RSS

Kilka refleksji na trzy dni przed głosowaniem nad dyrektywą

23 Lu

No to mamy ostatnią prostą przed głosowaniem dyrektywy. Trwa walka o to, aby pan Martin Schulz zgodził się łaskawie na osobne głosowanie nad artykułem 18. Decyzja musi zostać podjęta do godzin południowych w poniedziałek – wtedy już będzie wiadomo, jak będzie wyglądać głosowanie. Niestety, jeśli nie będzie na to zgody to prawdopodobnie będziemy już też wiedzieli, jakiego wyniku można się spodziewać. Europosłowie po prostu podniosą grzecznie ręce, nacisną przyciski i zatwierdzą tekst.
Przy okazji smutna konstatacja – wiem, że sporo ludzi (w tym także i ja) wysyłało maile do naszych parlamentarzystów. Z tego co wiem, zbyt wielu odpowiedzi się nie doczekaliśmy. Ot, demokracja. Wybierzcie nas, a my już sami będziemy wiedzieć, co dalej robić. Przecież nie będziemy się angażować w jakieś dyskusje z wyborcami. Szkoda na to czasu. I wcale to nie zależy od barw politycznych – lewica, prawica, centrum – wszyscy mają nas głęboko gdzieś.
Osobiście dostałem jedną odpowiedź – z biura pani poseł Małgorzaty Handzlik.
A ja powiem tak: za 3 miesiące są wybory. Pójdę zagłosować, ale ze ściągą w ręku. Żeby przypadkiem nie zapomnieć, kto nie miał dla mnie czasu. Nie wymagam, aby każdy europoseł odpowiadał osobiście na maile, ale zatrudniacie tam ludzi w biurach – asystentów, sekretarzy, PR-owców. Jeśli nawet wspomagani przez swoich pracowników nie potraficie wystosować choćby „żelaznej odpowiedzi nr 1” (podpowiem: dziękuję za zainteresowanie sprawami głosowania, weźmiemy ten mail pod uwagę), to muszę z przykrością powiedzieć – nie warto na Was głosować.
W Europie popularnie jest hasło „vapers are voters” (waperzy głosują). Jest nas w Polsce dobre kilkaset tysięcy, jeśli nie ponad milion. Wielu z nas pójdzie do wyborów. Będziemy sobie przekazywać informacje o tym, na kogo warto, a na kogo nie warto głosować. Na szczęście mamy ze sobą łączność – nasza komunikacja jest znacznie lepsza niż wymiana myśli pomiędzy nami a Wami. Dla nas kwestia zdrowia nie jest tylko frazesem.
A więc w najbliższą środę będziemy bardzo dokładnie patrzeć na Wasze głosowanie dotyczące Dyrektywy Tytoniowej. W obecnej postaci jest ona dla środowiska użytkowników e-papierosów nie do przyjęcia. Przekaz jest jasny i prosty, prawda? Wy teraz macie przyciski do głosowania, a my w maju będziemy mieli kartki wyborcze.
Życzę owocnych przemyśleń.

 
14 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 23 lutego 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

14 responses to “Kilka refleksji na trzy dni przed głosowaniem nad dyrektywą

 1. I_error

  23 lutego 2014 at 21:34

  Moja ściąga będzie gotowa po głosowaniu.

   
 2. Sebastian Sporek

  23 lutego 2014 at 22:00

  Mam nadzieje iż pana tekst trafi zarówno do europosłów tych z prawdziwego zdarzenia oraz to tych tzw. ” EUROPOSŁÓW” aby sobie w tych główkach przekalkulowali pewne rzeczy, wszak dieta europosła zacna a brak poparcia ze strony obywateli może znaczącą wpłynąć na standard życia takiego „EUROPOSŁA” który ma w nosie swój elektorat. Dla takich europosłów jedyny zawód jaki powinni wykonywać i czego im życzę to nie angażowanie się w politykę – bo niestety w tym przypadku człowiek ręce załamuje – lecz wypasanie kóz na łące…..
  Do wszystkich użytkowników e- chmurki, proszę idźcie zagłosować i niech wasz wybór będzie właściwy…….
  Pozdrawiam
  S.

   
 3. halibutt

  24 lutego 2014 at 01:34

  Z moich listów do europosłów dostałem jedną odpowiedź, automatyczną. Ósmego lutego biuro Rebeki Harms poinformowało mnie, że do pracy wracają normalnie 7 lutego, ale już od 3 stycznia jej rzecznik prasowy powinien odpowiadać na mejle…

  I oczywiście żaden z warszawskich europosłów nie zaszczycił mnie odpowiedzią. Danuta Huebner, Róża Thun, Wojciech Olejniczak, Michał Kamiński ani Tadeusz Ross widać nie liczą na mój głos.

   
 4. PaweleM

  24 lutego 2014 at 03:31

  Myślę, że patrzycie trochę naiwnie na wybory.

  Nie wiem jak w innych krajach wygląda ordynacja, ale w Polsce w praktyce nie głosujecie na nazwisko, tylko na listę. W skrócie, zlicza się głosy oddane na partię X w skali kraju i na tej podstawie oblicza, ile przysługuje jej mandatów. Potem na podstawie ilości głosów oddanych na partię X w poszczególnych okręgach rozdziela się te mandaty na okręgi. Jeśli partii X przysługuje z takiego wyliczenia mandat z danego okręgu, to dostaje go kandydat z największą ilością głosów na liście w tym okręgu.

  No i europosłowie o tym wiedzą, i już nawet nie śmieją się w kułak z zapewnień „pójdziemy do urn”, bo przywykli. Wiedzą, że lojalni muszą być wobec tego, kto przydziela miejsca na listach, bo w statystycznie ludzie głosując na partię X nie znają nazwisk i skreślają jedynkę na popieranej liście.
  Że nawet jak skreślicie nazwisko „konkurenta” na danej liście, to w praktyce głosujecie na nich.

  W zasadzie głosujemy na partię, nie osoby. No i tu jest moje pytanie: czy istnieje ugrupowanie, które zachowuje się „porządnie” w sprawie dyrektywy? Albo inaczej, czy istnieje lista na którą można w tej sytuacji z czystym sumieniem zagłosować ?

  Patrząc bardziej optymistycznie, milion głosów to sporo. W 2009 zwycięska PO (25 z 50 mandatów) dostała 1,46 mln głosów w skali kraju (frakwencja 25%).

   
  • StaryChemik

   24 lutego 2014 at 08:30

   Ależ uwierz, że znamy ten system (d’Hondta) – przecież on jest u nas od lat stosowany w wyborach krajowych.
   I mamy jeszcze nieco czasu na zastanowienie się nad wyborem UGRUPOWANIA, na które warto głosować.

    
   • imprimis

    24 lutego 2014 at 09:23

    Wczoraj w jednej ze stacji radiowych trafiłem na wywiad M. Olejnik z kilkoma polskimi „politykierami”. Traktował o sytuacji na Ukrainie, której nota bene życzę wielkiej rozwagi przy forsowaniu akcesu do UE :). W trakcie wywiadu padła wypowiedź „przewodniczący Martin Schulz ma bardzo dobre stosunki z polskim rządem” – moim zdaniem nic dodać nic ująć :(. W kwestii wypowiedzi o naszym systemie wyborczym – od dawna uważam go za źródło wszelkiego zła :(. Jednak dochodzą mnie informacje, że na szczęście nie we wszystkich krajach unii głosuje się wyłącznie na ugrupowania – to może nikła, ale jednak jakaś nadzieja, na tzw. „naszych” nie liczę 😦

     
   • imprimis

    24 lutego 2014 at 12:26

    Jeszcze dosadniej odniosę się Mirku do Twojej wypowiedzi :

    „Ot, demokracja. Wybierzcie nas, a my już sami będziemy wiedzieć, co dalej robić. Przecież nie będziemy się angażować w jakieś dyskusje z wyborcami. Szkoda na to czasu. I wcale to nie zależy od barw politycznych – lewica, prawica, centrum – wszyscy mają nas głęboko gdzieś.”

    Wybierzcie nas, bo jak nie to kto was będzie reprezentował w unii ? A jak już to zrobicie to będziemy reprezentować partyjne interesy naszych opcji politycznych i tych co zapewnią nam kasę jeszcze większą niż unijne apanaże, bo kadencja nie trwa wiecznie 🙂 – Ot demokracja made in Poland. Szantaż i chciejstwo to jej główne założenia 😦

     
 5. Igor

  24 lutego 2014 at 09:54

  Żaden poseł nie odpowiedział na moje maile – przykra sprawa.

   
  • imprimis

   24 lutego 2014 at 12:46

   Pamiętam z 2004 jeden z „argumentów” za przystąpieniem do UE w formie pytania: ” a z kim mamy się sprzymierzyć, z Białorusią ?”

   odpowiedź z mojej prywatnej teorii „sprzymierzania”:

   jak się sprzymierzysz ze słabszym jest szansa, że weźmiesz go „za twarz” – jak sprzymierzysz się z mocniejszym na pewno on weźmie „za twarz” ciebie 😦 🙂

    
 6. irys

  26 lutego 2014 at 11:58

  czy mi się wydaje, czy głosowanie właśnie trwa?

   
  • StaryChemik

   26 lutego 2014 at 12:25

   Trwa, ale… oni mają tam ze dwie setki głosowań. O 12.30 kolejna sesja głosowań i w tej będzie DT.

    
   • irys

    26 lutego 2014 at 12:33

    o dziękuję .. 🙂 niech BUCH będzie z nami 🙂

     
 7. irys

  26 lutego 2014 at 13:17

  😦

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: