RSS

Rząd USA inwestuje w badania nad e-papierosami

07 Maj

Jak wiemy, badania dotyczące e-papierosów skupiają się głównie na wpływie inhalowanej chmurki na zdrowie. To oczywiście bardzo istotna sprawa i powinna być analizowana jak najszerzej. Okazuje się jednak, że inne aspekty też są w kręgu zainteresowań ośrodków badawczych. Zapewne nie tak wielu czytelników bloga zna uczelnię, która jest trochę na uboczu, chociaż została założona prawie 150 lat temu. Chodzi mi o Amerykański Uniwersytet w Bejrucie. Jest to uczelnia prywatna, finansowana głównie przez naprawdę bogatych ludzi, ale otrzymująca także amerykańskie celowe dotacje (granty) rządowe. No i właśnie taka dotacja trafiła właśnie na Wydział Inżynierii i Architektury AUB. Dlaczego o tym piszę? Z dwóch powodów: po pierwsze – ta pięcioletnia dotacja jest na badania związane z e-papierosami, a po drugie – jest to naprawdę olbrzymia suma, a mianowicie 21 milionów dolarów. AUB będzie prowadzić badania razem z naukowcami z Virginia Commonwealth University oraz Pennsylvania State University w USA. Szefem projektu jest profesor inżynierii z AUB, Alan Shihadeh.
Badania dotyczą tego, jak różne konstrukcje e-papierosa wpływają na poziom nikotyny oraz innych substancji toksycznych, które są w chmurce inhalowanej przez użytkownika. Do tej pory badania zespołu Shihadeha koncentrowały się głównie nad podobnymi efektami dla tradycyjnych fajek wodnych, które są tak bardzo popularne w świecie arabskim. Ostatnio jednak wziął się on za badania dotyczące e-papierosów, a konkretnie poziomu formaldehydu w chmurce generowanej przez e-p. Ponieważ jednak nie mam jeszcze dostępu do tekstu publikacji, która ma się na dniach ukazać, odłożę omówienie do czasu, gdy uda mi się ją dostać i przeanalizować.

Reklamy
 
7 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 7 Maj 2014 w ogólne

 

7 responses to “Rząd USA inwestuje w badania nad e-papierosami

 1. Gaweł

  8 Maj 2014 at 11:44

  Bardzo interesujący temat. Swego czasu zrezygnowałem z pracy w laboratorium badawczym, w którym wprowadzono badania nad tworzywami sztucznymi ( prażenie i rozkład żywic i tworzyw – formaldehydów właśnie). Po pięciu latach – mimo strefy zamkniętej i wentylacji stanowisk badawczych wiem, że jeden z kolegów ma zdiagnozowanego chłoniaka. A reszta personelu ( ta która została) ma inne problemy ze zdrowiem które pojawiły się nagle.
  Ja uciekłem rzucając papierami na niższą pensję.

   
  • eSmokingWorld

   9 Maj 2014 at 20:16

   Ale pracując w laboratorium miał Pan styczność z dużo większymi stężeniami formaldehydów. E-p nie są nieszkodliwe, mają mniej szkodzić niż cała tablica Mendelejewa.

    
   • Gaweł

    9 Maj 2014 at 23:31

    @eSmokingWorld:
    Ależ oczywiście że tak! Stężenia produktów rozkładu tworzyw sztucznych są podczas badania ogromne. Jeżeli 60% objetości i 80% masy próbki zmienia stan na lotny ( gazy i pary) to naprawdę jest się czym inhalować wziewnie i nie tylko. E-liquid skalą ma tu nie wiele wspólnego, ale dobrze że ktoś oznaczy (lub chociaż spróbuje oznaczyć) te stężenia.

     
    • eSmokingWorld

     10 Maj 2014 at 14:36

     Kwestia czasu, przecież wielu naukowców do tego zmierza. Ale co mają naukowcy do powiedzenia skoro biurokraci wiedzą lepiej co jest dobre dla ludzi. Czy widział Pan kiedyś na papierosach stężenia związków chemicznych podczas spalania, bo ja nie. A są na rynku od wielu lat i nikt nie chce by ludzie wiedzieli co palą. E-p pojawiły się nie tak dawno temu a juz są prowadzone badania by ludzie wiedzieli co w tym jest. Co najlepsze urzędnikom to nie przeszkadzało, z fajek jest akcyza, zarabiają koncerny a zdrowie ludzi jest na końcu. FAKT e-p jeszcze idealne nie są, ale miejmy nadzieję, że odpowiedni ludzie będą starali się pracować nad tą technologią by była bardziej zaawansowana

      
 2. Gustaw

  8 Maj 2014 at 19:12

  To dobrze że są prowadzone coraz bardziej szczegółowe badania dotyczące ep. Gdyby tylko urzędnicy o tym chcieli wiedzieć…

   
 3. slawol8

  12 Maj 2014 at 15:30

  Ucieszyła mnie ta informacja, chociaż rząd USA traktuje poważnie swoich obywateli. 🙂

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: