RSS

Serial unijny trwa… (aktualizacja 3 – 23.03)

16 Gru

Dziś piąte spotkanie dotyczące kwestii e-papierosów czyli sławetnego artykułu 18 Dyrektywy Tytoniowej. Rozpoczyna się o 18.30, potrwa prawdopodobnie do ok. 21.30. Czego się możemy spodziewać? Tak naprawdę nikt tego nie wie. Według dzisiejszego artykułu z European Voice w przypadku dalszego pata w negocjacjach istnieje możliwość całkowitego wykreślenia kwestii e-papierosów z dyrektywy. Głównym punktem sporu w tym momencie jest zgoda (lub jej brak) na to, aby dopuścić do użytku sprzęt umożliwiający samodzielne napełnianie e-p liquidem. W tej chwili chyba zdecydowana większość użytkowników używa właśnie takich e-fajek. Osoby kupujące jednorazowe kartrydże należą do wyjątków. I tutaj mamy ciekawą koalicję. Otóż przeciwko własnoręcznemu napełnianiu jest tylko kilka krajów: Niemcy, Belgia, Węgry i… no właśnie – Polska. Jestem osobiście bardzo ciekawy kto z naszych rządzących (bo chodzi tu o przedstawicieli rządu, a nie parlamentu) podjął taką decyzję. Mam nadzieję, że przyjdzie chwila, gdy ktoś mu postawi takie pytanie i zażyczy sobie odpowiedzi.
Za nami mamy na pewno jedną dzielną kobietę – Frederique Ries. Co ciekawe – jest Belgijką, a więc w jakimś sensie idzie pod prąd, co tylko wzmacnia mój podziw. To właśnie pani Fryderyka jest autorką poprawki, która chroni e-papierosy przed uznaniem ich za produkty medyczne.
Czekamy więc na wieści zza zamkniętych drzwi.
Jak tylko będę miał jakieś świeże informacje, dodam je tutaj.

EDIT (22.07): Nadal zero wiadomości. Frederique nie tweetnęła ani razu, więc pewnie walka jest naprawdę ciężka. Już pół godziny temu miała się zacząć transmisja konferencji prasowej. W tej chwili widać tylko pustą salę i zegar odliczający czas. I zamiast godziny rozpoczęcia jest „Time unknown”.
Jak chcecie pooglądać – tu jest link.
Jest tweet od Frederique (tłumaczenie z francuskiego, więc niepewne): Komisja i Ministrowie dają dwa lata na wprowadzenie bana na sprzęt do własnoręcznego napełniania. E-papierosy zostały uznane za winne, smutny spektakl.

Jak będą dalsze wieści, dam znać. Szczegóły nadal nieznane.

Nie musicie już podglądać telewizji europejskiej. Konferencja prasowa została odwołana. Ot, ciekawostka…

Reklamy
 
31 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 16 grudnia 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

31 responses to “Serial unijny trwa… (aktualizacja 3 – 23.03)

 1. Janusz

  16 grudnia 2013 at 18:12

  Panie premierze, nadgorliwość polskiego rządu jest godna lepszej sprawy. Rząd lubi słowo reforma, które to słowo zdecydowanie nadużywa. Reforma jest wtedy, kiedy coś się zmienia przy jakimś nakładzie pracy, inwencji, a nie jedynie poprzez składanie podpisu.
  Podwyższyliście wiek emerytalny i ochoczo nazwaliście to „reformą”. No cóż „reforma” z Acta nie wypaliła, to może się uda „reforma” z e-papierosami. Przecież jakieś sukcesy muszą być i można się przypodobać zachodnim mocodawcom.
  W imieniu rządu polskiego umowę ACTA podpisała polska ambasador w Japonii Jadwiga Rodowicz. Kto tym razem jest judaszem?

   
  • Janusz

   16 grudnia 2013 at 18:21

   SCH napisał: „Za nami mamy na pewno jedną dzielną kobietę – Frederique Ries.”
   Ja tylko dodam, że nie tylko dzielną, ale bardzo ładną:)

    
   • StaryChemik

    16 grudnia 2013 at 18:41

    Januszu – to jest zdecydowanie seksistowska uwaga. 😉 Na całe szczęście daleko mi do poprawności politycznej w podobnych tematach, więc powiem – zgadzam się w 100%. Nawet gdybym był przeciwnikiem pani Fryderyki, zniewoliłaby mnie tym uśmiechem.

     
 2. tom336

  16 grudnia 2013 at 18:19

  Żenujące jest to, że kraj w którym jest jedna z najliczniejszych społeczności chmurzących jest ponownie przeciw obywatelom. Chyba to wpływ wojewody pomorskiego sławetnego Stachurskiego.

   
  • Janusz

   16 grudnia 2013 at 18:40

   @tom336 masz rację.Tym bardziej, że w Europie mamy dosyć mocną pozycję w tej branży. Zamiast tę pozycję umacniać to polski rząd „wkłada kij w szprychy”. Zaiste wybitna postawa.

    
   • StaryChemik

    16 grudnia 2013 at 18:43

    Panowie – ja podejrzewam, że oni zwyczajnie pohandlowali – gorzej dla chmurzących w zamian za ustępstwa w sprawie analogów (mentole, slimy itp.).

     
    • tomcich

     16 grudnia 2013 at 20:37

     Nie wiem czy do końca tak jest Philip Morris chętnie położyłby ręce na przychodach z e-papierosow. Przepisy proponowane to tworzenie rynku, na którym lepiej odnalazłby się producent analogów. Jednorazówki jak ulał pasują do modelu handlowego Pmi – sklepy spożywcze i kioski bez możliwości serwisu i szczegółowych konsultacji.

      
    • Sean

     17 grudnia 2013 at 00:30

     Ja bym dodał, że to podejrzenie graniczy z pewnością…

      
   • Fomalhaut

    16 grudnia 2013 at 19:25

    Czy oni naprawdę zawsze muszą się zbłaźnić wychodząc przed szereg w takich sprawach, bez żadnych konsultacji i wbrew społeczeństwu?
    Niech przestaną „przehandlowywać” nie swoje. „Wielka szlachta” decyduje za „ciemny lud” :/…

     
 3. tom336

  16 grudnia 2013 at 21:57

  Najbardziej, dziwi mnie postawa największych dystrybutorów z branży, Wszyscy milczą jak zaklęci. Volish np w mailach do swoich sprzedawców lekko napomyka w tym temacie mniej więcej w takim tonie, że nie macie się czym przejmować bo jesteśmy przygotowani nawet na najbardziej rygorystyczne zmiany. Tu chyba mają rację, że się podpinają pod BigTabacco bo przecież ich „nowością” jest stick na magnes i właśnie jednorazowe kardridże. Inni importerzy oraz STEP też milczą.

   
  • Artur

   16 grudnia 2013 at 22:29

   Miejmy nadzieję, iż brak wiadomości jest dobrą wiadomością. Przedłużające się dyskusje mogą sygnalizować brak porozumienia, a to może zaowocować całkowitym odrzuceniem spornych zapisów.

    
   • reinevan

    16 grudnia 2013 at 22:51

    Obyś był dobrym prorokiem. Amen.

     
 4. Tanatos

  16 grudnia 2013 at 22:51

  cos sie zadziało: la pièce était écrite, les libéraux n’abandonneront pas! ?? ??

   
 5. Tanatos

  16 grudnia 2013 at 22:53

  „Commission et Ministres se donnent 2 ans pour interdire les recharges. L’ecig présumée coupable, triste spectacle!” – chyba to oznacza zakaz używania wielorazówek :/

   
 6. Artur

  16 grudnia 2013 at 23:04

  Gdzie znalazłeś to zdanie? Jeżeli to jest prawda, to za dwa lata mają zniknąć e-papierosy z możliwością samodzielnego wlewania liquidu ;/

   
  • StaryChemik

   16 grudnia 2013 at 23:06

   To jest z tweeta Frederique Ries. Niestety, źródło jest pewne.

    
 7. Kasia

  16 grudnia 2013 at 23:05

  Pozamiatane? Cofamy się do średniowiecza.

   
  • StaryChemik

   16 grudnia 2013 at 23:07

   Poczekajmy na szczegóły. Tak czy inaczej – teraz już wiemy na czym polega demokracja unijna i słuchanie głosu ludzi.

    
   • Tanatos

    16 grudnia 2013 at 23:10

    tak – pozostało tylko czekać na szczegóły, bo jeszcze się okaże że nawet kartridże będą musiały spełniać wymogi nie do przeskoczenia :/ , kurcze miałem takie dobre przeczucia przez cały tydzień odnośnie głosowania a tu taki zonk. Ciekaw jestem jak dalej wygląda procedura akceptacji takiej poprawki.. czy jest jeszcze jakaś nadzieja…

     
 8. lobo87

  16 grudnia 2013 at 23:13

  Czyli co już koniec, pozamiatane, zaklepane czy jeszcze mają to przegłosować ??

   
  • StaryChemik

   16 grudnia 2013 at 23:14

   Patrz poprzedni wpis. Ludzie kochani – naprawdę czytajcie ze zrozumieniem, bo ja nie mogę wszystkiego pisać po kilka razy. Dajcie mi też żyć.

    
   • lobo87

    16 grudnia 2013 at 23:17

    Przepraszam czytałem poprzedni wpis ale w tych całych nerwach wyleciało mi to całkiem z głowy…

     
   • Tanatos

    16 grudnia 2013 at 23:22

    SC rozumiem że cała sytuacja jest nerwowa ale naprawdę nie ma co się złościć na osoby komentujące… nikt nie oczekuje od Ciebie wszystkich odpowiedzi… może źle napisałem „o procedurę” – bardziej chodziło mi o to kto bierze w tym udział – na kogo możemy jeszcze wpłynąć jako vapujący… bo już chyba tylko mocne argumenty i dobrze zorganizowana akcja może przynieść w 2014 jakiś skutek na euro/p/osłów itp…

     
    • StaryChemik

     16 grudnia 2013 at 23:25

     Dlatego mówię – poczekajmy na jakieś pełniejsze wieści – na przykład – od kiedy zaczyna tykać ten dwuletni zegar. Przecież nie od dziś! Jeszcze nie ma dyrektywy, więc zegar jest w szufladzie.

      
  • Artur

   16 grudnia 2013 at 23:15

   Frederic pisze o „drugiej rundzie” podczas której należy zachować czujność…

    
 9. Janusz

  16 grudnia 2013 at 23:34

  na tych wszystkich forach o e-papierosach, zanim znikną, w działach laboratorium piszcie lepiej jak się robi koktaile mołotowa. Do Strasburga trzeba się będzie w końcu wybrać, a z pustą łapą nie wypada.

   
  • Pako

   16 grudnia 2013 at 23:46

   Do cienkościennej półlitrowej butelki […. c.d. edytowany – SCh]

   Bardzo proszę o powstrzymanie się od takich tekstów tutaj.

    
   • Janusz

    16 grudnia 2013 at 23:51

    @Pako Nie tutaj! Proszę! Odsyłam do działów „Laboratorium” na forum zielonym, żółtym, niebieskim itd… Tam „spece” cały czas mieszają, mieszają, kręcą grzałki. Ot, życie!

     
 10. lukmod

  17 grudnia 2013 at 03:04

  http://www.chrisdaviesmep.org.uk/meps_win_victory_for_e_cigs?recruiter_id=2 – facet zatweetował o tym 2 godziny temu (ok. 1 w nocy polskiego czasu), więc później niż p. Ries. Nie chcę siać zamętu, ale czy to może nowe informacje?
  „Refillable units, which are widely used at present, will continue to be available but will be subject to a health and safety review by the European Commission. New proposals to guide their use could be introduced in 2016.”

   
  • Igor

   17 grudnia 2013 at 04:41

   Wygląda na to, że nie ma zakazu wielokrotnego napełniania, jest nadzieja, że oficjalne stanowisko jest łagodniejsze. Natomiast jest na pewno ograniczenie stężenia nikotyny do 20mg. To wszystko jest strasznie pokrętne – nie mamy żadnej pewności co do dalszych decyzji . No nic, czekamy na następne rewelacje.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: