RSS

Przypadki?

05 Gru

Ostatnie boje unijne zmuszają do refleksji nieco szerszych. Chciałbym się z Wami podzielić kilkoma przemyśleniami na ten temat. Szczególnie ciekawe są przypadki występujące seryjnie…
Ambasador Litwy ostro gani panią Frederique Ries (wspominałem o tym zdarzeniu w poprzednim wpisie) za ostry język. No cóż, koncern Altria, właściciel m.in. firmy Philip Morris, od kilkunastu lat mocno inwestuje w tym nadbałtyckim kraju.
Znienacka pojawiają się propozycje zmian w słynnej poprawce 170. E-papierosy mają być wyłącznie na jednorazowe kartrydże, a sam sprzęt musi zapewniać jednolite dawkowanie nikotyny. Ciekawe, że zupełnym przypadkiem W tym samym czasie firma RJ Reynolds Tobacco Company (drugi po Altria gigant Big Tobacco) anonsuje wejście na rynek e-papierosów ze swoim produktem VUSE. Warto się przyjrzeć ich specyfikacji. Tak, tak – wyłącznie na jednorazowe kartrydże i ze specjalną elektroniką zapewniającą jednolite dawkowanie nikotyny. Czyli – jeśli nie analogi, to e-fajki. Tak czy inaczej wyjdziemy na swoje.
No i media, w których od jesieni na okrągło widać reklamy gum, tabletek czy też sprayu nikotynowego. I artykuły w prasie i na portalach o tym, jakie złe i słabo zbadane są e-papierosy.
No a wczoraj wieczorem Konstantinos Farsalinos ujawnił, że jedna z firm farmaceutycznych wysłała maile do wszystkich europarlamentarzystów. Opierając się na pracy Bullena, którą kiedyś omawiałem, sugerują zmniejszenie dopuszczalnego stężenia nikotyny do poziomu 12 mg/ml. Samo podpieranie się publikacją naukową nie jest złe, ale jeśli wyniki są przedstawiane tylko częściowo oraz interpretowane błędnie, to już jest (jak to wprost nazywa Konstantinos) skandal.
Myślę, że bardzo dobrze się stało, że dr Farsalinos (wspólnie z dr. Polosa oraz dr. Le Houezec) wysłali swoją interpretację również do wszystkich członków PE.
Tak czy inaczej – dziwnie ta koincydencja – równoległe działania lobbystów tytoniowych oraz farmaceutycznych – wygląda.
Wierzycie w takie przypadki? Ja raczej nie bardzo.
Analizując jednak językowo, coś jest na rzeczy, jeśli chodzi o przypadki. Te zdarzenia mają wspólny mianownik. Jeśli potraktujemy maile Pig Pharma jako dopełniacz wcześniejszych działań, to ewidentnie konieczny jest niezbędnik – wołacz ze strony chmurzących.

Reklamy
 
9 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 5 grudnia 2013 w ogólne

 

Tagi: , , ,

9 responses to “Przypadki?

 1. pawelf1

  5 grudnia 2013 at 13:40

  Przeraża mnie to wszystko. Przy tak małym zaangażowaniu e-palaczy (podpisy!) i przekupnych politykach jesteśmy skazani na porażkę. Tu potrzebna by była jakaś bardzo duża demonstracja w Brukseli .Tylko kto ma w niej wziąć udział jak większość interesuje się tym ,która grzałka czy sznurek lepszy………

   
 2. Tatos

  5 grudnia 2013 at 14:08

  moja pierwsza dziewczyna miała na imię „przypadek” – to co się obecnie dzieje w parlamencie EU to jest skandal i łamanie praw obywatelskich. Przecież tak wyglądające uregulowanie epapierosów (jednorazowy kartridż z jednolitym dawkowaniem nikotyny) wygląda jak przetargi w polskim rządzie na telefony komórkowe (system ios wraz z wyświetlaczem nie gorszym niż…) … to się nadaje do… no właśnie gdzie bo ręce same opadają :/

   
 3. marquor

  5 grudnia 2013 at 14:43

  Zastawiają na nas sidła- jednak ja nie wrócę do tego świństwa, nie dam się i Wam tego życzę.
  Pozdro

   
 4. Igor

  5 grudnia 2013 at 15:16

  Mamy teraz jasność sytuacji – jest źle. Z koncernami będzie ciężko, ale przecież jest nas dużo, walczmy. Tym bardziej, że mamy mocne poparcie wśród naukowców.

   
 5. reinevan

  5 grudnia 2013 at 17:09

  Myślę, że w kwestii e-palenia z mobilizacją ludzi będzie dokładnie tak samo jak była w kwestii ACTA. Tu również wiele osób uważało, że nie ma o co kruszyć kopii bo i tak nic z tego nie będzie, a jeśli już to za parę lat więc po co sobie głowę zawracać. Dopiero gdy okazało się, że ACTA stało się faktem, do bardzo wielu ludzi dotarło, że to już i teraz dokonuje się zamachu na ich wolność w sieci.
  Mocno wierzę, że w przypadku e-fajek, ludzie w końcu zrozumieją o co toczy się gra i efekt będzie podpbny

   
 6. Janusz

  5 grudnia 2013 at 20:57

  Jaki obraz e-papierosa serwowany jest przeciętnemu obywatelowi naszego kraju wystarczy w Google wpisać „wiadomości epapierosy”. Zgroza!

   
 7. gorian

  6 grudnia 2013 at 09:04

  a mi się wydaje że że będzie tak jak z żarówkami… unia zakaże e-papierosów? to będziemy kupować urządzenia do inhalacji. Firmy które produkują e-papierosy tak łatwo też nie zrezygnują z pieniędzy.

   
  • StaryChemik

   6 grudnia 2013 at 09:36

   „Urządzenia” można skonstruować w domu. Kwestią problematyczną są liquidy. To mniej więcej (raczej mniej, ale to szczegół) tak, jak z samochodami – można go zrobić w domu, ale gdyby z rynku zniknęło paliwo, byłby poważny problem.

    
 8. Marcin Wyszomirski

  6 grudnia 2013 at 11:39

  A może zainteresować tym media i szersze grono użytkowników. Np. może zacząć na witrynach typu „Kontakt 24”?

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: