać samodzielnie i takie wynalazki,miłośników e-palenia to nie powstrzyma ale przeciętny e-palacz pewnie wróci do analogów bo zakładam ze cenowo nie będzie już tak wesoło jak obecnie. Z drugiej strony, rynek obejdzie i ten problem, nie takie rzeczy da sie kupić…

   
 10. Janusz

  26 listopada 2013 at 06:17

  Co możemy zrobić w tej chwili?
  Potrzebna pomoc osoby znającej j.angielski, która zredaguje pismo do Komisji Europejskiej. Pismo wraz z adresatem powinno być dostępne na stronie internetowej z możliwością wydruku. Każdy chmurzący, będzie mógł te pismo wydrukować i w formie listu wysłać do Komisji Europejskiej.
  Co o tym myślicie?

   
  • Janusz

   26 listopada 2013 at 06:24

   Tak uzupełniając moją wypowiedź wyżej. Zdaję sobie sprawę, że taki list to kapiszony przeciwko działom. Jednak jedne działania nie wykluczają innych.

    
 11. refurbished

  26 listopada 2013 at 06:18

  Pomijając wulgaryzmy to wszystko, co mam do powiedzenia.

   
 12. Irek

  26 listopada 2013 at 11:33

   
  • Marcin

   26 listopada 2013 at 17:33

   Co to tego iż lepiej późno niż wcale. Cały proces rejestracji był jakby opóźniany, Co miesiąc (tyle trzeba czekać na odpowiedź KE) dostawaliśmy informacje że brakuje jeszcze czegoś o czym wcześniej nie było mowy. Teraz czekamy jeszcze na system do zbierania podpisów online.

    
 13. better

  26 listopada 2013 at 17:50

  … ktos napisał, ze tak jest jak głupota zabrala sie do myslenia, to nie glupota to kasa moi panowie pewnie jean o niej nie pomyslal

   
 14. xawery72

  27 listopada 2013 at 17:08

  Kto głosował za UE? No,kto?Łapka w górę….
  Dzisiaj e-pet,jutro węgiel a na koniec ciupcianie……
  Chcieliśta Jewropy? To ją mata…………

   
  • Janusz

   27 listopada 2013 at 18:23

   Ja głosowałem za UE.
   A Ty xsawery72 za czym głosowałeś? Może nie brałeś udziału w wyborach? Może podobała Ci się sowiecka dominacja?
   Działaj w sprawie e-papierosów. Sam idź do lustra i spójrz na siebie i na swoją „czystą” łapkę.

    
   • xawery72

    27 listopada 2013 at 21:47

    Poszedłem,spojrzałem-mam czystą….sumienie również kolego.

     
 15. better

  27 listopada 2013 at 22:15

  panie Januszu ostatni wpis przypomnial mi teksty komunistów to oni grzmieli czy podoba sie wam kapitalistyczna dominacja, no coz ludzie jak barany musza miec moskwe lub bruksele….. gratulacje za retoryke rodem z PRL-u panie szanowny Januszu.

   
  • Janusz

   27 listopada 2013 at 23:01

   Po co tylej fałszywej uprzejmości. Kompleksy? Ja w przeciwieństwie do Ciebie nie tylko czytałem teksty komunistów, ja musiałem w tej epoce żyć. Na szczęście mamy wolność wyboru. Ja wybrałem UE i się tego nie wstydzę. Ty wybierz, albo zaproponuj coś innego. Mamy wolność! Ty jesteś ponad wszystkim. To ludzie są jak barany! Hmm..? A może to Ty jesteś osłem? Chyba taka retoryka Ci najbardziej odpowiada. Panie, szanowny anonimowy better.

    
   • better

    28 listopada 2013 at 09:21

    wlasnie wczoraj czytales komunistow, musiales w tej epoce zyc ( stad porownanie „ludzie jak barany…”) dzisiaj wybrales nowa dominacje, pewnie jutro wybierzesz znowu cos innego, tak to jest. ciekawe czy zgadzasz sie na ta wolnosc ktora wybrales, skoro ona rzadzi sie tylko zakazami dla Ciebie, a poslowie bez mrugniecia okiem potrafia pisac klamstwa, np. o rzekomych szczegolowych konsultacjach ze „starym chemikiem”. E-palaczy jest niby 1200 000, to olbrzymia sila, to prawie 10-12 % w wyborach ale czytajac rozne fora nie maja zadnych szans na wspolne przedsiewziecie.komuna rzadzila sie tym samym mechanizmem, wiekszosc ja wybrala a potem wszyscy musieli w niej jakos zyc i tak brneli przez 40 lat, raz buntowali sie czesi, wegrzy innym razem inni. Panie Januszu ja nie probuje pana oceniac, pozwolilem sobie tylko na dygresje na temat retoryki pańskiego tekstu. pozdrawiam

     
    • Janusz

     28 listopada 2013 at 10:06

     Na moje nieszczęście w odpowiedzi na post Xsawery72 użyłem zdania ” Może podobała Ci się sowiecka dominacja?”
     Ja się też nie mogę pogodzić z tym co dzieje się parlamencie europejskim.
     Jednak bardzo denerwują mnie takie wypowiedzi jak:
     Cyt.”Kto głosował za UE? No,kto?Łapka w górę….
     …………………………………………….Chcieliśta Jewropy? To ją mata”
     Czy Xsawery72 mówi to także wtedy kiedy jedzie np. piękną drogą ekspresową? Ja chcę nowoczesnej Europy w moim kraju i jestem również świadom tego, że położenie geopolityczne Polski nie pozwala nam na neutralność. Z patologią w UE trzeba walczyć i jest to zadanie nie tylko dla nas Polaków, ale dla innych nacji Europy. Pozdrawiam! Janusz

      
     • better

      28 listopada 2013 at 14:37

      ok. wszyscy chcielismy byc w europie i ci pamietajacy dominacje moskwy i ci co nie pamietaja. je stem w kraju ojczystym albo bywam tylko w delegacjach sluzbowych, czasem nawet rocznych. w niemczech slyszalem nawet dowcip, nie bede go przytaczal ale niemcy sami sie smieja ze gdyby u nich wybudowano autostrady za cene 2x niz w pozostalej europie a na koniec polacy ustawiliby budki do poboru oplat, taki rzad juz nigdy by nie rzadzil a w polsce to mozliwe. masz racje u nas jest tak, ze dzisiaj jedziesz ty a jutro ja i nigdy nam nie po drodze razem… druga sprawa patriotyzm, bardzo wazne, u nas nikt nie bierze tego pod rozwage, to pojecie sie zmienia ewoluuje, dzisiaj to nie karabiny i przechodzone czolgi dzisiaj to ekonomia. wydane miliardy na gospodarke to jest patriotyzm a u nas wydac miliony na przechodzone f16 i czolgi to jest patriotyzm, Pilsudski sie zbroil dawno temu, ta metoda dzisiaj juz jest przestarzala i wierze w to ze gdyby dzisiaj rzadzil wiedzialby jak stworzyc panstwo mocne i stabilne. Zagladam tutaj bo dzieki „staremu chemikowi” pale e, tylko dzieki jego wiedzy i checi podzielenia sie z innymi za co dziekuje (nie smierdze i czuje sie lepiej a i zaoszczedzilem sporo) kadze forum swoje, wszyscy cos robia, kazdy po swojemu, na poczatek trzeba sie zjednoczyc, a wystarczy nie wiele, potrzebny tylko czas i checi wszystkich. moze wystarczy tylko sie policzyc….

       
 16. raven

  1 grudnia 2013 at 23:33

   
 17. Gulek :)

  2 grudnia 2013 at 17:01

  Papierosy śmierdzą jak skurwysyn.Teraz o tym wiem jak to śmierdzi.a tu spokojnie mogę sobie pykać e-papieroska,i nikomu to nie przeszkadza.żadnych mi tu takich zakazów!!!!!.

   
 18. Lukas.Troch

  16 grudnia 2013 at 11:02

  Ale na jakiej podstawie oni to robią ? Nikt nie podał żadnej sensownej odpowiedzi. Kur*wa oni robią z nami co chcą ! Wyjdą ludzie w końcu na ulice jak w stoczni gdańskiej sprzed laty. Masakra co się dzieje

   
 19. Patłuas

  20 grudnia 2013 at 23:13

  Chyba wszystkich równo poje*************. Po pierwsze normalne są szkodliwe i elektryczne też są szkodliwe ale na swój sposób i moje zdanie jest takie. Albo są elektryczne i normalne albo wycofują oby dwa rodzaje…

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: