RSS

Apel do stacjonarnych sprzedawców e-papierosów i liquidów

18 Sty

Batalia o dyrektywę trwa. Jest w nią zaangażowanych wielu ludzi w całej Europie. Jednym z elementów kampanii, dość dalekosiężnym, jest inicjatywa EFVI zmierzająca do złożenia w parlamencie własnego projektu dyrektywy dotyczącej tylko e-papierosów. Aby inicjatywa doszła do skutku, konieczne jest zebranie miliona podpisów dorosłych obywateli Unii, przy czym w minimum 7 krajach musi zostać zebrane określone minimum takich podpisów (dla Polski limit ten wynosi 38250).
Apelowałem o podpisy tutaj na blogu, informacja była też na FB, jak też na forach (przynajmniej na zielonym i kawowym). Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli mamy w Polsce około miliona waperów, to Internet znajduje się w zasięgu drobnego ułamka tej liczby. Większość ludzi nie ma bladego pojęcia o tym, że istnieje jakieś forum i że sytuacja e-fajek jest w jakimś stopniu zagrożona. Ludzie ci kupili swój sprzęt i liquidy na stoiskach stacjonarnych i tylko tam się zaopatrują. Takich waperów jest kilkaset tysięcy.
Do nich nie dotrą apele internetowe. A tylko ich udział daje nam szansę na to, aby ta inicjatywa doszła do skutku. Dlatego logiczne wydaje się, że w całą akcję powinny włączyć się stoiska/sklepy stacjonarne. Jak dotąd odzew z ich strony jest raczej nikły. A przecież los firm w jakimś stopniu też zależy od zaangażowania we wspólne sprawy.
Stąd mój apel – szanowni właściciele sklepów/stoisk/wysepek – włączcie się w zbieranie podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą. Informujcie klientów na temat dyrektywy, sytuacji prawnej e-p i zachęcajcie do składania podpisów. Na pewno macie w sklepach komputery – udostępnijcie je na chwilę klientom, którzy nie znają się na tym – podpisy można składać tylko online. Pomóżcie przejść przez formularz. Powtarzam – bez Waszego zaangażowania szanse są nikłe.
Dziś jest piąty dzień zbierania podpisów. Jest ich na tę chwilę 5247 w Europie – to 0,52% wymaganej liczby. A na zebranie ich jest rok – dziennie powinno być zbieranych ponad 2700. W Polsce mamy zebranych 529 podpisy (1,38%). Mało, bardzo mało. Wyprzedziła nas wczoraj Wielka Brytania, niebawem wyprzedzi nas Finlandia. A byliśmy na drugim miejscu, potem na trzecim.

I na koniec – to jest mój ostatni apel w tej sprawie do kogokolwiek (z tej grupy – dodane, aby doprecyzować).

 
11 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 18 stycznia 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

11 responses to “Apel do stacjonarnych sprzedawców e-papierosów i liquidów

 1. Fomalhaut

  19 stycznia 2014 at 22:44

  „(…)
  Najpierw
  powoli
  jak żółw
  ociężale
  Ruszyła
  maszyna
  po szynach
  ospale.
  Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
  I kręci się, kręci się koło za kołem,
  I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,
  I dudni, i stuka, łomoce i pędzi.

  A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!
  Po torze, po torze, po torze, przez most,
  Przez góry, przez tunel, przez pola, przez las
  I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas(…)”
  Tytuł i autor chyba wszystkim znane 🙂 Myślę, że ta lokomotywa z czasem da radę… tylko musi do ludzi dotrzeć, że stacje kolejowe w ich miastach pobudowali 😉

  Zaś co do EFVI… czy oni przypadkiem nie postulują braku kontroli/regulacji czegokolwiek przez kogokolwiek – zachowania statusu quo? Poza tym w swoim manifeście opisują wapowanie jako dobrą zabawę – dosłownie jako hobby. Od początku trochę mnie to od tej inicjatywy odstrasza.

   
  • StaryChemik

   20 stycznia 2014 at 09:23

   Chodzi o zachowanie status quo teraz, a po zebraniu podpisów wyjście z konkretną inicjatywą. W ramach proponowanych uregulowań ma być kontrola składu liquidu, zakaz sprzedaży nieletnim itp., czyli to, co jest niezbędne. Aktualne pomysły, w ramach których trzeba będzie m.in. przedstawić badania toksykologiczne KAŻDEGO składnika, zabiją wszystko.

    
 2. Marcelina

  20 stycznia 2014 at 00:07

  Zadziałamy tak, że każdy się dowie!

   
 3. Patryk Bełzak

  20 stycznia 2014 at 09:40

  Szanowny Stary Chemiku,
  Twoje działania, pomimo, że być może niedoceniane przez społeczność e-palaczy i szczątkowo odbierane jako lobbystyczne, uważam za bardzo słuszne i mające dużą siłę przebicia.
  Nie rozumiem tylko końca postu w którym piszesz o braku dalszego apelowania. Na co dzień pracuję z wieloma ludźmi, i wiem też, że sam taki jestem – aby podjąć działania, jeden-dwa sygnały to za mało. Społeczeństwu trzeba takie rzeczy wbijać do głowy młotkiem, konsekwentnie, non-stop, dobitnie. Złożenie flagi w styczniu, gdy de facto dopiero rozpoczyna się zbieranie podpisów, jest bardzo złym znakiem. Co pomyśli Kowalski? „Ostatni apel – brzmi następująco: mamy mało podpisów, społeczność e-palaczy w Polsce jest ogromna i niezaangażowana, nikt nie chce dupy ruszyć. Do tego wielki autorytet odpuszcza. Wniosek: powstała inicjatywa, padnie jak każda inna, nie warto się angażować.”

  Jako chemik wypracowałeś sobie autorytet wśród społeczeństwa, a angażując się w akcje jak EFVI, niejako nie możesz się wycofać. Tzn. oczywiście, możesz, ale musisz mieć świadomość, że za Tobą pójdą ludzie. Dlatego proszę Cię – jeśli możesz i nie jest to dla Ciebie kłopotem – dalej apeluj, wbijaj młotkiem w głowy i działaj. Rola lidera jest okropnie ciężka, wsparcie znikome, ale ktoś musi być twardy. Tylko dzięki ludziom konsekwentnym w swoich działaniach możemy coś zdziałać, nawet jeżeli nikt tego nie doceni.

  P.S.
  Jeżeli jestem w błędzie i źle odebrałem zakończenie postu lub nadinterpretowałem je – mój komentarz może zostać usunięty 😉

   
  • StaryChemik

   20 stycznia 2014 at 14:04

   Może nieprecyzyjnie się wyraziłem – nie chodzi o to, że nie zamierzam dalej promować inicjatywy EFVI. Chodziło mi tylko o to, że nie będę powtarzał apeli do sprzedawców.
   A dziś dowiedziałem się czegoś, co rzuca zupełnie nowe światło na tę całą sprawę. Zresztą sam poczytaj:
   http://www.clivebates.com/?p=1872
   Nie wiem jeszcze, co o tym myśleć… to oni są za a nawet przeciw? Ponuro to wygląda…

    
   • Patryk Bełzak

    20 stycznia 2014 at 23:15

    Przeczytałem i niewiele z tego zrozumiałem… Faktycznie za a nawet przeciw, pozorna chęć wprowadzenia „dobrych” regulacji i zmian w poprawce, pomijająca ważne aspekty jak np: butelki 10ml.
    Zastanawiam się na ile STEP się pod tym podpisał, czy przypadkiem nie jest tak, że ktoś im coś podsunął jako dobrą inicjatywę, a STEP żeby nie było, że nic nie robi, wyraził poparcie nie zagłębiając się w temat? Poza tym w liście jest napisane o STEP a w grafice poniżej jest stowarzyszenie „WAPER”.

    Nic nie rozumiem.

     
    • StaryChemik

     20 stycznia 2014 at 23:36

     Patryk – STEP podpisał list w ramach TVECA. Jak zajrzysz na stronę STEP, zobaczysz, że oni popierają te rozwiązania.

     Stowarzyszenie SUEP-WAPER to organizacja chmurzących, a nie sprzedawców. To co oni podpisali to zupełnie inny list – sprzeciwiający się tym regulacjom. Ten jest koordynowany przez EVUN.
     Przy okazji – STEP pomimo moich wielokrotnych sugestii nie chce propagować zbierania podpisów pod EFVI. Dziwne to jest…

      
 4. reinevan

  22 stycznia 2014 at 09:24

  Każdy gdzieś kupuje, nie zawsze przez internet, co za problem wydrukować te dwie kartki i mieć przy sobie? Mnie osobiście udało się wciągnąć do akcji zbierania podpisów 2 wysepki i jeden mikrosklepik (na jednym ze stoisk właściciel tak się przejął, że pojawił się drugi komputer, na którym klienci od razu mogą podpisywać dyrektywę, więc da się, trzeba tylko wytłumaczyć ludziom o co chodzi).

   
  • zibithebear

   23 stycznia 2014 at 09:21

   Zacząć należałoby od sprzedawców internetowych !
   Na 10 losowo wyszukanych sklepów tylko na stronie jednego (joye-sklep.pl) znalazłem widoczną informację o EFVI. U pozostałych albo nic nie ma, albo informacja jest tak ukryta, żeby przypadkiem nikt jej nie przeczytał (tak jest np. u ‚mojego’ sprzedawcy e-dym.pl).
   Ręce opadają…

    
 5. Florek

  25 stycznia 2014 at 11:54

  Gdyby tak osoby sprzedające produkty w większych sklepach umieściły apel na fanpage’ach, bo mają zazwyczaj spore grono, to byłby szybki progres.

  Ja mogę to umieścić tutaj, ale mało jest na razie tam informacji (a fb będzie później stworzony):[….]

  (edytowałem post – to naprawdę nie jest miejsce na darmowe reklamy – Stary Chemik)

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: