RSS

Co dziś wiemy o użytkownikach e-papierosów – badania dr. Farsalinosa

24 Kwi

W ubiegłym roku tysiące ludzi wzięło udział w dużym międzynarodowym badaniu ankietowym przygotowanym przez dr. Konstantinosa Farsalinosa. Dane były zbierane kilka miesięcy, również kilka miesięcy trwała analiza wyników.
22 kwietnia publikacja na ten temat ukazała się w International Journal of Environmental Research and Public Health. Myślę, że warto poświęcić jej kilka słów, chociaż tak naprawdę zainteresowani powinni sami na spokojnie tę pracę przestudiować, ponieważ jest pełna bardzo ciekawych danych i wniosków.
W badaniu uzyskano odpowiedzi od ponad 19 tysięcy osób używających e-papierosów. Jest to na pewno największe do tej pory badanie obejmujące wszystkie kontynenty i naprawdę wiele krajów. Okazało się, że spośród respondentów 81% całkowicie przeszło na e-papierosy, podczas gdy tylko 0,5% zadeklarowało, że wcześniej były osobami niepalącymi. Reszta to tzw. palacze hybrydowi.
Jeśli chodzi o moc używanego na starcie liquidu, mediana wyniosła 18 mg/ml, natomiast aż 1/5 użytkowników potrzebowała na początku stężeń większych niż 20 mg/ml. To pokazuje, że implementacja dyrektywy tytoniowej spowoduje u wielu ludzi nieskuteczność przejścia z palenia tytoniu na używanie e-papierosów. Co mnie trochę zaskoczyło – aż 1/3 użytkowników mieszała własne liquidy.
Jeśli chodzi o używany sprzęt, to tylko niecałe 4% deklarowało, że używają e-papierosów przypominających kształtem analogi (nazywanego sprzętem I generacji). Większość używała sprzętu II generacji (czyli różnych wariantów eGo) i mniej więcej taki sam odsetek używał e-papierosów III generacji (określane w publikacji jako „mody”). To też dość ciekawy wynik, pokazujący bezsensowność zarzutu często podnoszonego przez przeciwników, że e-papierosy przypominają analogi.
Zespół Farsalinosa badał też motywację użytkowników. Okazało się, że podstawowym powodem przejścia na e-papierosy była chęć zmniejszenia liczby wypalanych papierosów lub też całkowitego rzucenia ze względów zdrowotnych. Ponad 88% ankietowanych stwierdziło, że uznają e-papierosy za mniej szkodliwe od analogów. 11% uważa, że są one zupełnie nieszkodliwe.
Autorzy omawiają także występujące niepożądane efekty uboczne (przede wszystkim suchość i podrażnienie gardła) – doświadczało ich ponad 50% ankietowanych. Prawie wszyscy uznawali je jednak za łagodne i przemijające. Większość badanych zauważała zdecydowaną poprawę wydolności fizycznej oraz ogólnego stanu zdrowia. Dotyczyło to też osób, które deklarowały zdiagnozowane u siebie choroby układu oddechowego, takie jak astma oraz POChP. Polepszenie stanu zdrowia było znacznie wyraźniej obserwowane przez osoby, które całkowicie porzuciły palenie tytoniu i przeszły na e-papierosy.
Autorzy opracowania zastrzegają, że ich badania nie powinny być traktowane jako definitywne. Osoby biorące udział były rekrutowane głównie dzięki informacjom przekazywanym w Internecie. Wiadomo, że wielu użytkowników e-papierosów, szczególnie tych w wieku 50+, po prostu kupuje sprzęt/liquidy na stoiskach stacjonarnych, a tam rekrutacja była nikła. Istotne też będzie w najbliższym czasie monitorowanie użytkowania e-papierosów przez osoby młode (< 18 lat), które nie brały udziału w tym badaniu, jak też bliższe przyjrzenie się tym, którzy zaczęli używać e-papierosów, a wcześniej w ogóle nie palili. Jestem jednak przekonany, że niestrudzony dr Farsalinos wraz z zespołem już planuje tego typu badania, więc zapewne wyniki będziemy mieć za jakiś czas.

 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 24 kwietnia 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

2 responses to “Co dziś wiemy o użytkownikach e-papierosów – badania dr. Farsalinosa

 1. Chief

  24 kwietnia 2014 at 12:59

  Warto podkreślić (co w oryginale jest dość niewyraźnie napisane), że „11% uważa, że są one zupełnie nieszkodliwe.” w porównaniu do analogów.
  Wynika to nie bezpośrednio z tekstu a z tabelki nr 3 gdzie jest napisane:
  „Compared to tobacco, ECs are:
  Absolutely harmless: 2124 (11.0)”

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: