RSS

Posiedzenie trójstronne – Bruksela, 3 grudnia

03 Gru

Jedną z naczelnych zasad obowiązujących w Unii miała być transparentność. Miała być, ale… no właśnie mamy kolejny dowód, że rzeczywistość jest zdecydowanie inna. Dzisiejsze posiedzenie w ramach tzw. trialogu, czyli posiedzenia trójstronnego (Komisja Europejska, Rada Europy, Parlament) nie było transmitowane. Próżno też szukać choćby kilku zdaniowego sprawozdania na stronach UE. Była konferencja prasowa o godz. 14.30 – zapowiadała ją pani Fryderyka Ries, europosłanka będąca przedstawicielką Parlamentu. Trzeba przyznać, że na tym posiedzeniu dzielnie stawała po naszej stronie. Nie muszę chyba dodawać, że konferencji nie transmitowano.
Dlatego musimy się na razie opierać na strzępach informacji, które w ciągu dnia docierały za pośrednictwem różnych mediów (głównie Twittera). Okazało się, że Niemcy rzuciły nagle pomysł, aby maksymalny poziom nikotyny wynosił nawet nie 20 mg/ml, ale… 5 mg/ml (podobno ostatecznie chcą się łaskawie zgodzić na 10, traktując to jako wielkie ustępstwo). Na przyjęcie tych rozwiązań, które znamy z tego dokumentu, który wyciekł silnie naciska Litwa. Pani Ries powiedziała oficjalnie na posiedzeniu, że jest to chyba głupi żart, co spowodowało wielkie oburzenie ambasadora Litwy. Więcej informacji napłynie zapewne niebawem od Clive’a Batesa, ponieważ prof. Stimson jest służbowo w Wiedniu, zajęty innymi sprawami.
No i jest impas. Pat. Sprawa idzie do Health Council (10 grudnia), a potem… no, zobaczymy. Ważne, że europarlamentarzyści nie podpisali się dziś pod pomysłami komisji. Presja internetowa ze strony chmurzących wsparła ich na pewno. Ale i tak stoimy w miejscu. Żadnego przełomu nie ma.
A i tak większość spraw rozgrywa się pod stołem. Ot, demokracja. Big Money, Big Pharma, Big Tobacco. A w efekcie Big-os.

EDIT – godz. 21.02
Dotarła do mnie informacja (totalnie nieoficjalne i niepotwierdzone w innych źródłach – dlatego uznaję je na razie za bardzo mało wiarygodne), że w przypadku dalszego impasu rozważana jest propozycja całkowitego wycofania artykułu 18 z projektu. To by oznaczało, że e-papierosy w ogóle znikają z dyrektywy.
Mój komentarz do tego: zbyt piękne, aby było prawdziwe. Jedno z praw Murphy’ego głosi, że jeśli wszystko idzie zbyt dobrze, musiałeś coś przeoczyć.

EDIT – 4.12, godz. 10.43
Źródła nie potwierdzają pomysłu wycofania artykułu 18 z projektu. Jedyna informacja na ten temat przyszła z Francji, z dziennika Le Figaro. Wydaje się więc, że są to tylko pobożne życzenia. Niestety. Stoimy w punkcie wyjścia. Tak czy inaczej dyrektywa trafi znowu do Parlamentu, a wyniku tego głosowania nie da się na tę chwilę przewidzieć.

Reklamy
 
21 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 3 grudnia 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

21 responses to “Posiedzenie trójstronne – Bruksela, 3 grudnia

 1. amsaw

  3 grudnia 2013 at 20:48

  Wielkie dzięki, Chemiku, za aktualne newsy z pola walki 🙂

   
 2. reinevan

  3 grudnia 2013 at 21:10

  W sumie jest to mały sukces, w końcu nie przyklepali tego lekko, łatwo i przyjemnie. Moim skromnym zdaniem dla nas waperów mimo wszystko obecny impas jest lepszy niż jednomyślność komisji trójstronnej. Absolutnie jednak nie możemy stracić czujności.

   
 3. Janusz

  3 grudnia 2013 at 21:17

  Dziękuję za informacje!

  W niemieckiej prasie przeczytałem artykuł o znamiennym tytule „Fałszywa gra EU – Karty zostały już rozdane”. Tak krótko o czym pisze autor artykułu.
  Spada rocznie o 3% dochód ze sprzedaży papierosów. Przemysł tytoniowy chce „rozsadzić” rynek e-papierosów. Chińczycy zostaną praktycznie wyeliminowani jako konkurencja dla BIG Tobacco na rynku E-P. Wykup patentów EP Dragonite International pozwoli Imperial Tobacco, NJOY, Lorillard i Philip Morris na nadawanie tonu na rynku EP.
  Big Tobacco zainwestowało już spore sumy. I tak:
  Lorillard -135 milionów dolarów zainwestował w zakup Blu eCig
  Imperial Tobaco – 75 milionów dolarów zainwestował w zakup patentu Hon Lik (Dragonite International Holdings, znany także jako Ruyan).
  Philip Morris z Altria jest w USA już od dawna aktywny
  Philip Morris informuje o udziale lub zakupie w Europie firm EP.

  Nie ma się zatem co dziwić, że nowe regulacje dotyczące EP są przygotowaniem gruntu pod BIG Tobacco.

   
 4. Mateusz Wierzbicki

  3 grudnia 2013 at 21:50

  Czyli nic w sumie nie wiadomo, bo z tego co wyczytałem na e-papierosy-forum.pl to temat e fajek nie był poruszony. Czekam z niecierpliwością na nowe informację… 🙂

   
  • StaryChemik

   3 grudnia 2013 at 22:10

   Obawiam się, że chyba coś źle przeczytałeś. Zapewne chodzi o podany na forum link do konferencji prasowej. To jednak nie była konferencja dotycząca dyrektywy.
   Konferencja, którą prowadziła pani Ries (po spotkaniu trójstronnym) jak najbardziej dotyczyła e-papierosów w aspekcie m.in. art. 18 i poprawki 170.

    
 5. uziq

  3 grudnia 2013 at 22:23

  ten blog jest bezcenny. Stary Chemiku, dziekujemy Ci za niego

   
 6. m

  3 grudnia 2013 at 22:39

  Takie zaangażowanie daje siłę całej społeczności e-palaczy … NASZ StaryChemiku

   
 7. Sobukanimazu (@Sobukanimazu)

  4 grudnia 2013 at 10:09

  Wielkie dzięki za informację. Zobaczymy co teraz będzie. Unia po raz kolejny pokazuje jak bardzo ceni sobie demokrację zamykając drzwi dla publiczności. Zresztą rodzi się pytanie czy któryś z koncernów tytoniowych zaszedł któremuś z polityków za skórę czy też zbyt głęboko do kieszeni…

   
 8. Jurek

  4 grudnia 2013 at 10:58

  Zobaczymy co z tego wyniknie, mam nadzieję, że europarlamentarzyści drugi raz z rzędu posłuchają głosu rozsądku.

   
 9. better

  4 grudnia 2013 at 11:41

  szkoda, ze tak malo Polaków palacych e zajrzalo na petycje avvaz i ja poparło. Stary Chemiku jakie znaczenie w/g Ciebie może mieć ta petycja? pozdrawiam

  https://secure.avaaz.org/en/petition/The_European_Parliament_Save_electronic_cigarettes_from_excessive_EU_regulation/?dEdtmeb&mobile=1
  Odpowiedz

   
  • StaryChemik

   4 grudnia 2013 at 11:55

   Trudno powiedzieć, jakie może mieć znaczenie. Każda forma nacisku na parlament ma sens.
   Zgadzam się z tym, że strasznie mało tych podpisów. Podobno w Europie mamy kilka milionów chmurzących, a dopiero teraz dobijamy do 20 tysięcy podpisów. To niestety pokazuje zaangażowanie środowiska (a właściwie jego brak).

    
  • tomcich

   4 grudnia 2013 at 13:25

   hmm może barierą jest tu troche język. Może się to wydawać nieco abstrakcyjne dla niektórych osób ale co po niektórzy vaperzy mogą się przestraszyć formularza w języku angielskim.

    
 10. Anonimowy.Kuba

  4 grudnia 2013 at 11:57

  Moim zdanie nasza (vaperów) inicjatywa wystraszyła trochę komisje i stwierdzili ze może lepiej wszystko dwa razy przemyśleć 🙂 i zobaczyć jak się rozwinie sytuacja z naszej strony, więc nie przestawajmy. Ta plotka mogła byc po prostu propozycją części posłów po zorientowaniu się że część osób z każdego kraju zorganizowała się w niecały tydzień z takim rozmachem i zaczęła zwracać uwagę na to co robią.

  Proponuje rozesłać link do artykułu z onetu, o tym że e papierosy mogą zapobiec milonom zgonów ;). Druga fala maili musi wypłynąć ze strony vapujących i moim zdaniem dociekliwe pytanie dotyczące czy art. 18 będzie w dyrektywie także są na miejscu.

   
 11. Janusz

  4 grudnia 2013 at 15:38

  Doczytałem się http://chayns.tobit.com/slitte/TickerView.aspx?tickerid=1414072, że rozmowy nie zostały zakończone i następny termin spotkania Komisji jest ustalony na 16 grudzień. W tym dniu ma zapaść ostateczna decyzja.

   
 12. AeroD

  4 grudnia 2013 at 17:44

  Odnośnie petycji, to można było zrobić jej tłumaczenia na język polski, tym bardziej, że autorem był Polak. 20 tyś. to marny wynik ale nie wiem czy 1 przed tą dwudziestką coś by dała. Czekamy na jakiekolwiek informacje w sprawie.

   
 13. darek

  4 grudnia 2013 at 19:41

  Zgadzam się z AeroD dla wielu e -vaperów nieznajomość jezyka angielskiego może być przeszkodą w podpisaniu petycji

   
 14. tom336

  4 grudnia 2013 at 21:14

  Mała ilość podpisów to raczej skutek dosyć prawdopodobnego założenia, że kasa już pod stołem taka poleciała iż nawet milion autografów nic nie da 😦

   
 15. Igor

  4 grudnia 2013 at 21:51

  Nie można się zniechęcać i namawiajmy innych do podpisów, cały czas jest szansa, że uda się nam wygrac.

   
 16. tom336

  4 grudnia 2013 at 21:56

  Ja się nie zniechęcam, nawet dla „mało angielskich” znajomych na FB zrobiłem instrukcję w jpg-u jak się podpisać xD.

   
 17. reinevan

  5 grudnia 2013 at 08:20

  Myślę, że warto również zapoznać się z tą propozycją walki o prawa waperów – http://www.efvi.eu/ i również ją rozpropagować

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: