RSS

Z ostatniej chwili! Warszawa gospodarzem First Global Forum on Nicotine 2014

05 Lu

GFN logo
Co prawda nazwa w tytule jest angielska, ale chyba nie trzeba jej specjalnie tłumaczyć. Warto natomiast napisać kilka zdań o tym, co to będzie za spotkanie.
W skrócie – w dniach 27-28 czerwca br. odbędzie się w Warszawie Pierwsze Światowe Forum Nikotynowe. Pomysł takiego spotkania zrodził się w gronie ludzi, którzy od lat zajmują się tą tematyką. Jak do tej pory nie było takich spotkań o randze globalnej. Można skrótowo powiedzieć, że jednym z głównym celów forum jest próba demitologizacji nikotyny, postrzeganej dotąd jedynie jako źródło zła.

Wiodącym organizatorem będzie organizacja Knowledge*Action*Change. Jej szefem jest Brytyjczyk, profesor Gerry Stimson, który od kilku lat zajmuje się także tematyką związaną z e-papierosami.
Myślę, że warto nieco przybliżyć jego postać. Profesor Stimson jest specjalistą zdrowia publicznego, posiada ponad 40 lat doświadczenia w tematach związanych ze środkami psychoaktywnymi – od alkoholu przez narkotyki do nikotyny. Jest byłym doradcą rządu Wielkiej Brytanii i Światowej Organizacji Zdrowia, emerytowanym profesorem londyńskiego Imperial College, edytorem International Journal of Drug Policy. Nie trzeba chyba dodawać, że jest zwolennikiem e-papierosów, choć sam ich nie używa.
To właśnie on będzie przewodniczącym tego forum. Poza nim w Warszawie pojawią się najznamienitsze postaci, znane nam przede wszystkim z publikacji dotyczących tematyki e-papierosowej – m.in. prof. Riccardo Polosa, dr Konstantinos Farsalinos, dr Jacques le Houezec. Kolejne nazwiska będę ujawniał w następnych wpisach.
W założeniu Forum ma być miejscem wymiany myśli grup ludzi związanych z nauką, ochroną zdrowia, polityką czy też działaczy organizacji pozarządowych. Oczywiście organizatorzy liczą też na ludzi ze środowiska chmurzących.
W ramach sesji plenarnych będą wykłady specjalistów, panele dyskusyjne i różne spotkania. Odbędzie się także sesja posterowa, prezentująca wyniki najnowszych badań nad nikotyną – w bardzo różnych aspektach – od medycznych, przez chemiczne do polityczno-socjologicznych.
Poza tym przewiduje się kilka tzw. sesji satelitarnych – m.in. pierwsze duże spotkanie waperów Europy pod patronatem European Vapers United Network. Wiodącym językiem będzie oczywiście angielski, chociaż przewidujemy też ważne sesje satelitarne w języku polskim.
Szczegółowy program jest w tej chwili tworzony. Zajmuje się tym Programme Advisory Group (Grupa Doradcza do spraw programu), do której zostałem zaproszony przez prof. Stimsona.
Jeśli więc będziecie mieli jakieś sugestie dotyczące programu i tematów – zapraszam do podzielenia się nimi. Na pewno przekażę je do PAG.
W niedługim czasie pojawią się tutaj kolejne informacje dotyczące GFN ’14 – w tym wiadomości dotyczące spotkania/spotkań ludzi chmurzących. Warszawiacy – Wy też możecie szykować spota na te dni.

Informacja prawna: Logo Forum jest własnością organizatora (© Knowledge*Action*Change) i podlega ochronie prawnej. Zgodę na użycie logo w mediach wydaje bezpośrednio organizator Forum.

Drobna uwaga techniczna: wpisy dotyczące Forum będą otagowane znacznikiem GFN. W ten sposób będzie łatwiej je wyszukać. 

 
6 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 5 lutego 2014 w ogólne

 

Tagi: , , ,

6 responses to “Z ostatniej chwili! Warszawa gospodarzem First Global Forum on Nicotine 2014

 1. Igor

  5 lutego 2014 at 14:21

  Wg mnie, to jest świetna wiadomość. Forum z takimi znakomistościami świata nauki, to może zmieni myślenie co niektórych przeciwników e-palenia. Świetnie, że akurat w Polsce.

   
 2. imprimis

  5 lutego 2014 at 15:07

  Należy tylko mieć nadzieję, że ważne, ale niekoniecznie przychylne e-p „czynniki” w Polsce nie zignorują tego doniosłego wydarzenia. Niestety ale w tych kręgach „króluje” specyficzne podejście, które w skrócie można tak zdefiniować: „to co nie jest nam na rękę o tym lepiej nie wiedzieć” 😦 Ale nic to – zbliżają się wybory do Europarlamentu 🙂

   
  • Igor

   5 lutego 2014 at 15:13

   Oby wszyscy wiedzieli którzy posłowie są przeciwko e-p. Jak zagłosują na nich, to będzie beznadziejnie na przyszłość, poczują się za pewnie w swojej głupocie.

    
   • Robert_M

    6 lutego 2014 at 07:45

    Może warto przypomnieć poprzednie głosowanie TPD?
    W skrócie i bez nazwisk posłów do PE:
    Za TPD: całe PO(1 wyjątek)+cały PSL.
    Przeciw TPD: PIS(prawie całe)+PJN+ SLD(prawie cały).

     
  • StaryChemik

   5 lutego 2014 at 15:59

   Pamiętajmy, że Forum będzie dotyczyło różnych aspektów nikotyny – zapewne też NTZ. To będzie na pewno także swoista konfrontacja tych produktów, ale na całe szczęście na bazie twardych faktów naukowych, a nie tylko „wydaje mi się, że…”.

    
   • Robert_M

    6 lutego 2014 at 07:14

    Aby wspomóc „konfrontację produktów” powinni pojawić się tam ich użytkownicy. I nie mówię tu o fanach palstrów, gum z nikotyną czy szeroko reklamowanych inhalatorów, bo takowych nie znam. Mówię o nas, Waperach.
    Mają być tam delegacje waperskie Europy – gospodarzy zabraknąć nie może.

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: