RSS

Quo vadis, dyrektywo?

30 Sty

Posiedzenie komisji ENVI mamy już za sobą. Niestety, nie udało się uzyskać 10% głosów „przeciw”, co dałoby szansę na pewne zmiany w tekście w jednym z możliwych trybów procedowania. No dobra, ktoś spyta – to co teraz?
Pomimo, że nie bardzo to widać na zewnątrz, trwają intensywne działania i konsultacje ludzi zjednoczonych m.in. pod szyldem EVUN (European Vapers United Network) z prawnikami, jak też z samymi europarlamentarzystami. Wiemy, że możemy liczyć na działania posłów z grupy Konserwatystów i Reformatorów (tu jest kilku naszych polskich posłów) oraz z grupy Liberałów ALDE (tu naszych krajowych nie ma). Odrzucenie dyrektywy nie jest oczywiście prawdopodobne, ale wbrew mniemaniu wielu ludzi istnieją szanse, aby wykorzystać pewne procedury legislacyjne w celu dokonania zmian w niesławnym art. 18. Nie będę tego opisywał w szczegółach choćby dlatego, że sam w tym procesie ustawodawczym błądzę jak dziecko we mgle (z e-papsa). Poza tym – strzeżonego Pan Bóg strzeże.
Czy to się uda? Nie wiadomo. Jak napisał jeden z ludzi bardzo zaangażowanych w te prace, będzie to wymagać wysiłku na miarę Herkulesa. Ale tak czy inaczej trzeba się starać, próbować, walczyć. Jeśli się nie spróbuje, to można mieć 100% pewności, że się nie uda, prawda?
Jak wygląda kwestia terminów? Najbliższe posiedzenie plenarne planowane jest na trzecią dekadę lutego, kolejne jest w marcu. Nie wiemy kiedy dyrektywa zostanie wstawiona do programu głosowań. Pewne natomiast jest jedno – to są ostatnie sesje tego parlamentu, bo w maju są wybory.
Tak czy owak – dzieje się.
A co my możemy w tym czasie robić? Cały czas zbierane są podpisy pod inicjatywą obywatelską. Dzięki zaangażowaniu kilku entuzjastów zaczynają być drukowane ulotki, które mają być rozdawane w sklepach stacjonarnych. To na pewno przyniesie efekt. W takich krajach jak Francja, Niemcy czy Finlandia zauważono znaczący postęp przy zbieraniu podpisów od czasu, gdy włączyły się stoiska. Dziś dowiedziałem się, że w małej Finlandii dostawcy zamówili wspólnie 20 tysięcy ulotek. Przyznam, że to już imponująca liczba. A Finowie zbliżają się już do 10% wymaganej liczby podpisów. Ustępują tylko Niemcom, a przegonili Węgrów.
Aha – na koniec – jeden z uczestników EVUN robi codzienne statystyki, pokazujące dzienny przyrost liczby podpisów oraz prognozy. Aby osiągnąć limit, Polska powinna zbierać dziennie 244 podpisy. Aktualna średnia to nieco ponad 50. Mało… ale wierzę, że to się poprawi.
I tym optymistycznym akcentem żegnam na dziś – hasłem Dave’a Dorna z TV dla chmurzących VapourTrails: Vape on! Vape hard! And don’t let the bastards grind you down!

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 30 stycznia 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

2 responses to “Quo vadis, dyrektywo?

 1. exseb

  30 stycznia 2014 at 21:46

  Niestety, po raz kolejny mamy dowód jak politykom EU którzy są wybierani przez obywateli zależy na ich wyborcach, mam nadzieje że jeśli ktoś pójdzie głosować zastanowi się nad oddaniem głosu na danego kandydata do parlamentu EU, to co wyprawiają to jakiś absurd, PRYWATA PRYWATA i jeszcze raz PRYWATA, mam nadzieje że odbędzie bojkot obywateli EU w przypadku zbliżających się wyborów do parlamentu EU, skoro politycy dbają o interesy wszystkich tylko nie obywateli ( m.in tych Vapujących) to po co ich wybierać, BOJKOT DLA POLITYKÓW POPIERAJĄCYCH art. 18 dyrektywy. Mam nadzieje że Polacy sprostają tej inicjatywie i ilość głosów potrzebnych zostanie osiągnięta. Trzyma kciuki…..

   
 2. Robert M

  1 lutego 2014 at 22:40

  Dla przypomnienia: Poprzednie głosowanie ws TPD w pażdzierniku.
  https://starychemik.files.wordpress.com/2013/10/pop71pl.xls
  Żeby było wiadomo na kogo można liczyć.
  A swoją drogą przypomniałem się mailowo kilku pozytywnym dla Nas MEP z podziękowaniami i prośbą o więcej.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: