RSS

Naukowcy rozbijają w proch argumentację eurobiurokratów w sprawie dyrektywy

17 Sty

Dziś ukazała się deklaracja grupy naukowców komentująca argumenty, którymi posługują się urzędnicy UE chcąc przeforsować niekorzystny dla chmurzących kształt dyrektywy tytoniowej. Została ona przesłana do Brukseli
Trzeba przyznać, że z dużym zainteresowaniem przeczytałem ten dokument. Warto może najpierw napisać kilka słów o jego autorach – mamy tutaj znanych nam prof. Ettera, prof. Polosę czy też dr. Farsalinosa. Jednak to nie wyczerpuje listy. Podpisał go także prof. Hajek z Queen Mary University of London, prof. Bullen z uniwersytetu Auckland (Nowa Zelandia), prof. Lynn Kozlowski, pani dziekan Stanowego Uniwersytetu Nowego Jorku (SUNY) i wielu innych.
Czego dotyczy ten tekst? Jest to w zasadzie naukowa polemika z uzasadnieniem tekstu dyrektywy stworzonym przez urzędników unijnych. Punkt po punkcie argumentacja jest rozbijana, a do każdego z tych punktów podane są konkretne publikacje naukowe.
Nie będę tutaj opisywał wszystkiego szczegółowo, chcę tylko zwrócić uwagę na niektóre fragmenty. Przede wszystkim zwrócono uwagę na nadinterpretację wyników badań dr. Farsalinosa, które były dla UE pretekstem do wprowadzenia ograniczenia stężenia do 20 mg/ml. Z pracy cytowanej wynika, że przy użyciu takiego stężenia organizm człowieka wchłania 1/3 ilości nikotyny w porównaniu z analogiem.
Istotne uwagi dotyczą także dawki śmiertelnej dla nikotyny (pisałem o tym niedawno). Naukowcy krytykują też pomysł ograniczenia wielkości pojemnika z liquidem do 10 ml (bezsensowne generowanie śmieci) czy też pojemności clearomizera do 2 ml.
Na koniec rozprawiają się z idiotyczną sugestią, że e-p mogą być furtką do palenia analogów (niesławny gateway effect), przytaczając konkretne dane statystyczne, mówiące o tym, że mamy do czynienia z efektem odwrotnym – furtki dla palących tytoń do mniej szkodliwego produktu.

Jestem ciekawy, jaki będzie odzew ze strony UE, a przede wszystkim CZY taki odzew będzie. Jedno jest pewne – nie będą już mogli się zasłaniać tym, że czegoś nie wiedzieli zanim uchwalili ten bubel.

 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 17 stycznia 2014 w ogólne

 

Tagi: , , ,

4 responses to “Naukowcy rozbijają w proch argumentację eurobiurokratów w sprawie dyrektywy

 1. Piotr Dąbrowski

  17 stycznia 2014 at 20:08

  To jest mały krok do przodu, ale znaczący. Cieszę się, że coraz więcej naukowców interesuje się tematem i rozpoczyna badania i polemikę.

   
 2. kch

  18 stycznia 2014 at 01:39

  Z jednej strony to bardzo optymistyczna wiadomość, z drugiej zaś zachodzi obawa, czy „brukselka” umie czytać ze zrozumieniem…
  Dowód? Proszę bardzo – dyrektywa dotycząca „wędzenia” żywności. Obowiązuje od 2011 roku i nikt z NASZYCH europ.osłów nie zgłaszał uwag (nie mówiąc o rząądzie…). Dopiero teraz niektórzy się obudzili z ręką w nocniku, dopiero teraz powstało stowarzyszenie, dopiero teraz rząąd wykonuje jakieś nieskoordynowane ruchy… A w 2011 roku wszyscy umieli czytać? Mam pewne wątpliwości.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15265495,Wedzonki_jak_czarna_wolga__Unia_wcale_ich_nie_zabroni.html
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,15222072,Tusk__bedziemy_analizowali_unijne_przepisy_ws__wedzenia.html#TRrelSST
  Będę naprawdę szczęśliwy, jeśli się mylę…

   
 3. imprimis

  18 stycznia 2014 at 19:31

  To jest tak jak zwykle, polscy urzędnicy „przesypiają” wiele możliwości bo traki jest polski skostniały system – per analogiam, zanim decydenci służb publicznych podejmą decyzje o przygotowaniu i złożeniu wniosków o unijne dotacje, mijają terminy ich złożenia. I dlatego w moim przekonaniu (jakoś czynniki oficjalne nie podejmują tego tematu), nadal jesteśmy płatnikiem netto składki do Eurolandu i jeszcze próbują przy milczącej zgodzie naszych „oficjeli” narzucać nam (za nasze pieniądze) bezsensowne lub zgoła paranoiczne przepisy. Oto co osiągnęliśmy przystępując do tego eurobankruta – moralnego, a niedługo może się okazać, że faktycznego również 😦

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: