RSS

Czy cynamonowe liquidy są szkodliwe?

03 Mar

Dewizą, która mi przyświeca od początku, jest informowanie obiektywne o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Dlatego też chciałem napisać kilka słów na temat liquidów zawierających aromat cynamonowy.
Ukazała się niedawno praca zespołu pod kierunkiem Prue Talbot, w której omówiono analizę takich liquidów. Jest to kontynuacja badań in vitro nad cytotoksycznością liquidów, w ramach której już wcześniej stwierdzono, że niektóre z nich wywierają większy od przeciętnego wpływ negatywny na badane komórki.
W badanych płynach stwierdzono obecność aldehydu cynamonowego, aldehydu 2-metoksycynamonowego, glikolu dwupropylenowego oraz waniliny. Dwa pierwsze to właśnie składniki wpływające na cytotoksyczność.
Już jakiś czas temu kwestia liquidów cynamonowych była rozważana. Ba, w USA niektórzy dystrybutorzy postanowili w trybie pilnym wycofać takie płyny, reagując na wcześniejsze wyniki publikowane przez tę samą panią Talbot. Zareagował na to wszystko dr Farsalinos, pisząc o tym, jak źle skonstruowane badania mogą dezinformować opinię publiczną. Zwrócił uwagę na to, że żadne z tych testów nie dotyczyły e-papierosów, badacze nie testowali chmurki, a co więcej, kilka z badanych próbek nie było liquidami, a stężonymi aromatami (o czym nie informowano w samej publikacji, a czego Farsalinos dowiedział się prywatnie po kontaktach z dostawcami). Dodatkowo zastanawia fakt, że zespół pani Talbot stwierdził toksyczność aldehydu cynamonowego w stężeniu 400 razy mniejszym niż oficjalnie dozwolone w produktach spożywczych w USA. Dziwne to, bardzo dziwne… chociaż znając podejście pani Talbot do e-papierosów (korespondowałem z nią jakiś czas temu) niespecjalnie mnie dziwią jej wnioski.
Warto wiedzieć, że cytotoksyczność chmury była badana także przez zespół Farsalinosa. Stwierdzili oni, że faktycznie tego typu liquidy (cynamonowe) wykazywały nieco większą toksyczność niż inne, ale ten efekt nie był absolutnie aż tak szokujący, jak można się spodziewać z danych publikowanych przez zespół Prue Talbot. Znając uczciwość i rzetelność doktora Farsalinosa wiem jedno – gdyby ta podwyższona toksyczność miała rzeczywiste przełożenie na zdrowie chmurzących, on sam już by nas o tym poinformował. Czekajmy więc spokojnie. Zapewne za jakiś czas będziemy mieli kolejne wyniki i nieco większą jasność.
Pamiętajmy, że badania liquidów trwają. Będę je tutaj opisywał i recenzował. Jak do tej pory nie stwierdzono niczego naprawdę groźnego. Wszystkie doniesienia o cytotoksyczności odnoszą się tylko do badań in vitro, na kulturach komórkowych hodowanych w laboratorium. Absolutnie nie można tego przenosić wprost na inhalację liquidu, w którym te związki są obecne w bardzo niewielkich stężeniach.
Warto też pamiętać, że cynamon jako taki jest od lat stosowany np. w wyrobach piekarniczych. Podczas pieczenia na pewno wydzielają się te wszystkie opisane związki. A jednak nie słychać o jakichś epidemiach chorób związanych z inhalacją aldehydu cynamonowego u piekarzy. Tak więc jeszcze raz podkreślam – ze spokojem czekamy na dalsze wyniki.

Reklamy
 
6 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 3 marca 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

6 responses to “Czy cynamonowe liquidy są szkodliwe?

 1. Lukas.Troch

  3 marca 2014 at 10:40

  Jak zwykle muszą robić z igły widły bo E-P to przecież zło ! Dzięki za info. Pozdrawiam

   
 2. Piotr

  4 marca 2014 at 20:55

  nie wyobrażam sobie jabłek prażonych czy też kompotu z nich bez cynamonu))) a dodajcie do kawy mmm…)))

   
  • StaryChemik

   5 marca 2014 at 09:11

   Normalnie jakbym moją córkę słyszał. Chyba tylko do schabowego nie dodaje cynamonu.

    
 3. marquor

  5 marca 2014 at 15:56

  Czy jest możliwe by firma Volish była zainteresowana EFVI?/dot. punktów sprzed./?

   
  • StaryChemik

   5 marca 2014 at 19:31

   Myślę, że na to pytanie chyba tylko oni mogą odpowiedzieć.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: