RSS

Gdy powoli opada kurz bitewny…

17 Gru

I nastał wtorek, dzień po unijnej batalii. Kurz bitewny opada i ukazuje się nam… ha! Właśnie – ni pies ni wydra, coś na kształt świdra. Jestem ciekawy czy ktokolwiek w tym momencie byłby w stanie stwierdzić, jak wygląda aktualnie dyrektywa? Podejrzewam, że byłoby to raczej wróżeniem z fusów. Cała wiedza oparta jest w zasadzie na cytowanym przeze mnie wczoraj zdaniu z tweeta Frederique Ries oraz późniejszym tekście – puszczonym w sieć przez europarlamentarzystę Chrisa Daviesa. Frederique w zasadzie informuje, ale w lekko pesymistycznym tonie. Davies natomiast pisze tak, jakby to było wielkie zwycięstwo, co najmniej na miarę wygranych admirała Nelsona. Z kolei szef Europejskiej Grupy Konserwatystów i Reformatorów, Martin Callanan pisze o drakońskim prawie. Ujawnia on, że w aktualnej wersji jest coś takiego, że jeśli trzy państwa unijne zakażą możliwości uzupełniania liquidem, unia może od razu rozciągnąć to na wszystkie kraje. Warto chyba wiedzieć, że Davies, w przeciwieństwie do Ries i Callanana, nie był obecny w trakcie negocjacji.
Dlatego ja nadal uważam, że trzeba poczekać na coś bardziej spójnego. Może dowiemy się czegoś więcej dziś, może jutro, może… Najlepiej ujął to w swoim niedawnym wpisie na blogu Clive Bates – jak już coś ustalimy, damy wam znać.
Jest na pewno jeden plus – nie udało się ponownie wcisnąć e-fajek w gorset medyczny, tak jak to było w pierwotnym projekcie i w zamysłach urzędników Komisji. Trudno to jednak nazwać zwycięstwem.

 
26 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 17 grudnia 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

26 responses to “Gdy powoli opada kurz bitewny…

 1. Tomek

  17 grudnia 2013 at 08:46

  http://www.chrisdaviesmep.org.uk/meps_win_victory_for_e_cigs?recruiter_id=2

  W tym tekście informują jedynie o tym,że sprzęt do napełniania trafi pod lupe komisji do spraw bezpieczeństwa i zdrowia przez Komisję Europejską.Nowe”chore” pomysły mają powstać dopiero w 2016.Czy mógłby Pan wskazać gdzie znajduje się informacja o tym iż w przeciągu 2 lat owy sprzęt zostanie wycofany ?

   
  • StaryChemik

   17 grudnia 2013 at 09:04

   Zgadza się – o tym jest napisane w tym tekście. Natomiast nie bardzo rozumiem pytanie – czy ja coś takiego sugerowałem?

    
   • Artur

    17 grudnia 2013 at 09:36

    Tomek zapewne nawiązał do wypowiedzi „(…) Jest tweet od Frederique (tłumaczenie z francuskiego, więc niepewne): Komisja i Ministrowie dają dwa lata na wprowadzenie bana na sprzęt do własnoręcznego napełniania. E-papierosy zostały uznane za winne, smutny spektakl.(…)”

     
 2. Tomek

  17 grudnia 2013 at 09:30

  nie,nie 🙂 po prostu chciałbym się dowiedzieć gdzie o tym banie piszą,jestem mocno ciekaw gdyż poprostu interesuje się tym tematem.
  będe wdzięczny za info.

   
 3. marquor

  17 grudnia 2013 at 09:40

  No i teraz komu wierzyć- ten wielki, ta wspaniała/na pewno tak jest/choć gra w toku.

   
  • Artur

   17 grudnia 2013 at 09:46

   Ja osobiście bardziej wierzę w słowa Chrisa. Wczorajsza wypowiedź Frederique (przy całym szacunku do jej osoby i tego co dla nas robi) była bardzo emocjonalna (aby nie powiedzieć histeryczna) i zawierała zdecydowanie mniej konkretów…

    
   • StaryChemik

    17 grudnia 2013 at 11:25

    Ale Chris komentuje z zewnątrz – nie był na negocjacjach.

     
    • Artur

     17 grudnia 2013 at 12:03

     Podaje jednak bardzo konkretne informacje i sądzę, że nie są one tylko wytworem jego wyobraźni…

      
 4. Janusz

  17 grudnia 2013 at 09:52

  Już w szczegóły nie wchodzę. W każdym razie na niemieckim portalu, przy dzisiejszym artykule opatrzonym tytułem „EU – nie będzie zakazu EP” widnieje kciuk w górze
  http://www.ismokesmart.de/blog/834-eu-rat-entscheidet-pro-e-zigarette-kein-eu-verbot-der-e-zigarette.html

   
  • Janusz

   17 grudnia 2013 at 10:05

   Wczoraj krzyczałem w nocy na Twitterze „No pasarán!!!!!!” i nie przeszli:)) wszystko pozostaje bez zmian przez 2 lata. Jedynie liquid ograniczony do 20 mg/ml.

    
 5. Janusz

  17 grudnia 2013 at 10:14

  „Niech żyje wolność, wolność i swoboda niech żyje Epapieros i dziew…mło..da”:)))

   
 6. Tomek

  17 grudnia 2013 at 11:34

  kwestia regulowania liquidów smakowych przez rząd i jego ministrów ;] jestem bardzo tego ciekaw.

   
 7. Jurek

  17 grudnia 2013 at 11:50

  Jestem dobrej myśli, skoro odrazu nie zbanowali e fajek to znaczy, że są tam ludzie którzy liczą się z naszym zdaniem. A ludzie w większości działają pełną siłą jeśli coś jest już zatwierdzone – ot choćby ACTA

   
  • Janusz

   17 grudnia 2013 at 12:04

   @Jurek – na niemieckim portalu (skąd czerpię informacje) żartują, że przez dwa lata liczba chmurzących zwiększy się do tego stopnia, że może w roku 2016 będzie debata nie o banie na epapierosy, ale na papierosy analogowe.:)

    
   • imprimis

    17 grudnia 2013 at 12:22

    Witam, wszystko wskazuje na to, że mój optymizm w stosunku do „Europy A” był jednak uzasadniony, ponieważ trudno mnie jakoś przyjąć założenie, że cokolwiek zawdzięczamy tutaj „rodzimym” europarlamentarzystom. Ta dziwna procedura euronegocjacji też powinna dać nam wszystkim wiele do myślenia, co tak na prawdę dzieje się w Unii i czyje interesy są jej priorytetem ??? Przy okazji pozdrowienia dla euroentuzjastów

     
 8. Janusz

  17 grudnia 2013 at 12:15

  Drogi Mirku, jak Ty to wszystko dzisiaj ogarniesz? Nie wiem! Do tego publikacja http://ecigarette-research.com/web/index.php/research/145-e-cigarette-flavors
  „Niech żyje wolność…..”:)

   
  • StaryChemik

   17 grudnia 2013 at 13:25

   O artykule Konstantinosa wiedziałem już wcześniej, ale nie mogłem nic pisać (są pewne reguły obowiązujące dziennikarzy naukowych). Odniosę się do niego za kilka dni. Wcześniej (może jeszcze dziś wieczorem) będzie jeszcze o dawce śmiertelnej nikotyny – chyba dość ciekawe.
   Staram się ogarniać, ale czasem stos informacji zsuwa mi się z biurka.

    
 9. imprimis

  17 grudnia 2013 at 12:33

  A pomorski „szeryf” Stachurski powinien niezwłocznie podać się do dymisji…. marzenie – to nie w naszej „kulturze politycznej” 😦 Januszu – róbcie coś Pomorzanie !

   
  • Janusz

   17 grudnia 2013 at 12:46

   @imprimis – witam Cię bardzo serdecznie. Czyżby szykowało się zamknięcie wątku ze względu na przytłaczającą ilość komentarzy (tzw „zapętlenie”?:)) A teraz całkiem poważnie.
   Jeśli chodzi o szeryfa Stachurskiego to w tym wypadku jestem „Janusz nic nie mogę W”.:)) Mogę jednak obiecać, że każdy czytelnik tego jak i mojego, malutkiego blogusia otrzyma ode mnie wsparcie na Pomorzu. Wskażę Wam w sezonie po prostu miejsca gdzie można zjeść rybkę lub lody nie trafiając potem do szpitala.

    
 10. HoueK!

  17 grudnia 2013 at 12:44

  „Jest na pewno jeden plus – nie udało się ponownie wcisnąć e-fajek w gorset medyczny (…)”
  Teraz BigTabacco i BigPharma nie mogą się zdecydować kto chce e-fajki 😛

   
  • StaryChemik

   17 grudnia 2013 at 13:27

   Sądzę, że oni jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa.

    
 11. imprimis

  17 grudnia 2013 at 12:55

  Januszu, stokrotne dzięki, szpitale o ile mnie wiadomo podlegają władzom Województwa i mało optymistycznie jawi mnie się trafienie do placówki pod zarządem szeryfa. Pozdrawiam 🙂

   
 12. mikad

  17 grudnia 2013 at 13:08

  Witam,
  A francuska prasa donosi, ze wczoraj nic nie zostalo ustalone do konca w Brukseli. Dyskusje zostaly odlozone do dnia dzisiejszego (wtorek) i moga sie przeciagnac do srody.

   
  • StaryChemik

   17 grudnia 2013 at 13:26

   I to też prawda, bo to przecież jeszcze nie jest koniec pracy nad dyrektywą. A potem to wraca do Parlamentu i Rady, więc jeszcze będzie mieszanie.

    
 13. Grimmer

  17 grudnia 2013 at 17:36

  Czyli „Wiem, że nic nie wiem”?

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: