RSS

Absorpcja nikotyny w organizmie a nowe normy unijne

06 Mar

W prestiżowym czasopiśmie Nature: Scientific Reports ukazała się kolejna praca zespołu Farsalinosa, tym razem dotycząca absorpcji nikotyny w organizmie. Autorzy tym razem postanowili zrobić porównanie wchłaniania nikotyny w zależności od typu używanego e-papierosa. Aktualnie badacze dzielą te urządzenia na trzy typy. Pierwszy z nich, który umownie nazywają pierwszą generacją, to znane już kilka lat temu tzw. cigalikes, a więc e-p zbliżone kształtem do analogów, zwykle wyposażone w kartomizery. W tym przypadku użyto jednego z popularnych „maluchów” o nazwie V2cigs. Druga generacja to przede wszystkim znane wszystkim e-papierosy klasy eGo. Do generacji trzeciej zaliczają się wszystkie urządzenia, w których mamy możliwość regulacji napięcia czy też mocy. W omawianych badaniach był stosowany dość zaawansowany EVIC z atomizerem EVOD.
Zastrzegam od razu, że ten podział jest dość płynny i zapewne każdy zaawansowany użytkownik sam może dokonać wielu innych podziałów. Tu jednak chodzi o coś zupełnie innego, ale o tym za chwilę.
Badania przeprowadzono na 23 zdrowych ochotnikach, byłych palaczach, którzy już przed rozpoczęciem badania byli doświadczonymi użytkownikami e-papierosów (średnio 19 miesięcy). W trakcie badań wszyscy używali takiego samego liquidu o mocy 18 mg/ml. Przed rozpoczęciem każdego eksprymentu badani byli zobowiązani do min. 8-godzinnej abstynencji od e-papierosa oraz kawy. Na starcie pobierano im krew do badania wstępnego, następnie, w ciągu 5 minut każdy miał wykonać 10 zaciągnięć, po czym pobierano kolejną próbkę krwi. Po tym czasie mogli używać e-papierosa w swoim własnym rytmie, a krew była pobierana co 15 minut.
Okazało się, że zawartość nikotyny we krwi była o ok. 70% wyższa wtedy, gdy chmurzący używał e-p nowej generacji. Stwierdzono również, że e-papieros nowszej generacji powodował większą satysfakcję i szybciej zmniejszał zapotrzebowanie na kolejne zaciągnięcie się.
Co ciekawe, autorzy porównali też wyniki otrzymane w tym doświadczeniu z opublikowanymi wcześniej danymi dotyczącymi poziomu nikotyny u palaczy analogów. Okazało się, że po to, aby przy użyciu e-papierosa uzyskać podobne stężenie jak po analogu, liquid musiałby zawierać nikotynę w stężeniu 50 mg/ml(!).
Komentując otrzymane wyniki Farsalinos pisze, że aktualnie przyjęte propozycje unijne (20 mg/ml) spowodują, że mniej osób będzie chciało się pożegnać z paleniem tytoniu, ponieważ dla sporego odsetka stężenie 20 mg/ml będzie zdecydowanie niewystarczające, szczególnie w początkowym okresie.
Wspominałem o tym, że porównywano dwie generacje e-papierosów. Ta nowsza, z możliwością regulacji mocy grzałki zdecydowanie lepiej transportuje nikotynę do krwi. Niestety, dyrektywa unijna zdecydowanie preferuje pierwszą generację, co wyraźnie ograniczy chęć rzucania palenia.
Kolejny raz pokazano, że wyniki badań medycznych to jedno, a ustalenia urzędników – drugie. Niestety, to właśnie biurokraci mają w ostatecznej wersji głos decydujący.

Reklamy
 
9 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 6 marca 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

9 responses to “Absorpcja nikotyny w organizmie a nowe normy unijne

 1. wladek

  6 marca 2014 at 13:09

  wezel krymski

   
 2. imprimis

  6 marca 2014 at 14:18

  A mnie się wydaje, że urzędnicy unijni bardzo skrzętnie skorzystali z badań specjalistów ale w odwrotnym kierunku 😦 Ograniczyli zawartość nikotyny w liquidach i wyraźnie idą w stronę urządzeń starszej generacji -w jakim celu ??? Ku „chwale” i dla kieszeni Big Tobacco. A gdzie zdrowie i prawa społeczeństwa ??? – a co tam prawa i zdrowie portfele ważniejsze 😦

   
 3. Meant

  7 marca 2014 at 09:16

  Nie zapomnijmy, że e-papierosy stanowią konkurencję dla Big Pharma i jej plastrów, gum, inhalatorów NTZ. Firmy farmaceutyczne też odnosza straty na wzroście popularności e-fajek.

   
 4. marquor

  7 marca 2014 at 11:24

  Grupa CHIC nie jest oczywiście zaiteresowana EFVI,mogę tylko przypuszczać ale nie do końca wiem dlaczego.

   
  • Igor

   8 marca 2014 at 09:47

   Zastanawiam się i nie wiem dlaczego nie są zainteresowani. Możesz napisać coś więcej?

    
  • imprimis

   8 marca 2014 at 10:41

   @marquor: sorki ale w Twojej wypowiedzi zawarta jest zastanawiająca sprzeczność – z jednej strony oczywiście nie jest, a z drugiej nie do końca wiem dlaczego ??? Może podzielił byś się przynajmniej Twoimi przypuszczeniami ? 🙂

    
   • marquor

    9 marca 2014 at 08:26

    O ile mają zasługi w rozwoju branży o tyle teraz nie są tym zainteresowani widocznie mają w tym swój interes/branża z pewnością będzie ograniczona w internecie./ale na pewno odbije się to rykoszetem w grupę udziałowców a nie tylko konsumentów.

     
 5. Dorota

  17 marca 2014 at 10:38

  pani minister zdrowia we Wloszech juz ma gotowy plan dzialania ; co prawda na razie to propozycja ,ale dziwi mnie ,ze po rozmowach ,spotkaniach -efekt wciaz ten sam………….. wg pani minister na opakowaniach zawierajacych e-fajki powinien widniec napis:”UWAGA: ilosc nikotyny wchlanianej przy pomocy elektronicznego papierosa moze przewyzszyc ilosc nikotyny wchlanianej przez papierosy tradycyjne”… no i jeszcze ze wszelkiego rodzaju atomizery powinny byc wyposazone (no bo butelki juz maja)w zamkniecie zabezpieczajace przed otworzeniem przez dzieci.hmmm proponuje takie zamkniecia na paczkach z analogami, przy gumach nic…, wszelkiego rodzaju alkoholach,kawie, no i oczywiscie wszelkiego rodzaju lekarstwach.. zapalniczkach, zapalkach…..

   
 6. Piotr

  24 marca 2014 at 21:45

  i to nas wkoorwia( „nic mnie nie rusza”(sienkiewicz-kuba)

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: