RSS

Jeszcze kilka wyjaśnień odnośnie do dyrektywy

27 List

Ponieważ pojawiają się różne dziwne informacje czy też interpretacje tego, co ma się wydarzyć 3 grudnia, chciałbym pewne sprawy wyklarować nieco.
Po pierwsze – to nie jest tak, że od 4 grudnia może nastąpić totalne załamanie, zakaz sprzedaży itp. Proces legislacyjny w unii jest na szczęście (lub nieszczęście) nieco bardziej skomplikowany. Dyrektywa tytoniowa idzie ścieżką tzw. zwyczajnej procedury legislacyjnej. Nie będę jej tu opisywał, wspomnę tylko, że aktualnie jest etap konsultacji pomiędzy unią a państwami członkowskimi. 3 grudnia Komisja Europejska będzie debatować m.in. nad osławioną poprawką 170, która nas tak denerwuje. Na tym etapie powstają ostateczne wersje poprawek, które wraz z samym tekstem dyrektywy wracają do Parlamentu Europejskiego, który w głosowaniu podejmuje ostateczne decyzje.
Skąd ten pośpiech w pracach nad dyrektywą? Ano – kończy się prezydencja Litwy i chcą oni ogłosić jakiś sukces. Po Litwie prezydencję przejmie Grecja, a ona ma inne nieco podejście do kwestii tytoniu – Grecy palą jak smoki. No a za rok czekają nas wybory do parlamentu, a więc jeśli prace będą się przedłużać, wszystko zostanie zresetowane i cały projekt poleci do tzw. okrągłego segregatora obok biurka.
To tak w skrócie. A więc nie ma co robić teraz zapasów sprzętu czy płynów. Pomysły promocji „bo zaraz zakażą” uważam za, hmmm… bardzo nietrafione (nie chcę pisać mocniej). Nawet gdy dyrektywa zostanie zatwierdzona, nadal obowiązuje okres tzw. vacatio legis, czyli czas od uchwalenia do wejścia w życie. W pierwotnej wersji projektu wynosił on dwa lata (ale jak wiecie, wszystko może się zmienić).
Jeszcze jedna uwaga – do tych, którzy piszą „nie ma się co przejmować, zawsze możemy kupić z Azji”. Otóż w projekcie zmian jest wprost zapis o zakazie sprzedaży transgranicznej, czyli po prostu importu. Wiem, wiem, można próbować, ale nie o to chodzi – to ma być legalne i tyle.
Dlatego też ponawiam apel – próbujmy zainteresować tą sprawą także media. Tylko nagłaśnianie tej kwestii może spowodować, że urzędnicy poczują jakąkolwiek presję. Z ACTA się udało, a więc dlaczego miałoby się nie udać z e-fajkami. Jest nas w Europie już kilka milionów. Jesteśmy też wyborcami, a przecież wybory tuż tuż. A nikotyna, o czym już pisałem, polepsza pamięć. 😉

Reklamy
 
26 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 27 listopada 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

26 responses to “Jeszcze kilka wyjaśnień odnośnie do dyrektywy

 1. Kasia

  27 listopada 2013 at 12:24

  Działamy, działamy! Głównie nawołujemy i namawiamy do wysyłania maili. Pozwoliłam sobie udostępnić link do Pana bloga na naszym fp., żeby „nasi” e-palacze mogli szerzej zapoznać się z tematem. Pozdrawiam.

   
  • StaryChemik

   27 listopada 2013 at 12:43

   Bardzo dobrze – rozsyłajcie, powielajcie – im więcej ludzi się dowie, tym lepiej. Im bardziej będą chcieli to zakopać, tym częściej będziemy to wyciągać na światło dzienne.
   Bo te sprawy są bardziej uniwersalne – dziś e-papierosy, a za rok dyrektywa dotycząca oddychania lub długości kroku w czasie chodzenia po ulicach.

    
 2. E-papieros Kolno Mariusz Lorenc

  27 listopada 2013 at 12:59

  Szczerze to przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej byłem za teraz coraz bardziej jestem przeciwnikiem UE. Całą ta nagonka na e-palaczy jest kolejną próbą wprowadzenia regulacji na wszystko co wiąże sie z wolnością i demokracją to Ludzie mają prawo do decydowania co dla nich jest dobre a nie PE, oraz reszta tej Europejskiej Elity których każdy z nas utrzymuje płacąc podatki. Powinni nas słuchać a nie tylko własnego interesu i zaglądać do swojego portfela 😦

   
 3. Marzena

  27 listopada 2013 at 13:02

  Witam wszystkich na tym nie powinniśmy poprzestać – minie 3 grudnia i znów będzie cisza a parlament Europejski dalej będzie robił swoje..trzeba myśleć co dalej trzeba robić aby nie zaspać z tematem.
  Może jakaś manifestacja poparcia czy strona z pozytywnym wpływem e-papierosów na palaczy że dzięki nim każdy z nas sukces odniósł i nie kopci fajek lub akcja Zdrowe Płuca a Nie Czarne..Trzeba działać!!

   
 4. Mbsmoke

  27 listopada 2013 at 13:02

  Witam wszystkich na tym nie powinniśmy poprzestać – minie 3 grudnia i znów będzie cisza a parlament Europejski dalej będzie robił swoje..trzeba myśleć co dalej trzeba robić aby nie zaspać z tematem.
  Może jakaś manifestacja poparcia czy strona z pozytywnym wpływem e-papierosów na palaczy że dzięki nim każdy z nas sukces odniósł i nie kopci fajek lub akcja Zdrowe Płuca a Nie Czarne..

   
 5. Auro

  27 listopada 2013 at 13:15

  a może po 3 grudnia samemu wyjść z inicjatywą jako takiej regulacji, zapodać jakieś propozycje, pokazać że zależy nam na tym i nie tylko krzyczymy kiedy próbują nam coś narzucić, bo niezależnie od wyniku prędzej czy później temat wróci, a w ten sposób sami będziemy mogli coś wskórać, potrzeba by zrobić jakiś duży wątek do przedyskutowania sprawy, podzielić się przemyśleniami na zagranicznych forach zobaczyć co myślą o tym nasi sąsiedzi i znaleźć złoty środek aby wilk był syty i owca cała.
  pozdrawiam Wojtek.

   
 6. Mbsmoke

  27 listopada 2013 at 13:19

  http://www.e-papierosy-forum.pl/co-po-3-grudnia-t55127.html

  Działajmy a nie siedźmy w domu założyłam post proszę pisać co dalej.. jakie macie pomysły
  Pozdrawiam

   
 7. Mbsmoke

  27 listopada 2013 at 13:30

  Masz racje Grecja to nie Litwa ale my także musimy działać Grecja skończy swą kadencje i co dalej…

   
 8. Janusz

  27 listopada 2013 at 17:15

  Piszcie do mediów lokalnych. Jak nie można ruszyć z tematem od góry to może warto spróbować od dołu. Ja w każdym razie taka próbę podjąłem.

   
 9. locco

  29 listopada 2013 at 19:55

   
 10. better

  30 listopada 2013 at 11:01

  locco, niestety Polaków trudno zagonic do wejscia na strone i wyrazenia swojego sprzeciwu, u nas kazdy sobie byle osobno, jest nas bardzo malo albo jstesmy tak leniwi a im bardziej ich zachecasz tym gorzej. maja link, wystarczy wejsc i kliknac …. pozniej wszyscy beda narzekac i walczyc. TYLKO PODPISUJCIE PETYCJE

   
 11. roki

  6 grudnia 2013 at 15:06

  Witam.
  Śledzę wypowiedzi na różnych forach i mam wrażenie że dyrektywa uderza bardziej w sprzedawców, producentów jak w przysłowiowego Pana Kowalskiego i stąd takie poruszenie u sprzedawców e.papierosów i nawoływanie do bojkotu „170”
  Spotkałem się nawet z informacjami o całkowitym wycofaniu e papierosów ze sprzedaży. Nie uważacie że jest to czysta manipulacja informacją i dezinformacja użytkowników e.p. Nawoływanie ludzi do pisania do europosłów petycji w obronie e.p czy w obronie interesów sprzedawców i producentów.

   
  • Janusz

   6 grudnia 2013 at 16:35

   @roki – gdybyś zamiast dyrektyw Big Pharma i Big Tobaco przeczytał faktycznie trochę o e-papierosach to może byś pojął kto i o co toczy tę walkę. Twoja wypowiedź, delikatnie mówiąc, świadczy o kompletnej nieznajomości tematu. Poza tym nie trzeba się już wysilać. O e-papierosach napisano już w Polsce tyle złego, że jedna wypowiedź mniej lub więcej nie czyni różnicy. Przecież wszyscy wiedzą, że papierosy są zdrowe (700.000 zgonów rocznie spowodowanych paleniem papierosów), a e-papierosy niezdrowe (0 zgonów rocznie spowodowanych używaniem e-papierosa)

    
 12. roki

  6 grudnia 2013 at 19:45

  „700.000 zgonów rocznie spowodowanych paleniem papierosów” – po ilu latach palenia i w jakich ilościach?
  Nie wiadomo jakie będą skutki palenia/wapowania ep. przez 20 lat.
  Dla mnie ep. miał być alternatywą „pigułką” na walkę z nałogiem, a nie nowym hobby lub modą.

   
  • Janusz

   6 grudnia 2013 at 20:02

   @roki – „Dla mnie ep. miał być alternatywą “pigułką” na walkę z nałogiem, a nie nowym hobby lub modą.” To stosuj plastry nicorette!
   Dla mnie e-p to nie hobby, ani moda.
   Tak naprawdę to nie wiem o co ci chodzi i w czym masz problem.
   Jeśli plastry nicorette i e-p Ci nie pomagają to czemu się tak uczepiłeś tych ostatnich?

    
 13. roki

  6 grudnia 2013 at 22:00

  Pan Janusz mnie nie rozumiał i wypacza Pan moją wypowiedz, ale jakoś nie czuję potrzeby tego prostował, rozwijania tematu, bo co bym nie napisał to i tak jest złe, głupie i że nie mam pojęcia o co w tym wszystkim chodzi, a jak wiadomo w tego typu sporach jest drugie dno i nie wierzę że nagle sprzedawcy, firmy przejęły się problemem palaczy :).

  „A jak nie wiadomo o co chodzi to …… tych „biednych” uzależnionych palaczy”.

  Po wypowiedzi wnioskuję że jest Pan człowiekiem z branży i wszystkie krytyczne wypowiedzi będę linczowane i spychane na margines bo uderzają w interes.

  Najwyższy czas aby UE/PE/RP zrobiła wreszcie porządek prawny z e.p.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Nikotyna

  PS.
  Wapuję tylko „0”

  Pozdrawiam.

   
 14. roki

  6 grudnia 2013 at 22:13

  Odnośnie mojego problemu. Hm. To nie mój problem tylko tych 16/17 latków, których tematem przewodnim na na spotkaniach pod moimi oknami jest jaki mod w promocji i jaki smak/aromat jest dobry w połączeniu z innym.
  To jest problem i skupił bym się na tym jak go rozwiązać, a nie typowy populizm stowarzyszeń, sprzedawców. …………

   
 15. roki

  7 grudnia 2013 at 13:08

  Jeśli ktoś myśli że kłamię bądź manipuluję informacjami to proszę. Znalezione na szybkiego, a jest tego cała masa. I gdzie zapewnienia stowarzyszeń i sprzedawców że nieletnim nie sprzedają Nikotyny :/

  http://allegro.pl/inawera-pg-eco-baza-12mg-gratis-od-blue-smoke-i3604031712.html#tabsAnchor
  http://archiwum.allegro.pl/oferta/aromat-inawera-10-ml-wlasny-liquid-e-papieros-i3484205428.html

   
  • StaryChemik

   7 grudnia 2013 at 14:40

   Spytaj lepiej, jak zareagowało Allegro na wielokrotne prośby sprzedających tam, aby zakazać sprzedaży dla osób z kontem Junior. Kilka razy były o tym wątki na forach.
   Ale tak naprawdę to co chcesz udowodnić? To, że sprzedawcy nie mają prawa walczyć o prawo do wolności gospodarczej? A może chcesz dowieść, że proponowane rozwiązania nie dotkną użytkowników?
   Wyjaśnij, bo już się totalnie gubię w tych postach.

    
 16. roki

  7 grudnia 2013 at 16:23

  Czyli za stan rzeczy obarczamy wszystkich w koło tylko nie ekipę spod znaku e.p.. To nie allegro sprzedaje nieletnim tylko koledzy z branży!
  cdn.

   
  • StaryChemik

   7 grudnia 2013 at 17:34

   Echh… ja już nie mam siły dyskutować z dziwacznymi argumentami. Dlatego napiszę – tak, masz rację, wykryłeś właśnie największy spisek od czasów zamachu na Kennedy’ego. I mam nadzieję, że cdnn. Jeśli chcesz się przyłączyć do przeciwników – jest wiele innych miejsc. Bardzo wygodne to jest – bo ciebie to tak naprawdę nie dotyczy, skoro podobno używasz zerówek.
   Z mojej strony EOT.

    
 17. roki

  8 grudnia 2013 at 18:19

  Nie należę do przeciwników ale jestem za uczciwym przekazem informacji a nie za sloganem Unia likwiduje e.p. Jestem przekonany że nowe przepisy wyleczą większą liczbę ludzi z nałogu, ale sprzedawców, producentów lq, e.p. na tym nie zależy przejęliście taktykę koncernów tytoniowych i tyle. EOT również.
  Oby PE był nie ugięty.

   
  • StaryChemik

   8 grudnia 2013 at 18:37

   Ja mam tylko JEDNO pytanie do ciebie: przeczytałeś proponowane przepisy? Jestem w 100% przekonany, że nie, bo inaczej nie napisałbyś, że wyleczą one większą liczbę ludzi z nałogu. Wprost przeciwnie – spowodują, że wielu obecnych chmurzących zwyczajnie wróci do analogów. I to nie jest zdanie sprzedawców czy producentów tylko specjalistów medycznych, niezwiązanych w żaden sposób z branżą.

    
  • Janusz

   8 grudnia 2013 at 20:37

   @roki Pański pogląd przypomina mi sławne powiedzenie:
   „Jestem za, a nawet przeciw”. Z takim stanowiskiem trudno polemizować.
   „Oby PE był nie ugięty” – od Big Pharma i Big Tobaco dostanie Pan zapewne kartkę świąteczną, a może jakąś premię?

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: