RSS

Co można teraz zrobić w sprawie dyrektywy? Proste – działać!

26 List

Moi drodzy
wczoraj dotarły do nas wieści o tym, że Komisja Europejska zamierza praktycznie zakazać e-papierosów na terenie państw Unii. Kluczowe posiedzenie w tej sprawie będzie już za 6 dni, 3 grudnia.
Na forach brytyjskich, niemieckich i innych europejskich wrze – ludzie naradzają się, co robić. I robią – już teraz, bo nie ma czasu. Tymczasem u nas… tradycyjnie. O wyższości jednej grzałki nad drugą, o poszukiwaniu najlepszego liquidu o smaku mango, o tym, gdzie jest najlepsza promocja.
Ludzie – to naprawdę jest wypowiedzenie wojny! Jeśli proponowane teksty zmieniające poprawkę 170 Dyrektywy (Amendment 170) zostaną przegłosowane, wszystko zostanie z rynku zmiecione jednym ruchem. Nie będzie żadnych baz nikotynowych ani płynów nikotynowych w pojemnikach. Zostaną tylko de facto kartomizery, które nie będą mogły zawierać więcej niż 10 mg nikotyny. Zero uzupełniania, zero mieszania. Zero prywatnego importu z Chin, bo zakazany ma być handel transgraniczny. Ktoś powie – e tam, zawsze można wszystko kupić. To prawda, ale warto się zastanowić nad jakością tego, co będzie oferowane na czarnym rynku. Teraz sprzedawca jest odpowiedzialny za to, co wprowadza na rynek. Na czarnym rynku nie ma żadnej odpowiedzialności, a będą to łatwe i szybkie pieniądze. No i pojawią się nagłówki – e-papierosy zabijają. Bo będą zabijać, co do tego nie mam niestety wątpliwości.
Spytacie – co można w takim razie zrobić? W tej chwili możliwość jest tak naprawdę jedna – indywidualny kontakt mailowy/telefoniczny/osobisty z naszymi europosłami, jak też z mediami elektronicznymi. Pokazać im, że istniejemy, wiemy o tych szalonych pomysłach i nie akceptujemy ich. Jednocześnie apeluję, aby Wasze działania były rozsądne, bez niepotrzebnej agresji, brzydkich słów itp. Wiem, że takie słowa same się cisną na usta czy pod palce na klawiaturze, ale weźcie ze 3 głębokie oddechy i piszcie/mówcie spokojnie. Taki głos będzie szybciej wysłuchany. Jeśli chcecie, stwórzcie wzór takiego maila i rozpowszechnijcie na forum, FB czy gdziekolwiek, choć lepiej będzie, gdy kontakt będzie miał charakter indywidualny.
Trzeba dotrzeć z przekazem. Działać. Teraz.

Na koniec wstawiam bardzo emocjonalny apel, jaki Dave Dorn wystosował w telewizji VapourTrails.TV (ang.). Powtórzę za nim: nie dajmy się pokonać tym gnojkom. Waperzy to też wyborcy – będziemy pamiętać. Uwaga – Dave mówi z dość charakterystycznym akcentem, trzeba się chwilkę do niego przyzwyczaić.

Reklamy
 
38 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 26 listopada 2013 w ogólne

 

Tagi: , , ,

38 responses to “Co można teraz zrobić w sprawie dyrektywy? Proste – działać!

 1. wkurzony

  26 listopada 2013 at 12:15

  Można jakieś namiary na tych eu palantów gdzie wysłać tego maila?

   
 2. michalfrasmisiek

  26 listopada 2013 at 12:24

  Proszę o dodanie adresów, na które można wysyłać maile, będzie szybciej niż szukać w internecie.

   
  • StaryChemik

   26 listopada 2013 at 12:29

   Ludzie kochani – czy naprawdę ja mam wykonywać za Was całą pracę? Podać wszystko na tacy?
   Przepraszam, ale ja tych adresów nie mam w komputerze – też musiałbym je wyszukać.
   Dołóżcie do tego wszystkiego trochę swojej pracy – szanujcie mój czas. Chyba dość jego poświęcam na to wszystko.

    
   • Galadorn

    26 listopada 2013 at 12:41

    http://www.europarlament.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_ep.pap.pl&_PageID=1&_menuId=2&_subMenu=1&_nrDep=899&_CheckSum=-122412612

    Na dole strony lista posłów

    Wpisujecie na google imie i nazwisko posła i dodajecie biuro poselskie, zakładka kontakt i ślecie maile

     
   • Lobo

    26 listopada 2013 at 14:29

    Jeżeli ludzie sami będą musieli wykonać taką pracę to faktycznie kroki podejmie tylko garstka wapujących. Większość nie będzie potrafiła, nie będzie miała czasu, nie będzie wiedziała jak. Taką kampanię powinny zrobić szybko największe firmy handlujące e-papierosami – przygotować wzór listu, stronę internetową z możliwością poparcia, podlinkować ją ze swoich sklepów z pop upów, ewentualnie zbierać papierowe listy poparcia przez sieć swoich sklepów. Dla nich to wysiłek niewielki biorąc pod uwagę nakłady na dystrybucję i reklamę. A każdy wapowicz podpisze listę, którą pod nos podetknie mu sprzedawca w sklepie podczas zakupu liquidu czy grzałki. Każdy prawie wypełni formularz który podczas zakupu wywali mu pop-up na ekran. W ten sposób możnaby zebrać dziesiątki albo i setki tysięcy podpisów pod listami do EP. Przecież to ich pieniądze bo to oni na sprzedaży zarabiają.

     
    • StaryChemik

     26 listopada 2013 at 14:33

     Tyle, że teraz nie ma czasu na robotę papierową. Trzeba działać bardzo szybko. Jest wtorek – zostają środa i czwartek, ewentualnie poniedziałek. Za tydzień już posiedzenie.

      
     • Lobo

      26 listopada 2013 at 15:19

      To przykro mi pisać ale nie sądzę byśmy zdążyli wywrzeć jakikolwiek wpływ – choć należy się pewnie starać. Zanim ktokolwiek z wapujących dowie się o inicjatywie (nie piszę o garstce, którzy czytają to forum) zanim napisze list i zanim przeczyta go jakikolwiek europoseł minie znacznie więcej czasu. Obawiam się też, że na sercu europosłom nie leży ani dobro wapujących ani tym bardziej zdrowie publiczne a jedynie poparcie społeczne. Jeżeli nie dostaną tysięcy podpisów to pewnie w ogóle się nie zainteresują sprawą i klepną na głosowaniu to co dostaną. Poza tym należałoby wysłać jeden z tysiącami podpisów bo przecież żaden europoseł nie przeczyta w dwa dni tysięcy ani nawet setek listów w dwa dni. Oczywiście spróbuję napisać do europosłów dziś wieczorem ale powiedzmy sobie szczerze – samo napisanie dobrego listu z uzasadnieniem medycznym zajmie wiele godzin. Może ktoś zrobiłby stronę wysyłającą maile na adresy parlamentarzystów (zwykły LP) i wrzucił link na forum to możemy rozpropagować inicjatywę na wszystkich forach.

       
  • amix

   26 listopada 2013 at 23:31

    
   • jaEdek

    27 listopada 2013 at 19:13

    Thx amix.
    15 minut klikania i wszyscy (nie wiedziałem że jest ich aż tylu) europarlamentarzyści dostali osobny e-mail.

     
 3. budzikson

  26 listopada 2013 at 13:16

  Przykładowo, działanie waperów z UK w tej sprawie:

  http://www.saveecigs.com/uk-letter/4579166095

   
 4. Igor

  26 listopada 2013 at 14:23

  Ja nic z tego nie rozumiem. Odbyło sie głosowanie w Parlamencie EU, gdzie brali udział wszyscy posłowie, a teraz mała grupka podważa tamto głosowanie. Czy filozofia unii opiera się na małej grupie osób, która może podważyć głosy całego parlamentu?

   
  • Marcin Bocis

   26 listopada 2013 at 15:28

   Nie Komisja Europejska sama w sobie nie może podjąć takich decyzji. Komisja odpowiada za inicjatywę ustawodawczą – może, więc stworzyć projekt i skierować go do Parlamentu Europejskiego. Czyli po odpowiednim przepracowaniu przez Komisję sprawa wróci do Parlamentu. Nie będzie, więc tak, że nagle w ciągu kilku dni zapadnie wiążąca decyzja.

    
 5. Janusz

  26 listopada 2013 at 14:25

  Cyt.”Jednocześnie apeluję, aby Wasze działania były rozsądne, bez niepotrzebnej agresji, brzydkich słów itp. Wiem, że takie słowa same się cisną na usta czy pod palce na klawiaturze, ale weźcie ze 3 głębokie oddechy i piszcie/mówcie spokojnie. Taki głos będzie szybciej wysłuchany.”

  Może wieczorem „dojdę” do siebie. W tej chwili nie mogę zebrać myśli:( Wulgarne słowa cisną się same do ust. Niech przykładem będzie wielkie „zielone” forum dla chmurzących,które śmie się nazywać „największe w Europie forum o epapierosach”. Tam się nic nie dzieje!! Tam nadal kręcą grzałki, testują liquidy. Ich to nie dotyczy.

   
 6. refurbished

  26 listopada 2013 at 15:19

  Takim mailem poczęstowałem moich europosłów:

  Temat: Planowana przez KE zmiana dyrektywy 170 (tytoniowej)

  Witam,
  zwracam się do pana Posła jako skromny wyborca.
  Z zaniepokojeniem czytam informacje o planowanej przez Komisję Europejską zmianie dyrektywy 170.
  Szczególnie w punktach dotyczących regulacji rynku e-papierosów.
  Rynek ten jako związany z dystrybucją trucizny (nikotyna) bez wątpienia powinien podlegać kontroli. Kontroli składu i jakości zastosowanych składników. Przyjęte przez Parlament Europejski zasady wydawały się być wystarczające. W końcu ewidentnie trujące zwykłe wyroby tytoniowe są dozwolone … badań nikt nie musi robić bo wiadomo że trują w każdej dawce, palącego i otoczenie.
  E-papierosa używam od roku, po okresie ponad 30 lat palenia tradycyjnych papierosów.
  E-papierosy pozwoliły mi na zdrowsze i mniej śmierdzące zaspokojenie nałogu.
  Proponowane przez KE zmiany, polegające na dopuszczeniu do obrotu jedynie jednorazowych kartridży o znikomej de facto zawartości nikotyny spowodują prawdopodobnie mój powrót do nałogu z uwagi na niewystarczającą ilość nikotyny w pojedynczej chmurce. Koszt takiego rozwiązania – po zmonopolizowaniu produkcji przez koncerny farmaceutyczne i tytoniowe – poszybuje w niebiosa.
  Przecież nie o to chodzi.

  Rozumiem zakaz reklamy ukierunkowanej do młodzieży. Rozumiem zakaz sprzedaży niepełnoletnim. Rozumiem wymóg badania płynów (chociaż atest PZH na suplementy diety badań nie wymaga – wydawany jest na podstawie oświadczenia producenta dot. składu).

  Zwracam się do Pana Posła o zwrócenie uwagi na ten temat. Rozważenie ewentualnej interwencji. Zapobieżenie kolejnej akcji wielkich koncernów, bo co do tego nie ma wątpliwości.

  Proszę o podjęcie decyzji zgodnie z własnym sumieniem, tak jak to Pan zawsze robi. W razie potrzeby zdobycia wiadomości czy bardziej szczegółowych informacji na temat e-papierosów najbardziej obiektywnym źródłem wydaje się być Blog Starego Chemika, prowadzony przez dra Mirosława Dworniczaka.
  https://starychemik.wordpress.com/2013/11/25/e-papierosy-listopadowy-szczyt-w-londynie/

  Pozdrawiam

   
 7. Bartłomiej Bolesta

  26 listopada 2013 at 15:45

  Naprawde ktoś się dziwi, że znów próbują? Wierzcie mi, nawet jeśli znów nie przejdzie, to spróbują znowu za rok czy dwa, ale będzie regularnie wracać. Szczególnie, jeśli to nie fanatyzm grupki posłów, tylko najwięksi gracze rzeczywiście posmarowali.

  Takie uroki systemu w jakim żyjemy. Niestety, ludzie tego nie rozumieją. Jeśli sprawa dotyczy ich wolności to się burzą i często przegrywają, a cała reszta ma to gdzieś. Potem przychodzi czas na ograniczenie czegoś kolejnego i poprzednia grupka stoi, a kolejna walczy. Ludzie nie rozumieją, że albo wolność albo jej brak. Jeśli brak, to wszystko będzie ograniczane, aż do skrajnej postaci. I nie tylko rzeczy, ale i wolności osobiste, prawa itp.

  Wszystkie akcje anty, są podawaniem witaminy c na sepse. Dopóki nie odsunie się od władzy obecnych polityków – nie ważne czy PO, PIS, SLD, PSL, TR, SP to systematycznie będziemy mogli coraz mniej. Wszystko te partie to jedno i to samo. Nie ważne, że raz zagłosują przeciw pomysłowi który Tobie się wyjątkowo nie podoba.

   
 8. Artur (przeszło 5 lat z EP)

  26 listopada 2013 at 16:43

  Myślę że na dzień dzisiejszy właściwym adresatem listu powinien być głównie
  Janusz Lewandowski, to obecny polski komisarz w składzie Komisji Europejskiej
  Jest ich zaledwie 28 osób !!! w następnej kolejności europosłowie których ewentualne
  późniejsze działania (miejmy nadzieję na naszą korzyść) będą istotne.
  Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

   
 9. sławomir Bartkowiak

  26 listopada 2013 at 17:58

  Taką oto dostałem odpowiedź

  Szanowny Panie,

  W imieniu Pani Poseł Małgorzaty Handzlik dziękuję za przesłane stanowisko, z którym Pani Poseł na pewno zapozna się przed głosowaniem. Chciałabym jednak zaznaczyć, że prace nad dyrektywą wciąż trwają w ramach negocjacji pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą, a do ewentualnych zmian będzie można ustosunkować się dopiero po przyjęciu ostatecznego stanowiska.

  Uprzejmie informuję również, że w trakcie prac nad opinią w komisji IMCO Pani Poseł pozostawała w kontakcie z Panem Mirosławem Dworniczakiem.

  Z poważaniem,

  Marta Szafrańska-Winiecka
  Assistant to Małgorzata Handzlik MEP

  European Parliament
  ASP 10 E 161
  Rue Wiertz 60
  B – 1047 Brussels
  Tel: + 32 2 284 73 19
  Fax: + 32 2 284 93 19

   
  • StaryChemik

   26 listopada 2013 at 20:18

   Ciekawe, bo niestety pani posłanka była bardzo odporna na argumenty. I to ja się do niej dobijałem, tak więc ten kontakt był dość jednostronny.

    
 10. aaaa

  26 listopada 2013 at 19:14

  JAK ZAKAZA TO SPRAWDZCIE JAKIE PARTIE I KTO JAK GLOSOWAL I DAJCIE TEMU UPUST PRZY URNIE WY I WASZE RODZINY

   
 11. amix

  26 listopada 2013 at 23:32

   
 12. thrashcraft

  26 listopada 2013 at 23:47

  trzeba było myśleć, zanim oddaliście głosy przy urnie wyborczej, głosując na jakichś socjalistycznych melepetów/etatystycznych regulatorów z partii SLD/PO/PiS/TR/SP czy PSL zamiast na środowiska wolnorynkowe/pro wolnościowe jak Kongres Nowej Prawicy (czy – ostatnio również Republikanów/Partię Libertariańską/nową inicjatywę Gowina)

  Teraz to już płacz nad rozlanym mlekiem.

   
  • StaryChemik

   26 listopada 2013 at 23:55

   No, faktycznie w czasie wyborów do PE była inicjatywa Gowina… człowieku – poczytaj o wynikach głosowania nad dyrektywą.

    
   • thrashcraft

    29 listopada 2013 at 13:24

    UPR startowało w poprzednich wyborach do PE. jeżeli się głosuje na partie, które obiecują socjalizm, opiekę i gruszki na wierzbie oraz inne bzdety (za pieniądze wszystkich podatników, czyli również – Ciebie i mnie), to tak to się właśnie kończy – będą forsować coraz to bardziej idiotyczne regulacje i obostrzenia, oczywiście oficjalnie – w trosce o zdrowie nas wszystkich, mniej oficjalnie – w trosce o interesy lobbystów już istniejących na rynku i w ramach utrzymania status quo

    Nie ma znaczenia czy mówimy o PiS, PO, SLD, PSL, TR czy o jakiejkolwiek innej partii sejmowej – wszystkie są partiami socjaldemokratycznymi.

    Kiedy się ludzie wreszcie nauczą, że polityk to ich śmiertelny wróg i że ZAWSZE jest lepiej decyzje pozostawić w gestii ludzi, w ramach działań rynkowych, a nie – w gestii jakiegoś tłuka-polityka?

     
 13. Robert M.

  27 listopada 2013 at 01:05

  Wysłane do WSZYSTKICH Europosłówi posłanek. Tak się składa, że w tekście kolegi Refurbished zmieniłem z 30 na 40 lat długość kopcenia śmierduchów i oczywiście do Pań posłanek jest per pani.
  Dzięki Ci Refurbished !

   
 14. Marcin Rabenda

  27 listopada 2013 at 12:08

  Szanowny Panie/Szanowna Pani,

  Dziękuję za przesłane uwagi. Zapoznałam się z nimi, ale jednocześnie chciałabym sprostować kilka informacji pojawiających się w przesyłanych do mnie mailach.

  Pragnę poinformować, że po pierwsze 3 grudnia nie dobywa się żadne głosowanie ws. tej dyrektywy, po drugie nie chodzi o dyrektywę 170, ale o dyrektywę COM(2012) 788 i o poprawkę nr 170; po trzecie negocjacje nad dyrektywą wciąż trwają na szczeblu Rady UE, Komisji Europejskiej i Parlamentu, w związku z czym żadne wiążące decyzje ws. e-papierosów jeszcze nie zapadły. Po czwarte, zapewniam, że w regulacjach tych nikt nie proponuje wprowadzenia zakazu sprzedaży e-papierosów.

  Informuję również, że w trakcie prac nad dyrektywą tytoniową w komisji IMCO byłam w kontakcie z panem Mirosławem Dworniczakiem.

  Z poważaniem,

  Małgorzata Handzlik
  Poseł do Parlamentu Europejskiego

   
 15. Max Rad

  27 listopada 2013 at 12:24

  Ja otrzymałem na razie 1 odpowiedź:
  Witam,

  Dziękując za pana szczery e-mail, pragnę zwrócić uwagę na fakt, że PE zakończył już prace nad tym tematem w październiku i obecnie dokument jest negocjowany miedzy PE, Radą przy wsparciu Komisji Europejskiej. O ile mi widomo, na żadnym z etapów prac nad tym dokumentem nie pojawił się realnie postulat by zakazać sprzedaż e-papierosów. Dominujące kierunki, nad którymi dyskutowano, to to czy uznać e-papierosy za produkt farmaceutyczny (tak jak np. gumy nikotynowe wspomagające rzucanie palenia) wraz z wszystkimi związanymi z tym wymaganiami w poszczególnych krajach członkowskich czy potraktować je jako używkę z koniecznością spełnienia wymaganych dla tego typu produktów wymogów.

  PE zajął już swoje stanowisko w tej sprawie na tym etapie prac, obecnie decyzje w tym temacie podejmuje Rada. PE opowiada się by pozostawić wybór, którą drogą pójść: farmaceutyczna czy tytoniową.
  Z poważaniem/ Kind regards,
  Paweł Adam

   
  • Max Rad

   27 listopada 2013 at 13:39

   I kolejna odpowiedź jak u kolegi powyżej:
   Szanowny Panie/Szanowna Pani,

   Dziękuję za przesłane uwagi. Zapoznałam się z nimi, ale jednocześnie chciałabym sprostować kilka informacji pojawiających się w przesyłanych do mnie mailach.

   Pragnę poinformować, że po pierwsze 3 grudnia nie dobywa się żadne głosowanie ws. tej dyrektywy, po drugie nie chodzi o dyrektywę 170, ale o dyrektywę COM(2012) 788 i o poprawkę nr 170; po trzecie negocjacje nad dyrektywą wciąż trwają na szczeblu Rady UE, Komisji Europejskiej i Parlamentu, w związku z czym żadne wiążące decyzje ws. e-papierosów jeszcze nie zapadły. Po czwarte, zapewniam, że w regulacjach tych nikt nie proponuje wprowadzenia zakazu sprzedaży e-papierosów.

   Informuję również, że w trakcie prac nad dyrektywą tytoniową w komisji IMCO byłam w kontakcie z panem Mirosławem Dworniczakiem.

   Z poważaniem,

   Małgorzata Handzlik
   Poseł do Parlamentu Europejskiego

    
 16. Mbsmoke

  27 listopada 2013 at 13:09

  Witam wszystkich na tym nie powinniśmy poprzestać – minie 3 grudnia i znów będzie cisza a parlament Europejski dalej będzie robił swoje..trzeba myśleć co dalej trzeba robić aby nie zaspać z tematem.
  Może jakaś manifestacja poparcia czy strona z pozytywnym wpływem e-papierosów na palaczy że dzięki nim każdy z nas sukces odniósł i nie kopci fajek lub akcja Zdrowe Płuca a Nie Czarne..Trzeba działać!!

   
 17. Lubo

  27 listopada 2013 at 14:07

  Co za świat, cholerne lobby tytoniowe nie może się pogodzić z porażką, opiekuńcza unia oczywiście chce „uchronić” nas przed dożyciem do emeryturki. Walczmy Panowie, mam nadzieje ze ostatnią opcją nie okaże się wielkie zamówienie liquidu na resztę życia ; (

   
 18. Xan

  27 listopada 2013 at 14:14

  Poszło! 🙂 3majcie się Panowie!

   
 19. Sonyac

  27 listopada 2013 at 20:01

  jako waperski obowiazek polecialy maile do wszystkich panow i wszystkich pan zobaczymy cyz ktos cos odpowie

   
 20. MATT

  28 listopada 2013 at 00:20

  smiem sadzic, co wielkorotnie pokazala historia, ze slowa w konfrontacji z biznesem nie na wiele sie zdadza… jesli cokolwiek moze miec sile przekazu to inicjatywa „skladkowa” na kompetentnego w prawie EU prawnika i bicie sie z KONIEM…
  to co sie dzieje to tylko poczatek a pieniadze jakie za tym stoja…
  coz rozpedzony pociag (dlugo sie zbierali i napewno dobrze dopracowali co i jak) raczej sie nie zatrzyma na „glos ludu”

   
 21. Robert M.

  28 listopada 2013 at 00:54

  można podpisać EFVI….
  European Free Vaping Initiative -zarejestrowana 25.11.2013.

   
 22. Mateusz Wierzbicki

  28 listopada 2013 at 13:05

  Taką dostałem odpowiedź, z automatu pewnie

  Szanowny Panie, Szanowna Pani,

  Dziękuję za przesłane uwagi. Pragnę poinformować, że negocjacje nad dyrektywą wciąż trwają na szczeblu Rady UE, Komisji Europejskiej i Parlamentu, w związku z czym żadne wiążące decyzje ws. e-papierosów jeszcze nie zapadły.

  Informuję również, że w trakcie prac nad dyrektywą tytoniową w komisji IMCO byłam w kontakcie z panem Mirosławem Dworniczakiem.

  Z poważaniem,

  Małgorzata Handzlik
  Poseł do Parlamentu Europejskiego

   
 23. Robert M

  30 listopada 2013 at 23:45

  @ better i do innych waperów
  Już to zrobiłem i poprosiłem wszystkich znajomych z buzioksięgi o pomoc poprzez podpisanie petycjii AVAAZ. Będę wiedział kto mnie wesprze w potrzebie.- a friend indeed!

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: