RSS

Wzruszająca troska koncernu farmaceutycznego o nasze zdrowie.

19 Lu

No i zaczyna się chocholi taniec wokół kwestii legislacyjnych. Tym razem głos zabiera przedstawiciel koncernów farmaceutycznych, jeden z gigantów tego przemysłu – GlaxoSmithKline (GSK).
Jak donosi brytyjski The Times, przedstawiciele GSK są zatroskani kwestią e-papierosów, które ich zdaniem mogą być furtką do palenia tytoniu. Wraca więc wyświechtany argument, który nie ma absolutnie żadnego poparcia danymi naukowymi. Co będzie dalej – troska o dzieci? Przecież znamy już te wszystkie teksty. Mogliby w końcu wymyślić coś nowego….
Oczywiście GSK nie trąbi o tym wszystkim publicznie. Informacje The Times pochodzą z przecieku – ktoś ujawnił po prostu list wielkiej firmy do pani minister zdrowia Wielkiej Brytanii – Jane Ellison. Wszystko tradycyjnie rozgrywa się w cieniu, za plecami. Czasem tylko ktoś wyciągnie takie sprawy na światło dzienne.
Wiemy jedno – nie chodzi w żadnym wypadku o zdrowie ludzi. Liczy się tylko kasa, a sprzedaż produktów z grupy NTZ spada razem ze wzrostem zainteresowania nowymi formami przyjmowania nikotyny. I znowu przedstawiciele wielkich koncernów, podobnie jak urzędnicy, chcą nas chronić przed nami samymi. Jacy oni są troskliwi… I na pewno nie ma to żadnego związku z publikacjami naukowymi pokazującymi, że skuteczność NTZ jest tak naprawdę nikła.
GSK mimo wszystko marzy, że e-papierosy będą traktowane podobnie jak NTZ, czyli że zostaną sklasyfikowane jako produkty medyczne, co tak naprawdę równa się ich wypchnięciu z rynku. Nietrudno sobie wyobrazić, że jeśli firmy Big Pharma same potem postanowią wprowadzić taki produkt na rynek (a ścieżki mają wydeptane), to zaraz okaże się, że nie stanowi on żadnej furtki do tytoniu i że wszystko jest OK. Ba, nawet nie będzie hasła „pamiętajcie, że musimy chronić dzieci”. Teraz jednak istotne dla nich jest oczyszczenie przedpola z pałętających się bez sensu małych firm.
Tak więc zamiast wzruszenia troską Big Pharma o moje zdrowie pozostaje mi wzruszenie ramion.

Reklamy
 
7 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 19 lutego 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

7 responses to “Wzruszająca troska koncernu farmaceutycznego o nasze zdrowie.

 1. stacho

  19 lutego 2014 at 10:00

  Tym bardziej ważne wydaje mi się pisanie do decydentów przez nas: i stowarzyszenia, i autorytety naukowe, ale także przez zwykłych użytkowników.

   
 2. imprimis

  19 lutego 2014 at 10:23

  „oczyszczenie przedpola z pałętających się bez sensu małych firm.” – i tutaj w mojej opinii Trafiłeś SCh-u w istotę tego co obecnie dzieje się w naszym Kraju dookoła e-p. Smutne, że tak niewielu to dostrzega 😦 Głosów na EFVI nadal przybywa „leniwie” – dlaczego ???

   
 3. Piotr

  19 lutego 2014 at 10:54

  miałem nie pisać ale dosłownie chce się usiąść w kąciku i zapłakać z bezsilności. Z majt z klapą wyrosłem dawno, ale teraz już nie wiem czy na pewno. Smutne jest to że kasa rządzi. Dobrze że jeszcze nie interesują się co pijemy, jemy i czym sramy… Orwellu rok 1984 zatrzymał się w Twoim 1948 i trwa nawet w 2014.

   
 4. władek

  19 lutego 2014 at 11:12

  Panie chemiku czy dał by pan radę zainteresować tą sprawą maxa kolonko wysłałem do niego maila ponad miesiąc temu ale zero odzewu. Zainteresowanie go tą sprawą może przynieść trochę rozgłosu

   
 5. kch

  19 lutego 2014 at 21:56

  Tak sobie myślę… hipotetycznie…
  Co by się stało, gdyby wszyscy palacze tytoniu i waperzy wzięli sobie głęboko do serca troskę koncernów tytoniowych o NASZE zdrowie i rzucili nikosię, popijając w zamian np. wodę przegotowaną lub inną, tzw „mineralną”?
  Czy to spełniło by „marzenia” tych troskliwych koncernów?
  Przecież to brzmi tak, jakby kopalnie soli do spółki z cukrowniami finansowały kampanię pod tytułem „biała śmierć”…
  Komuś zabrakło argumentów?

   
 6. I_error

  22 lutego 2014 at 22:23

  Bądź pierwszy – weź i rzuć skutecznie! Gdyby rzucenie tytoniu było łatwe – nie byłoby tego bloga.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: