RSS

Doskonała praca przeglądowa duetu Farsalinos-Polosa

15 Lu

Wszyscy znają powtarzany do znudzenia w mediach argument: „ale przecież nie wiemy dokładnie co jest w tych płynach i jak działają, bo nie ma żadnych badań”. Można oczywiście takim stwierdzeniom przeciwstawić odnośniki do literatury naukowej, ale teraz będzie to znacznie łatwiejsze.
Dwaj znani powszechnie badacze tej tematyki – Konstantinos Farsalinos (Grecja, Belgia) oraz Riccardo Polosa (Włochy) podjęli się tytanicznego trudu zebrania istotnych informacji i stworzenia z nich artykułu przeglądowego. Ukazał się on przedwczoraj (13.02) na łamach czasopisma Therapeutic Advances in Drug Safety, tak więc można powiedzieć, że jest jeszcze cieplutki.
Praca jest naprawdę obszerna (21 stron), ale warto było się w nią wgłębić. Cytowanych jest 114 pozycji literaturowych, z których niemal sto dotyczy bezpośrednio e-papierosów i/albo liquidów. Autorzy analizują wszelkie aspekty, począwszy od badań typowo chemicznych do medycznych – klinicznych. Komentowane też są publikacje dotyczące badań niektórych składników liquidów, takich jak glikol propylenowy, gliceryna czy też oczywiście nikotyna. Tej ostatniej poświęcono sporo uwagi, opisując m.in. przypadkowe zatrucia spowodowane liquidami. Autorzy podkreślają, że rozpowszechniona w literaturze od wielu lat dawka śmiertelna nikotyny jest zdecydowanie zaniżona i nie wynosi kilkadziesiąt, ale raczej kilkaset miligramów.
Osobno komentowane są także przypadki związane z zasilaniem e-papierosów, a więc z możliwością wystąpienia pożarów i wybuchów. Według autorów liczba opisywanych przypadków takich zdarzeń jest znikoma, gdy porównamy ją choćby z pożarami wywołanymi przez palenie tytoniu.
Farsalinos i Polosa odnoszą się także do szeroko ostatnio komentowanego „gateway effect”, czyli możliwości, że używanie e-papierosa może być wstępem do palenia zwykłego tytoniu. Jednoznacznie stwierdzają, że żadne dane naukowe nie potwierdzają występowania takiego zjawiska.
Warto zauważyć, że autorzy opisują też słabe strony niektórych badań, jak też błędy metodologiczne oraz błędy we wnioskowaniu. Jest to bardzo cenne, zważywszy na dużą kompetencję obu panów w komentowanej dziedzinie badań.
Warto zapamiętać ten artykuł. Jeśli kiedykolwiek spotkacie się z zarzutem, który przytoczyłem na początku tego wpisu, możecie spokojnie go zacytować. Bardzo istotną sprawą jest fakt, że został on opublikowany w oficjalnym czasopiśmie medycznym, w którym każdy artykuł podlega formalnym recenzjom niezależnych naukowców.
Na koniec dodam, że obu Panów będzie można spotkać w Warszawie, w czerwcu, podczas Global Forum on Nicotine, na które serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.

Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 15 lutego 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

4 responses to “Doskonała praca przeglądowa duetu Farsalinos-Polosa

 1. Robert M

  15 lutego 2014 at 21:08

  Czapki z głów dla K.Farsalinosa i R,Polosy! Takiej pracy nie można nie zauważyć.
  Posłowie MEP tego oczwiście nie przeczytają… ale po majowych wyborach ich zmienią a TAKA praca naukowa zostanie na zawsze.

   
 2. Łukasz

  17 lutego 2014 at 11:18

  A teraz pytanie z gatunku trudnych: czy gdyby, hipotetycznie, doszło do uchwalenia dyrektywy tabacznej, to czy nowy skład europarlamentu może to odwrócić i tą dyrektywę skasować w całości bądź częściowo?

   
  • StaryChemik

   17 lutego 2014 at 12:48

   Oczywiście, że może. Jest tylko jeden problem – czy będą chcieli się tym zająć. Odfajkowane, zaliczone i już.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: