RSS

Dzisiejsze głosowanie nad dyrektywą w komitecie ENVI

22 Sty

No to jesteśmy po głosowaniu w komitecie ENVI (Ochrona Środowiska Naturalnego, Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo Żywności). Niespodzianki wielkiej nie było, dyrektywa będzie dalej procedowana.
Mamy jednak pewną zagwozdkę. Komitet liczy 71 osób, w głosowaniu wzięło udział 60 posłów. 49 głosowało za, 7 przeciw, 4 wstrzymały się od głosu. I teraz jest problem: prawo stanowi, że w przypadku, gdy mniej niż 10% członków komitetu głosuje przeciw, dyrektywa idzie po prostu na posiedzenie plenarne. Niby klarowne i proste, ale… no właśnie, nawet europarlamentarzyści nie wiedzą do końca(sic! – właśnie przeczytałem tweeta od pani europoseł Rebeki Taylor z Wielkiej Brytanii), czy to 10% należy liczyć od liczby 71 czy od 60. W tym przypadku różnica jest kolosalna, ponieważ gdyby liczono od 71, to 7 osób sprzeciwiających się stanowi niecałe 10%. Gdyby jednak było to liczone w stosunku do obecnych na sali głosujących członków komitetu, wtedy można złożyć poprawki jeszcze przed posiedzeniem plenarnym. To wszystko jest zapisane w tzw. Regule 138.
Nawet jeśli okaże się, że ta bitwa jest przegrana (co było do przewidzenia), to nadal poszukiwane są sposoby, aby jednak wpłynąć na ostateczny kształt artykułu 18.
Czekamy na rozwój sytuacji.

Reklamy
 
15 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 22 stycznia 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

15 responses to “Dzisiejsze głosowanie nad dyrektywą w komitecie ENVI

 1. imprimis

  23 stycznia 2014 at 10:55

  Po raz kolejny widać, że unijni urzędnicy wprowadzili procedury tak, aby można je było interpretować w zależności od potrzeb. Prawo polskie jest też pełne takich dziwnych określeń jak: „powinien, może”, z tym że w każdym przypadku gdy jest mowa o obowiązkach Obywatela to: „musi, ma obowiązek” a gdzie mowa o obowiązkach Państwa wobec Obywatela to właśnie: „powinien, może”. Oto wręcz banalnie prosty sposób, na robienie zawsze tak, jak pasuje tym,którzy decydują 😦

   
  • StaryChemik

   23 stycznia 2014 at 13:49

   Zgadza się – tak było zresztą zawsze. Za tzw. komuny musiałem zwracać stypendium fundowane, ponieważ w jakimś rozporządzeniu było właśnie sformułowanie „może zrezygnować ze zwrotu”.

    
 2. imprimis

  23 stycznia 2014 at 15:03

  A podpisy poparcia dla EFVI przybywają w tempie przysłowiowej „krwi z nosa” 😦 Kartofle czwórkami z piwnicy uciekają ………… 😦

   
  • StaryChemik

   23 stycznia 2014 at 18:14

   Ano… niestety. A byliśmy na początku w czołówce Europy. Teraz procentowo nawet Czechy nas wyprzedziły.

    
 3. Igor

  23 stycznia 2014 at 20:22

  Jak patrzę na ilość podpisów, to nie chce mi się wierzyc, że e-użytkownicy wiedzą cokolwiek o tej inicjatywie. Nadal twierdzę, że jeszcze nie dotarła do nich informacja o EFVI. Jak to zrobić, żeby każdy chmurzący dowiedział się o potrzebie podpisów. Może tak mało ludzi w Polsce używa inetrnetu.i wszelkie informacje trafiają w próżnię.

   
  • StaryChemik

   23 stycznia 2014 at 21:28

   Oni muszą się gdzieś zaopatrywać, prawda? Zapewne w sklepach stacjonarnych – a tam niewiele informacji jest. Widocznie nie wszyscy się martwią tymi sprawami.

    
   • Gustaw

    24 stycznia 2014 at 18:48

    Witaj, piszę tutaj bo może więcej osób mieć taki dylemat, lub nie są przekonani co do takiego działania –
    StaryChemiku, obrazisz się jeżeli przy okazji kupna w sklepach stacjonarnych z ep spytałbym się o wiedzę (dot. EFVI i nadchodzących możliwych zmianach) a w razie jej braku – podałbym adres tego bloga?

     
    • StaryChemik

     24 stycznia 2014 at 20:50

     Pytaj, informuj, podawaj adres bloga – jak mawia Ojciec Dyrektor z Torunia – trzeba siać…

      
 4. reinevan

  24 stycznia 2014 at 09:14

  Niestety, poza nielicznymi wyjątkami, ze zdecydowaną większością będzie tak jak przy ACTA czy teraz przy zakazie wędzenia. Obudzą się i zaczną płakać jak już będzie po herbacie. Mam tylko nadzieję, że jak im ograniczą wapowanie, to się wreszcie ludzie ruszą, tak jak przy ACTA było.

   
  • StaryChemik

   24 stycznia 2014 at 10:17

   Tyle, że projekt ACTA został oprotestowany PRZED uchwaleniem. Tu mamy nieco inną sytuację – zdecydowanie trudniejszą prawnie.

    
   • imprimis

    24 stycznia 2014 at 11:19

    Witam, Mirku a może Byś wystosował apel do wszystkich uczestników Twojego bloga o namawianie punktów dystrybucji, w których się zaopatrują o propagowanie informacji o tym co się dzieje i inicjatywie EFVI ?

     
 5. darek

  24 stycznia 2014 at 13:59

  Witam.
  Zgadzam się z Panem Igorem.
  Każdego napotkanego e-palacza pytam co myśli o ograniczeniach/zakazie e-palenia.
  Jaka jest odpowiedz – ja o niczym nie wiem.
  W dużej mierze winne są sklepy stacjonarne/wysepki.

   
 6. Janusz

  26 stycznia 2014 at 12:35

  Aktywować waperów w tej sprawie można w jedyny sposób. Każdy sprzedawca dołącza do sprzedawanego liquidu, e-papierosa, grzałki uniwersalną ulotkę informacyjną. Kto to ma zrobić?Chyba STEP jest zrzeszeniem producentów i dystrybutorów elektronicznych papierosów, liquidów i akcesoriów związanych z wapowaniem?

   
 7. Janusz

  26 stycznia 2014 at 12:38

  Stowarzyszenie Użytkowników Elektronicznych Papierosów SUEP – WAPER zapewne dołączy do tej inicjatywy jak tylko zostanie zarejestrowane. Na chwilę obecną nie jest to jeszcze możliwe:( http://suep.org.pl

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: