RSS

Działo się… i nadal się dzieje…

26 Sty

No tak, dużo się dzieje w tych dniach wokół dyrektywy TPD i Brukseli. Od 18 grudnia, czyli zakończenia rozmów trójstronnych było w zasadzie sennie. Nic się nie działo. W zasadzie wszyscy czekali na najnowsze posiedzenie Komisji Zdrowia (ENVI), które zaplanowane było na 22 stycznia 2014. O wynikach już informowałem, natomiast nadal nie wiadomo, jakie teraz mogą być formalne działania. Wiemy jednak, że teraz czeka nas głosowanie na posiedzeniu plenarnym – koniec lutego lub koniec marca. Ale wróćmy do historii ostatnich tygodni, bo jest ważna i pełna zakrętów.
Oczywiście prowadzone były zakulisowe działania – między innymi w ramach EVUN – European Vapers Union Network. Efektem tych prac był m.in. list do europarlamentarzystów (o nim za chwilę). W tym samym czasie grupa naukowców zjednoczonych wokół sprawy e-papierosów opublikowała także swój list, komentujący błędy w projekcie dyrektywy (nazywanym teraz w skrócie TPD2). Komentowałem ten tekst kilka dni temu. Jednocześnie trwały (i nadal trwają) też działania zmierzające do zebrania jak największej liczby podpisów pod inicjatywą obywatelską.
15 stycznia pojawił się list sygnowany przez 11 stowarzyszeń waperskich z różnych krajów Europy, w którym sygnatariusze wzywają do wprowadzenia takich poprawek do TPD2, które umożliwią, w konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi (w tym z użytkownikami), wprowadzenie opartego na twardych dowodach naukowych prawa dotyczącego tylko tej konkretnej branży. Propozycja ta wydaje się być bardzo rozsądna.
I nagle jak grom z jasnego nieba pojawił się list TVECA – Tobacco Vapor Electronic Cigarette Assosciation. Myślę, że warto o tym stowarzyszeniu napisać kilka słów. Powstało w USA i zrzesza głównie amerykańskich dystrybutorów e-p. Posiada oddział w Europie, w Holandii. Listę i mapę można obejrzeć tutaj. Jak wyraźnie widać, poza Holandią tylko kilka firm jest w TVECA. Organizacja ta chwali się też przynależnością do Coresta. Ta organizacja z kolei jest silnie związana z wielkimi firmami tytoniowymi.
Ale wracajmy do listu TVECA. Próżno na ich stronie znaleźć ten tekst, posługuję się więc tym, który opublikował Clive Bates. Wynika z niego, że organizacja ta popiera efekty rozmów trójstronnych, a więc w zasadzie akceptuje już na tym etapie cały tekst TPD2. Piszą co prawda, że niektóre elementy im się nie podobają, czyli są „za a nawet przeciw”. Takie plusy dodatnie i plusy ujemne.
Publikacja tego listu na dwa dni przed jednym z ostatnich głosowań w Brukseli odbiła się szerokim echem wśród europejskich chmurzących. W zdecydowanej większości uznają oni go za typowe wywieszenie białej flagi tuż przed decydującymi bitwami.
Efektem tego wzburzenia jest publikacja wspólnej deklaracji 36 firm z branży e-papierosowej, które wzywają do rozpoczęcia nowego procesu konsultacji słynnego artykułu 18 dyrektywy. Deklaracja ta dobrze współgra zarówno z listem organizacji waperskich, jak tez z wspomnianym listem naukowców.
Ciekawe tylko, na ile te teksty będą dla europarlamentarzystów znaczące w świetle wcześniejszego listu TVECA, który został przez niektórych w Brukseli przyjęty jako głos całego środowiska. No ale to zobaczymy już niebawem.
I krótki komentarz dotyczący krajowego podwórka. Pod listem TVECA podpisało się Stowarzyszenie na rzecz e-palenia STEP. Nie wiem, jak to było w przypadku innych firm-członków STEP, ale Way2Web (marki: ColinsS, LiquidEU, Polski Liquid)  – firma z którą współpracuję – dowiedziała się o tym podpisie po fakcie, co jest co najmniej zaskakujące. Ponieważ list TVECA stoi w sprzeczności z celami i polityką firmy, zdecydowała się ona wydać oświadczenie, w którym odcina się od tego podpisu.
Streszczając ostatni akapit: Way2Web (marki: ColinsS, LiquidEU, Polski Liquid) nie jest sygnatariuszem listu TVECA do europarlamentarzystów i występuje ze STEP.

 
8 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 26 stycznia 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

8 responses to “Działo się… i nadal się dzieje…

 1. Janusz

  26 stycznia 2014 at 23:06

  I tak grupa Chic poprzez swoje Stowarzyszenie STEP (do usankcjonowania którego potrzebowała parę liczących się firm) wykończy konkurencję. Oczywiście to dla 80% waperów może być koniec przygody z e-papierosem. Grupa Chic, której marzy się monopol na rynku e-papierosów w Polsce nie będzie miała dla nas waperów litości. W najlepszym wypadku czekają nas kosmiczne ceny spowodowane wykoszeniem konkurencji.
  Z ogromnym bólem tworzy się Stowarzyszenie Użytkowników Elektronicznych Papierosów SUEP.
  Na co czekacie!!!
  156 zarejestrowanych członków i nadal nie można sklecić 15 założycieli.
  Chodźcie z nami! Chodźcie z nami! Chodźcie z nami…http://suep.org.pl

   
 2. Igor

  27 stycznia 2014 at 06:01

  STEP należy uznać za przeciwnika E-palenia. Mnie też zdumiała informacja u nich na stronie, że jest dobrze po głosowaniach w Komisjach. Pomóżcie Stowarzyszeniu SUEP – tutaj mamy prawdziwych hobbystów e-chmurzenia.

   
  • imprimis

   27 stycznia 2014 at 12:24

   Witam, i kto w takim razie ma informować kupujących o inicjatywie EFVI ??? „Chic-owi wysepkarze”, wcale nie był bym zaskoczony gdyby ich pracownicy mieli dokładnie odwrotne zalecenia 😦

    
 3. Zamber

  28 stycznia 2014 at 16:36

  Pozostaje zebrać trochę grosza i kupić zapas liquidu i sprzętu na wymianę. Może starczy na od-uzależnienie się ;).

  Tylko kiedy? Jak najszybciej?

   
 4. a g

  28 stycznia 2014 at 16:42

  A dlaczego na stronie STEP nadal liquidEU nadal występuje jako członek stowarzyszenia?

   
  • StaryChemik

   28 stycznia 2014 at 20:14

   Myślę, że to pytanie należy skierować do STEP. Tylko oni mogą coś z tym zrobić. Miarodajne jest chyba oświadczenie na stronie liquidEU.pl, prawda? Wątpię, aby umieszczali na własnej stronie coś, co nie jest prawdą.

    
   • a g

    28 stycznia 2014 at 20:40

    Tyle, że na trawniku już zaczyna się sekowanie firm współtworzących STEP.
    Szkoda, żeby przez nadal widniejące logo, firma liquidEU oberwała rykoszetem.

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: