RSS

Toksyczność nikotyny – przypadki prób samobójczych

28 Gru

W związku z walką o normalny kształt dyrektywy warto chyba wspomnieć znowu o tym, na ile toksyczne są liquidy zawierające nikotynę. Na łamach pisma Clinical Toxicology (PDF w jęz. ang. – str. 290) ukazał się krótki raport autorstwa duńskich uczonych, opisujący trzy przypadki prób samobójczych dokonanych przy wykorzystaniu liquidów. Myślę, że warto krótko go skomentować. Dwa z opisanych przypadków dotyczą jednej kobiety, 36-latki, która próbowała się otruć liquidem. W pierwszym przypadku przyjęła 20 ml płynu o mocy 18 mg/ml, czyli wchłonęła 360 mg nikotyny. Została przyjęta bez żadnych negatywnych objawów, a leczenie polegało na podaniu węgla aktywnego. Druga próba była drastyczniejsza – połknięte zostało 50 ml płynu o mocy 30 mg/ml, a więc łącznie do organizmu dostało się 1500 mg nikotyny. Tym razem objawy obejmowały ból brzucha, mdłości i obfite wymioty. Ciśnienie wynosiło 103/69, tętno 70 (czyli wartości całkiem normalne). Ponownie otrzymała węgiel aktywny, była obserwowana przez 6 godzin. Nie stwierdzono innych negatywnych skutków.
Trzeci opisywany przypadek dotyczył 13-latka, który połknął 3 ml liquidu o nieznanym stężeniu nikotyny. Po 15 minutach objawami były dreszcze i nudności. I w tym przypadku zastosowano węgiel aktywny. Po godzinie objawy zaczęły ustępować.
Jak widać, żaden z opisanych przypadków nie skończył się tragicznie, pomimo że dawka nikotyny była w jednym przypadku znaczna (1,5 grama!).
Prawodawcy unijni dostali te informacje, ale podejrzewam, że nawet nie raczyli się z nimi zapoznać. Oni po prostu wszystko wiedzą lepiej.
Przy okazji – warto rzucić okiem na pozycję 84 w cytowanym PDFie – jest tam opis zatruć dzieci w Nowej Zelandii spowodowanych przypadkowym połknięciem produktów zaliczanych do nikotynowej terapii zastępczej. Liczba tych przypadków jest znacząca, a jednak nikt nie postuluje wycofania tych produktów z rynku. Ciekawe…

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 28 grudnia 2013 w ogólne

 

Tagi: , ,

2 responses to “Toksyczność nikotyny – przypadki prób samobójczych

 1. Robert M

  28 grudnia 2013 at 14:03

  Na tej samej 290 stronie stwierdza się, że 120% wzrost przypadków zatruć dzieci gumami i tabletkami NTZ w 2010 i 2011 roku (do 45 zatruć rocznie) mógł być skutkiem dużego wzrostu podatków na papierosy a jednocześnie subsydiowania NTZ. BARDZO ciekawe, że NIKT nie wnioskuje zaostrzenia przepisów wobec „leków” NTZ.

   
 2. reVer

  8 stycznia 2014 at 17:31

  W dzisiejszych czasach, ja już się niczemu nie dziwię.. Liczy się tylko kasa, kasa, kasa, a nasze zdrowie mają w czterech literach…

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: