RSS

Wstrząsające odkrycia! Unio Europejska – uprzejmie donoszę… ;-)

06 Gru

Od dłuższego czasu obserwuję, jak urzędnicy unijni nie ustają w działaniach mających na celu ochronę naszego zdrowia. Nie śpią biedacy po nocach, martwiąc się o to, jak niezbadany produkt w postaci e-papierosów i liquidów może wpłynąć na nasze organizmy. Nie dość tego – zastanawiają się, czy przypadkiem nie będzie tak, że dzieci skuszone przez reklamy e-papierosów nie zapragną potem sięgnąć po tytoniowe, aby rozkoszować się romantycznym niebieskim dymkiem.
Patrząc na te męki i wysiłki tych dzielnych eurokratów odczuwam podziw i wzruszenie. No dobrze, ale ja nie o tym miałem pisać. Ja po prostu poczułem impuls. Nie, nie – to nie impuls elektromagnetyczny, ale raczej imperatyw moralny. Chcę też się włączyć w działania na temat ochrony zdrowia i życia obywateli.
Dlatego też zacząłem przeglądać dane statystyczne, szukając źródeł potencjalnych zagrożeń dla nas. Takie potencjalne zagrożenia koniecznie trzeba eliminować, bo tylko wtedy będziemy żyć szczęśliwie, zdrowo, długo i zapanuje ogólna idylla.
Z moich analiz wyłonił się obraz straszliwy, ponury, a nawet chwilami przerażający. Okazało się bowiem, że czyha na nas tyle niebezpieczeństw i potencjalnych zagrożeń, że aż dziw, iż Europa się jeszcze zupełnie nie wyludniła.
Żeby nie być gołosłownym – kilka szokujących przykładów znalezionych w sieci. Okazuje się na przykład, że noszenie zbyt mocno zaciśniętego na szyi krawata podnosi ciśnienie wewnątrzgałkowe w oku i może być przyczyną jaskry. Tak wynika z publikacji w Journal of Ophtalmology. I co? Nic. W prawodawstwie unijnym próżno szukać przepisów o tym, jakie może być maksymalne ciśnienie wywierane na szyję. Moja sugestia dla urzędników – zakazać natychmiast produkcji i sprzedaży krawatów do czasu przebadania tej sprawy i ustalenia norm.
Ale to tylko początek. Dalej jest jeszcze gorzej. Weźmy takie niby niewinne spodnie. Okazuje się, że rocznie niemal 4 tysiące ludzi trafia w Wielkiej Brytanii do szpitali z powodu wypadków z morderczymi spodniami. Zwykle chodzi o to, że ludzie się spieszą podczas ich zakładania, przewracają i ulegają urazom. Kilkanaście osób rocznie uszkadza sobie kręgosłupy, ponieważ tracą równowagę schodząc po schodach i jednocześnie zakładając spodnie. Co gorsza – liczba wypadków ze spodniami stale rośnie. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że mamy w domach coraz mniej dywanów, a więcej śliskich paneli i parkietów. Chyba pora więc powiedzieć – dość! Nakazać posiadanie dywanów, a jeśli ktoś uprze się, że nie chce, zakazać mu posiadania spodni. Oczywiście wyłącznie w trosce o jego zdrowie i tzw. dobrostan.
Nie należy też zapominać o dzieciach. Przecież od takich spodni może się oderwać guzik. Czy urzędnicy zdają sobie sprawę, ile dziecięcych zadławień takie guziki mogą spowodować?
Ale to tylko początek horroru – jak czytam w źródłach, ponad 10 tysięcy ludzi rocznie (w samej Wielkiej Brytanii) ulega wypadkom, których pierwotną przyczyną są skarpetki i rajstopy. Notuje się przypadki dzieci uduszonych po zaciśnięciu sobie skarpetki albo rajstop na szyi. No, urzędnicy – do roboty! Zakazać. Czy pozwolicie dzieciom umierać?
W porównaniu z tym gąbki łazienkowe, które są przyczyną zaledwie 800 wypadków rocznie, są nawet niewarte wspomnienia. Ale ile cierpień zaoszczędzi się ludziom, jeśli odpowiedni przepis zostanie wprowadzony.
W tym samym źródle podano, że ponad 13 tysięcy ludzi rocznie ulega urazom podczas gotowania warzyw. Tu mamy dwie możliwości – wycofać warzywa albo ustalić, że wodę uznaje się za wrzącą, jeśli osiągnie temperaturę 30 stopni. Dodatkowo zaoszczędzi się energię.

A na koniec mam jedno proste pytanie – ile przypadków wymagających hospitalizacji można przypisać używaniu elektronicznych papierosów? Sądząc z szybkości i twardości przepisów, które urzędnicy chcą wprowadzić, zapewne muszą to być dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy rocznie. Przecież gdyby było inaczej, na pewno prawodawcy najpierw zajęliby się wspomnianymi wyżej niebezpieczeństwami czyhającymi ze strony spodni, skarpet, krawatów i warzyw, prawda?

 
21 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 6 grudnia 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

21 responses to “Wstrząsające odkrycia! Unio Europejska – uprzejmie donoszę… ;-)

 1. tom336

  6 grudnia 2013 at 17:57

  Co do nakazu zakupu dywanu, to myślę, że idziesz Chemiku w złym kierunku, raczej bym się skłaniał ku zakazowi sprzedaży parkietów i paneli co spowoduje jednocześnie zmniejszenie wycinki drzew, czyli więcej CO2 zostanie wchłonięte i przerobione na tlen, w ten sposób nie będzie globalnego ocieplenia a może nastąpi nawet ochłodzenie bo przeież maszyny do produkcji parkietu nie będą pracowały, czyli zmniejszy się zapotrzebowanie na energie …………………………………….

   
 2. Jurek

  6 grudnia 2013 at 21:19

  Chodzi o kasę, koncerny grubo smarują żeby mieć monopol na rynku. To taka nowoczesna, legalna mafia o której wie każdy kto choć trochę korzysta z mózgu ale nikt sobie z tego nic nie robi. Przecież, jeżeli ta poprawka przejdzie to nie dość że dziesiątki tysięcy ludzi straci pracę a dla niektórych to dostarczyciel chleba dla całej rodziny, wszystkie dotychczasowe badania zostaną zaprzepaszczone, firmy będą musiały albo przestawić się na unijne standardy albo zostaną zamknięte. Jest jeszcze szansa, jeśliby to zakwestionowali, szansa analogiczna do tej gdy przegłosowano sprawę ACTA – lud się nie zgodził i jawnie to protestował po czym ACTA wylądowała w koszu. Ufam, że Ci co głosowali przeciw podtrzymają swoje zdanie. Choć już coraz mniej

   
  • Lobo

   7 grudnia 2013 at 14:55

   Chodzi o kasę. Ale w najwyższym stopniu decydentów politycznych interesuje kasa z akcyzy. Opodatkowanie skarpetek i spodni stanowi marginalny składnik przychodów budżetowych, odmiennie z opodatkowaniem wyrobów tytoniowych – to jeden z bardziej istotnych przychodów budżetowych i jeszcze można usprawiedliwiać społecznie podwyżki troską o zdrowie obywateli. Ze spodniami byłoby trudniej – no bo jaką troską o obywatela dodatkowy podatek na spodnie uzasadnić?

    
 3. dzizas

  6 grudnia 2013 at 22:17

  Oooo panie Mirku i taki mail powinien być rozesłany do wszystkich euro.p.osłów. I to nie tylko naszych. Pozdrawiam i podziwiam.

   
 4. Marekj

  6 grudnia 2013 at 22:41

  Szanowny i Stary Chemiku.
  Zapomniałeś o nożykach do golenia. Te niebezpiecznie ostre narzędzia znajdują się w każdym domu!!! Ileż powodują urazów, ile hektolitrów krwi (tak potrzebnej przecież) codziennie leje się z bród i policzków obywateli UE.
  Dodatkowo, bez przeszkolenia i certyfikowania, nas (Bogu ducha winnych obywateli UE) golą jakieś indywidua. I to czym? Morderczymi narzędziami, które włos w powietrzu przecinają. Narzędzia te (chodzi o brzytwy), ze względu na ich wyjątkową ostrość, winny być objęte ścisłym nadzorem a ich rozpowszechnianie kontrolowane.
  Skandal, że jest to nie dostrzegane.
  Żądam wprowadzenia kontroli brzytew a jeśli nie będzie to możliwe – wprowadzenia zakazu usuwania zarostu przez mężczyzn mających to szczęście bycia obywatelami UE.

   
 5. Drizzit Reed

  7 grudnia 2013 at 11:23

  Bardzo to wszystko ciekawe i naprawdę, przemawiające konkretnie. Każdy, nawet europoseł powinien zrozumieć ten przekaz, ale …..
  Czy treść ta dotrze do nich? Czy eroosłowie (brak literki „p” zamierzony) na pewno wchodzą na ten blog i czytają go?
  Obawiam się, że nie.
  A szkoda.

   
 6. Igor

  8 grudnia 2013 at 14:10

  Proszę, szanowny Stary Chemiku napisz co o tym sądzisz? Jeszcze nie ma petycji, ale będzie. Myślę, ze należy rozpowszechniać tę inicjatywę na wielką skalę:
  http://www.efvi.eu/index.pl.html#manifest
  Jest też w j. polskim (na dole strony odnośnik)

   
  • StaryChemik

   8 grudnia 2013 at 16:48

   Pisałem o EFVI kilka miesięcy temu. Jak już będzie zaakceptowany system zbierania podpisów elektronicznych, zrobię kolejny wpis. Teraz to byłby falstart.

    
 7. wodz11

  8 grudnia 2013 at 18:26

  Odnoszę wrażenie, że to pewne kuriozum. To tak, jakby wszystkie działania skierowane były na koncentrację w kierunku „zła” jakim jest e-papieros.
  A teraz zagadka: Facet zaciągając się chmurką z e-papierosa spojrzał na kobietę siłującą się ze swoimi rajstopami. Postanowił błyskawicznie zareagować. Wciągając spodnie w pośpiechu poślizgnął się na panelowej podłodze, przewrócił się i nabił sobie guza uderzając się o kant wanny na którym powinna być gąbka. Jednak nasz zuch nie daje za wygraną, wybiega z mieszkania i zeskakując po dwa schody (przecież biegnie po doktora) potyka się na schodach, wali łbem w ścianę, przewraca się i traci przytomność. Przyjeżdża karetka. Medycy widzą leżącego faceta a obok niego…..e-papieros eGo.
  Jak myślicie, jaka będzie diagnoza wypadku ? 😉

   
 8. Fomalhaut

  8 grudnia 2013 at 19:33

  Powiedzcie szczerze – mamy jakieś szanse z chciwością koncernów tytoniowych, czy robić zapasy liquidów na okres ich przydatności do spożycia(bodajże do 2 lat?) =( =(?

   
  • StaryChemik

   8 grudnia 2013 at 20:50

   Żadna decyzja nie sprawi, że wszystko zniknie z dnia na dzień. Będzie tzw. vacatio legis, czyli czas od uchwalenia do wejścia w życie. Tak więc – na razie spokojnie.

    
 9. Slawek Werkowski

  8 grudnia 2013 at 22:07

  I powstanie czarny rynek .
  Tyle zyskają osły .

   
  • irys

   9 grudnia 2013 at 08:36

   i dopiero wtedy e-papierosy staną się rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia .. żadnej kontroli. Ale widocznie o to też chodzi, mniej e-palaczy = większa sprzedaż analogów.

    
   • StaryChemik

    9 grudnia 2013 at 09:56

    Oczywiście, że kwestia zdrowia ma tu najmniejsze znaczenie. Palacz tytoniu to sama radość dla każdego rządu – płaci akcyzę, żyje krótko, zostawia po sobie kasę emerytalną. A jeśli próbuje rzucić to niech używa NTZ – i tak wróci do analogów, a trochę kasy dla Pig Pharma zostawi.

     
 10. Jurek

  8 grudnia 2013 at 22:12

  Mam wrażenie, nie wiem czemu, nie poparte żadnymi faktami że ta poprawka nie przejdzie. Jednakże nawet jeśli to chyba wg prawa unijnego mielibyśmy jeszcze 2 lata na stan jaki znamy

   
 11. Norbert Grochal

  9 grudnia 2013 at 13:23

  Pojawił się taki artykuł:
  http://forsal.pl/artykuly/764023,koncerny-tytoniowe-wchodza-w-e-papierosy.html

  Moim zdaniem w dość łagodny sposób opisuje to czego wszyscy się spodziewamy czyli wejście wielkich koncernów na rynek e-p. Ciekawostką jest to, że nie doszukałem się w nim „nagonki” na e-papierosy. I coś piszą, że znowu głosowanie ma być jakieś.

   
 12. Janusz

  12 grudnia 2013 at 11:12

  Docierają do mnie szczątkowe informacje ze Strasburga. że Komisja trójstronna? właściwie podjęła już decyzję. E-papieros będzie środkiem farmaceutycznym. Czytam dalej, że tą decyzją ponoć zrobiła „kuku” Parlamentowi Europejskiemu. Niestety nie znam się na tych wszystkich przepisach:(

   
  • StaryChemik

   12 grudnia 2013 at 15:52

   Do mnie docierają podobne informacje, ale bez szczegółów – od wczorajszego wieczora jestem prawie odcięty od sieci, więc nie jest łatwo zdobywać wiadomości.
   W tej sytuacji kolejna data to 18.12, bo wszystko i tak na koniec wraca do PE.

    
  • Janusz

   12 grudnia 2013 at 18:56

   Boże..zapaliła się iskierka nadziei:)
   Nie będzie zakazu na clearomizery i inne do napełniania liquidów. Nikotyna dopuszczona do 20 mg/ml. Ograniczenia w sprzedaży przez internet. Szczegółowe normy (komponentów liquidów) mają być doprecyzowane po konsultacjach z naukowcami zajmującymi się e-papierosami.Oczywiście są to nie potwierdzone wiadomości.
   Boże bądź dla mnie miłościw i niech to będzie prawdą.

    
   • Janusz

    12 grudnia 2013 at 19:20

    Tu jest błąd. Napisałem:
    doprecyzowane po konsultacjach z naukowcami zajmującymi się e-papierosami.
    a powinno być:
    ustalone na podstawie międzynarodowych badań, a nie na podstawie „ekspertów” KOM.
    Nie wiem co znaczy skrót KOM

     
    • StaryChemik

     12 grudnia 2013 at 19:33

     „ekspertów Komisji Europejskiej”, jak mniemam. Jak na razie jedynym źródłem jest p. Renate Sommer, europosłanka.

      

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: