RSS

Dyrektywa – ostatnia prosta – piszemy do europosłów

17 Lu

Odliczamy ostatnie dni do głosowania Dyrektywy Tytoniowej. Zaplanowano je na 26 lutego, więc zapewne europosłowie już się szykują z dokumentami. Oficjalny list, podpisany przez 11 organizacji waperskich z Europy, do Martina Schulza z prośbą o to, aby artykuł 18 był poddany procedurze split/separate voting (czyli, mówiąc najogólniej, osobnego głosowania) nadal nie doczekał się odpowiedzi, chociaż wiemy, że dotarł do sekretariatu pana Przewodniczącego dwoma drogami – mailową oraz papierową.
A tylko sam przewodniczący może zadecydować o tym, czy ten tryb głosowania zostanie w tym przypadku wdrożony. Tak wygląda demokracja unijna – kluczowe decyzje podejmuje często pojedynczy człowiek.
Ale samo głosowanie to już kwestia wszystkich europarlamentarzystów. Większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, o co tutaj idzie gra. Zazwyczaj bowiem każdy z nich dostaje odpowiednią „ściągę”, która podpowiada, jak należy głosować.
W dyskusjach, które trwają w gronie uczestników European Vapers Union Network, doszliśmy do wniosku, że warto wysłać europarlamentarzystom naszą „ściągę”, czyli wysłać im nasze przemyślenia.
Wydaje się, że najlepiej będzie, jeśli każdy napisze własny mail do tylu europosłów, do ilu będzie chciał. Myślę oczywiście o naszych krajowych reprezentantach, chociaż oczywiście można napisać też do innych.
W takim mailu przede wszystkim warto napisać np. o własnych doświadczeniach z e-papierosami, o tym, że obserwuje się proces legislacyjny. O tym, że artykuł 18 dyrektywy (przypominam, że zwykle nazywa się ją po angielsku – Tobacco Product Directive) został monstrualnie rozbudowany przez urzędników i w związku z tym powinien być poddany demokratycznej procedurze głosowania w trybie split/separate voting. Można też wspomnieć o tym, że były szerokie konsultacje z przemysłem tytoniowym, natomiast zdanie nas, użytkowników e-papierosów jest pomijane. Nie od rzeczy będzie też wspomnieć, że pamiętamy o wyborach. Zapewne każdy znajdzie inne własne argumenty – można się nimi podzielić w komentarzach.
Myślę, że warto ich też poprosić o odpowiedź. Oczywiście pamiętajmy, ale mail był napisany w sposób kulturalny – pokażmy, że chmurzący mają klasę.
Nie rzucajmy się wszyscy pisać zaraz dziś. Mamy na to kilka dni. Z drugiej strony nie należy czekać do ostatniej chwili. Posiedzenie parlamentu rozpoczyna się dokładnie za tydzień 24.02. Warto więc uznać, że maile powinny zostać wysłane do najbliższego weekendu.

A tu, dla ułatwienia, aktualna lista adresów mailowych naszych posłów:

Panowie Europosłowie

adam.bielan@europarl.europa.eu; piotr.borys@europarl.europa.eu; arkadiusztomasz.bratkowski@europarl.europa.eu; jerzy.buzek@europarl.europa.eu; tadeusz.cymanski@europarl.europa.eu; ryszard.czarnecki@europarl.europa.eu; adam.gierek@europarl.europa.eu; marekjozef.grobarczyk@europarl.europa.eu; andrzej.grzyb@europarl.europa.eu; filip.kaczmarek@europarl.europa.eu; jaroslaw.kalinowski@europarl.europa.eu; michaltomasz.kaminski@europarl.europa.eu; pawelrobert.kowal@europarl.europa.eu; jan.kozlowski@europarl.europa.eu; jacek.kurski@europarl.europa.eu; ryszardantoni.legutko@europarl.europa.eu; boguslaw.liberadzki@europarl.europa.eu; krzysztof.lisek@europarl.europa.eu; bogdan.marcinkiewicz@europarl.europa.eu; slawomir.nitras@europarl.europa.eu; jan.olbrycht@europarl.europa.eu; wojciech.olejniczak@europarl.europa.eu; miroslaw.piotrowski@europarl.europa.eu; tomasz.poreba@europarl.europa.eu; jacek.protasiewicz@europarl.europa.eu; jacek.saryusz-wolski@europarl.europa.eu; czeslaw.siekierski@europarl.europa.eu; marek.siwiec@europarl.europa.eu; boguslaw.sonik@europarl.europa.eu; konrad.szymanski@europarl.europa.eu; rafal.trzaskowski@europarl.europa.eu; jacekwladyslaw.wlosowicz@europarl.europa.eu; janusz.wojciechowski@europarl.europa.eu; pawel.zalewski@europarl.europa.eu; artur.zasada@europarl.europa.eu; janusz.zemke@europarl.europa.eu; zbigniew.ziobro@europarl.europa.eu; tadeusz.zwiefka@europarl.europa.eu;

Panie Europosłanki

lidiajoanna.geringerdeoedenberg@europarl.europa.eu; malgorzata.handzlik@europarl.europa.eu; jolantaemilia.hibner@europarl.europa.eu; danuta.huebner@europarl.europa.eu; danuta.jazlowiecka@europarl.europa.eu; sidonia.jedrzejewska@europarl.europa.eu; lena.kolarska-bobinska@europarl.europa.eu; elzbieta.lukacijewska@europarl.europa.eu; joanna.senyszyn@europarl.europa.eu; joanna.skrzydlewska@europarl.europa.eu; roza.thun@europarl.europa.eu;

Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 17 lutego 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

4 responses to “Dyrektywa – ostatnia prosta – piszemy do europosłów

 1. Janusz

  17 lutego 2014 at 09:56

  W STEPie szerokim, którego okiem
  Nawet sokolim zdrady nie zmierzysz:
  Wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa
  Pieśni o polskim WAPERZE……i wyślij e-maila do europosłów!!!

   
 2. Piotr

  17 lutego 2014 at 10:28

  ufff… poszło do wszystkich :-))) ciekawe kto odpowie 😉 pozdrawiam

   
 3. stacho

  17 lutego 2014 at 11:27

  11.02 napisałem do siedmiu z mojego regionu.
  Dostałem jedną odpowiedź ale dająca nadzieję:
  „Oczywiście, jeśli będzie odrębne głosowania nad tym artykułem, to wezmę pod uwagę Pana rekomendacje”

  więcej na EPF http://www.e-papierosy-forum.pl/e-palenie-w-polsce-zagrozone-ida-zmiany-t2361-2240.html

   
 4. Piotr

  19 lutego 2014 at 06:54

  do mnie odpisała TYLKO rzeczniczka Pani Poseł Handzlik ))) Ale za to tego samego dnia;-).

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: