RSS

Czy są granice hipokryzji i bezczelności?

16 Maj

Mam już swoje lata. Wydawało mi się, że nie wydarzy się już nic takiego, czego nie będę potrafił szybko skomentować. A jednak… od dwóch dni nie bardzo wiedziałem, co napisać. A muszę. Przejdźmy więc do konkretów.
Otóż w USA ukazało się niedawno ogłoszenie firmy, która rekrutuje osoby, mające zdiagnozowany nowotwór jelita grubego lub zwyrodnienie plamki żółtej (taki mały, ale ważny element w oku). Istotne przy tym jest to, żeby te osoby były ex-palaczami zwykłych papierosów, którzy od co najmniej pół roku używają e-papierosów albo tytoniu bezdymnego. Ważne jest też to, żeby uznawali oni wcześniej, że przechodząc na e-fajki będą mniej narażeni na nowotwory i inne ciężkie choroby, a pomimo to zachorowali po ich używaniu (istotny aspekt kolejności czasowej: analogi → e-fajki → nowotwór).
Jeśli ktoś zostanie zakwalifikowany, dostanie 2500 $ oraz zwrot kosztów podróży do miejsca, gdzie wezmą udział w kręceniu filmów na potrzeby kampanii reklamowej.
Sprawa jest bardzo klarowna: chodzi dokładnie o wykazanie, że pomimo tego, że ktoś rzucił analogi, zachorował. Przekaz jednoznaczny – e-papierosy szkodzą.
Brzmi jak ponury żart? To prawda, ale żartem bynajmniej nie jest. Samo ogłoszenie, jak też komentarze możecie zobaczyć na przykład tutaj albo tutaj.
Kto wpadł na tak kretyński pomysł? Big Tobacco czy Big Pharma, którym uciekają zyski? Nieee… to nie jest żadna inicjatywa prywatna, to niezależna (podobno) agencja rządowa USA podlegająca ichniemu Ministerstwu Zdrowia – CDC (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom).
Nie zlecają badań, nie prowadzą analizy publikacji światowych. Po co, przecież lepiej wyrzucić kasę na filmy, które potem zostaną zamieszczone u nich na stronie. A przy okazji, zgodnie z powiedzeniem, że kropla drąży skałę, umacniać wrażenie, że te wszystkie nieszczęścia zdrowotne są też wywoływane przez te potworne e-papierosy. Kto by tam dbał o dowody naukowe, skoro są przekazy medialne. Nie zdziwię się, jeśli CDC postawi przed gmachem pomnik ich duchowego ojca, dr. Goebbelsa.
Wydawało mi się, że są pewne granice hipokryzji i bezczelności.
I miałem rację – wydawało mi się.

 
11 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 16 Maj 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

11 responses to “Czy są granice hipokryzji i bezczelności?

 1. kch

  16 Maj 2014 at 03:16

  Do kompletu tej firmie brakuje jeszcze schematu:
  niepalenie – nowotwór – palenie spowodowane stresem – cudowne uzdrowienie ( a może nawet nieśmiertelność?)
  Można to opatentować?

   
  • Max

   16 Maj 2014 at 11:39

   Konkluzja jest prosta e-papieros nie jest lekarstwem na raka. A poważnie czeka nas jeszcze dużo różnych ciekawych pseudobadań błędnych wniosków i starań o zdyskredytowanie tego co oczywiste choć dla niektórych kosztowne. I wszyscy którzy mogą stacić choś 1 usd będą starać się szukać dowodów na ogromną szkodliwość e-papierosów. Ostatnio spotkałem lekarza (?) który widząc u mnie e-pap. zapytał czy wiem że liquidy zawierają w składzie arszenik? Pozostałwiłem to bez komentarza .

    
 2. goniec

  16 Maj 2014 at 04:19

  Trochę offtopikowo, ale jest na ich stronie link do zgłoszeń jakie otrzymuje FDA od „poszkodowanych” użytkowników (i ich bliskich/znajomych/osób postronnych) e-p:
  http://www.fda.gov/AboutFDA/CentersOffices/OfficeofMedicalProductsandTobacco/AbouttheCenterforTobaccoProducts/ucm221165.htm
  (pod „E-cigarette Adverse Events”)
  Normalnie przerażająca lektura. 😉

   
  • halibutt

   19 Maj 2014 at 00:34

   Moimi idolami są pan, którego sąsiad wapuje („nawet do 300-400 zaciągnięć na jednym zbiorniku!”), od czego on sam i jego pies dostali: poparzeń, reakcji alergicznej i astmy. Oraz pani, która doświadczyła w wyniku biernego e-palenia omamów słuchowych. Oczywiście oboje zaznaczyli, że e-papierosy powinny być zabronione.

    
 3. Piotr

  16 Maj 2014 at 06:39

  jest na to rada) AK 47

   
 4. imprimis

  16 Maj 2014 at 09:04

  Chyba powinienem się cieszyć, że jestem juz „w leciech” i w sumie niewiele mnie juz pozostało, bo ten świat staje się coraz bardziej trudny do zniesienia 😦

   
 5. imprimis

  16 Maj 2014 at 09:21

  A tak w domyśle: jak wszyscy wiedzą tam gdzie nie bardzo wiadomo o co chodzi raczej chodzi o kasę 😦 Hipotetycznie, jako drugie dno tych poszukiwań może być dotarcie do Ludzi, którzy mogą (po odpowiednim przepraniu mózgu) być potencjalnymi roszczącymi do dystrybutorów e-p o (w USA liczone w milionach dolarów) odszkodowana za utratę zdrowia, a „ktos” podejmnie się ich reprezentacj za (zwyczajowo na rynku USA 50% prowizję) i interes się kręci. Nie miejmy złudzeń, że w USA nie istnieje proceder ustawiania również przez rzadowe agendy tematów pod interesy prywatnych „przedsiębiorców” 😦 Z zawodu jestem „ubezpieczeniowcem” wyspecjalizowanym w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych i doskonale wiem jak to się robi. Dodatkowo – bo to nie jest wiedza powszechnie dostępna, w USA odszkodowania z odpowiedzialnosci cywilnej za różne szkody stanowia ok 80% wszystkich wypłaconych odszkodowań, podczas gdy w Polsce dla porównania tylko ok. 20 %. W USA to jest od dawna stosowany proceder zarabiania wielkiej kasy i dlatego wszystkie chwyty dozwolone 😦

   
 6. imprimis

  16 Maj 2014 at 09:31

  Zarabianie kasy nie rozróznia takich pojec jak: prawda, fałsz, hipokryzja, moralność. U Nas np: pan premier „jednym pociagnieciem pióra” pozbawił Polaków 51% srodków zgromadzonych w OFE i nie mam złudzeń, że o moralnosci raczej nie pomyslał 😦

   
 7. didi

  16 Maj 2014 at 16:33

  Wszedłem na stronę CDC i dostałem AIDS

   
 8. Soteras

  19 Maj 2014 at 01:45

  Nie wiem jak z rakiem jelita, ale wygląda na to, że to właśnie właściwości nikotyny bezpośrednio zwiększają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej: http://www.euretina.org/site/euretina-brief/newsinfo.asp?id=157&cat=1

   
  • StaryChemik

   19 Maj 2014 at 08:23

   Rzecz w tym, że to nie jest temat mojego wpisu. Całkiem możliwe, że tak jest, ale tutaj nie o to przecież chodzi.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: