RSS

A tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)…

27 Kwi

Wydawało się, że unijne regulacje dotyczące e-papierosów to sprawa lokalna. Tymczasem okazuje się, że Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła, że zabierze się za ten produkt w skali globalnej. No cóż, ktoś musi o nas dbać, bo przecież jesteśmy na tyle głupi, że sami o siebie nie zadbamy.
Już kilka lat temu urzędnicy WHO stwierdzili, że jak najszybciej trzeba uregulować kwestię, która staje się solą w oku tej organizacji. Od dawna uważam, że głównym celem tej organizacji jest tak naprawdę ochrona interesów Big Pharma, co było widać choćby w czasie ostatniej pseudo pandemii ptasiej grypy, kiedy rekomendacje WHO napełniły kiesy koncernów. No a teraz nagle pojawił się kolejny straszliwy wróg. E-papieros. Szkodliwy niesamowicie, szczególnie dla majątków firm, które produkują środki zarejestrowane jako NTZ.
Tak więc WHO przystępuje do ofensywy. Co ciekawe, ale nie aż tak bardzo zaskakujące, proces zmian w prawie nie jest transparentny. Kilka dni temu wyciekły dokumenty przygotowywane w tej sprawie. Wydawałoby się, że tak istotne sprawy należy dyskutować otwarcie, dać do nich dostęp jak najszerszemu gremium ludzi i organizacji, aby mogły wyrazić swoją opinię czy sugestie co do ewentualnych zmian. Widać jednak, że oni po prostu sami wiedzą, co dla ludzi jest najlepsze.
Sytuacja jest dość dziwna – WHO szacuje, że w XXI wieku miliard ludzi może umrzeć z powodu chorób odtytoniowych. I teraz, zamiast z radością przyjąć możliwość uniknięcia przynajmniej części z tych ofiar, ta organizacja postanowiła działać tak, aby „uniknąć uniknięcia”. Co więcej, WHO planuje dyskusję nad tymi sprawami na sesjach zamkniętych, bez udziału obserwatorów. Ciekawe dlaczego?
Może dlatego, że według tych ujawnionych materiałów, szef sekretariatu WHO, dr Haik Nikogosian, uważa, że trzeba szczególną uwagę zwrócić na „zagrożenie ze strony papierosów elektronicznych i innych produktów bezdymnych”, które według niego mogą spowodować nową falę epidemii tytoniowej.
Tak, dobrze przeczytaliście – e-fajki mogą wywołać nową epidemię tytoniową. Co tam badania naukowe, co tam świadectwa ludzi, urzędnicy WHO oczywiście wiedzą lepiej. Zapewne nie zajrzeli choćby do tego artykułu i nie przyjrzeli się rys. 2 i 3.
W tym momencie nie warto wgłębiać się w szczegóły dotyczące proponowanych zmian. Najistotniejszą sprawą jest podejście globalne. A widać wyraźnie, że WHO ma za nic argumenty naukowe. Za nic też ma zdrowie i życie ludzi, którzy kiedyś wplątali się w nałóg nikotynowy. Smutne, ale prawdziwe. Miliony umierających ludzi to tylko statystyka i słupki na wykresach.
W październiku br w Moskwie ma się odbyć tzw. COP-6, czyli szósta konferencja państw, które podpisały konwencję tytoniową. Tam właśnie te wszystkie sprawy będą dyskutowane. Podstawowym pomysłem jest uznanie e-papierosów za produkt tytoniowy ze wszelkimi konsekwencjami, a więc także ze wzmożeniem wysiłków w celu ich eliminacji z rynku. Walka z e-p będzie traktowana na równi z walką z „analogami”. Piękne, po prostu piękne.
Swoją drogą, ciekawe czy konferencja moskiewska się odbędzie – mamy przecież dość niejasną sytuację polityczną wokół Rosji. To oczywiście nie musi nic oznaczać. Urzędnicy WHO mogą przenieść spotkanie w dowolne inne miejsce. Nie płacą za to ze swoich kieszeni, bo to my się składamy na te wszystkie imprezy.
Myślę, że w czerwcu, na warszawskim Forum Nikotynowym sporo czasu poświęcimy także na dyskusje o tych pomysłach WHO. Będę Was oczywiście na bieżąco o wszystkim informował.

 
7 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 27 kwietnia 2014 w ogólne

 

Tagi: ,

7 responses to “A tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)…

 1. Igor

  27 kwietnia 2014 at 13:25

  Kolejna „BESTIA” chce nam odebrać dobrodziejstwo poprawy zdrowia jakim są e-papierosy. Zauważmy, że nie ma prawie wcale programów telewizyjnych, radiowych, w prasie na temat dobrych stron e-fajek. Zaczynam wierzyć w teorie spiskowe, nie tylko dotyczące e-papierosów.

   
 2. Tom

  27 kwietnia 2014 at 17:40

  Tragedia dosłownie. W jakim my świecie żyjemy ? :/

   
  • Tatos

   28 kwietnia 2014 at 10:54

   w świecie kapitalizmu, gdzie rządzą tylko i wyłącznie wielkie korporacje… i w dodatku sami, jako cały naród, tego chcieliśmy. F*** EU!

    
   • utak3r

    30 kwietnia 2014 at 13:29

    Tatos, możesz wyjaśnić, co ma do tego EU?…

     
 3. Meant

  28 kwietnia 2014 at 12:35

  A My się nie liczymy? Co najmniej raz -z ACTA , daliśmy radę- damy i teraz! Tylko nie na solówkę…

   
  • Tatos

   28 kwietnia 2014 at 14:13

   w corpo zwykły obywatel to tylko numerek; ale tak à propos WHO to już nie raz się popisali np.:
   1. akcja z świńską grypą – tamiflu
   2. szczepionki HPV
   i jeszcze wiele innych – więc proszę pamiętać, że WHO działa przede wszystkim na rzecz największych firm farmaceutycznych, a łatwym tego przykładem są np. różne wybuchy epidemii…

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: