RSS

„Spektrum ryzyka” – nowy pomysł amerykańskich uczonych

13 Czer

Starsi czytelnicy bloga pamiętają zapewne słynne hasło „jak stwierdzili uczeni radzieccy”, które z założenia miało się przekładać na „to są badania niepodważalne” albo „to jedyna najprawdziwsza prawda i oczywista oczywistość”.
Teraz coraz częściej jednak trzeba korygować to stwierdzenie, zamieniając uczonych radzieckich na amerykańskich.
Kolejny przykład mamy właśnie na naszym, e-papierosowym podwórku. W najnowszym tekście na swoim blogu Michael Siegel komentuje tekst znanego skądinąd Stantona Glantza. A tam czytamy m.in. coś, co wyprodukowali amerykańscy uczeni 😉 Przeczytajmy:
„Idea „spektrum ryzyka” czy też „continuum ryzyka” istniejącego pomiędzy tytoniem a produktami dostarczającymi nikotynę wydaje się być logiczna. Jakkolwiek trzeba dodać, że w tym momencie jest to tylko hipoteza, dla której brakuje wystarczających dowodów doświadczalnych, aby można ich było użyć jako podstawę do decyzji prawnych”.
No proszę… nie udało się powiązać e-fajek z tytoniem, pomimo ładnych kilku lat badań, więc trzeba wymyślić coś nowego. Spektrum ryzyka, proszę państwa… jak to mądrze brzmi. To, że nic w zasadzie nie oznacza i nie ma żadnych dowodów, że w ogóle istnieje, nie ma większego znaczenia. Przecież wystarczy „jak stwierdzili uczeni amerykańscy…”.
Przekładając to na język naturalny – uczeni amerykańscy stwierdzają, że nieuprawnione jest stwierdzenie, że e-fajki są mniej szkodliwe niż palenie tytoniu. No ludzie…
Przecież to wygląda na tekst pisany wprost na zamówienie Big Tobacco. Przekaz jest prosty: ludzie, palcie sobie dalej spokojnie, bo te e-fajki to coś równie szkodliwego. Pies drapał wszystkie publikacje dotyczące chmurki generowanej w e-papierosie, pies drapał analizy Polosy, Farsalinosa i innych. Na końcu – pies drapał tysiące ludzi, którzy na własnym przykładzie poczuli różnicę. Te ostatnie pan Glantz nazywa „anegdotami”. Tak, tak, moi drodzy. Czujecie się lepiej? Macie większą wydolność? Mniej się męczycie? To wszystko są anegdoty!
Co jest najbardziej zastanawiające – nigdy nie było takiego stwierdzenia ze strony przemysłu tytoniowego. Big Tobacco nie wypowiada się na temat różnic w szkodliwości. No bo po co, skoro „amerykańscy uczeni donoszą…”.
Nie wiem, jak wam, ale mnie opadają łapy.
Ale na koniec jedna sensacyjna wiadomość: amerykańscy uczeni wymyślili niesamowity sposób, jak można przenieść się w przyszłość. Otóż – wystarczy poczekać.
I tym optymistycznym akcentem kończę, życząc miłego weekendu. A dziś dzień niezwykły, albowiem jest piątek, trzynastego, a do tego pełnia księżyca. Nie wiem tylko, czy zostało to stwierdzone przez amerykańskich uczonych.

Reklamy
 
10 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 13 czerwca 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

10 responses to “„Spektrum ryzyka” – nowy pomysł amerykańskich uczonych

 1. Adam G

  13 czerwca 2014 at 12:18

  Ciekaw jestem jakie jest „spektrum ryzyka” spożywania ogólnie dostępnych produktów spożywczych?

   
 2. refurbished

  13 czerwca 2014 at 14:40

  Bełkot. Analiza spektrum ryzyka w continuum empirycznie nieudowodnionym. Każdego miesiąca o pełni księżyca wilkołaki wyruszają na łowy, bo „gdy rozum śpi, budzą się upiory”. Stay cool and vape on.

   
 3. Małgorzata Maksymowicz

  13 czerwca 2014 at 23:28

  obawiam się, że, podobnie jak w przypadku wieloletnich sukcesów rosyjskich uczonych, to nie jest ich ostatnie słowo

   
 4. Ewunia

  14 czerwca 2014 at 00:09

   
 5. katarzyna

  14 czerwca 2014 at 11:18

  Wiesz paliłam zwykłe fajki długo nic z moim sercem się nie działo, od dwóch mies pale e i nagle mam przyspieszenie pulsu i omdlenia tzn tachykardia.. nigdy nie twierdziłam, że fajki są okey i dalej tak nie twierdze, ale takie zapatrzenie w e papierosy to istny skandal. Skoro czegoś dokładnie nie przebadano nie można temu ufać. Na własnej skórze się o tym przekonałam. Pozdrawiam.

   
  • Piotr

   15 czerwca 2014 at 09:58

   u mnie poprawiła się kondycja, spirometria i ogólne samopoczucie, a Tobie radzę zmniejsz stężenie liquidu i wszystko będzie O.K. Pozdrawiam.

    
 6. Kuba

  14 czerwca 2014 at 14:17

  Droga Katarzyno, istnym skandalem jest teza że „jeśli jest zbadane i jest super szkodliwe to może być” i „jeśli jest non stop badane i aktualny (już spory) zbiór badań jednoznacznie wskazuję że produkt A jest o wiele mniej szkodliwy od produktu B to bój się boga, serca pękają, ejc i inne raki”. Nie chcę Cię obrazić, ale w moim odczuciu Twój wpis jest niewiarygodny i prowokacyjny. Jeśli się mylę i faktycznie istnieje w Twoim przypadku jakieś połączenie palenia e-papierosa i przyspieszenia akcji serca, czytelnicy „Starego Chemika” napewno byliby zainteresowani dokładniejszymi informacjami dot. Twoich objawów – czy byłaś diagnozowana i jeśli tak to czy możemy poznać jakieś szczegóły, jakie liquidy używałaś, ile ml dzienne liquidu zużywasz, jakie stężenie, jakiego typu parownik używasz, jak często wymieniasz grzałkę w parowniku, ile wcześniej paliłas papierosów dziennie, jakiego typu były to papierosy?

  Pozdrawiam,
  Kuba.

   
 7. jacek

  14 czerwca 2014 at 14:41

  @katarzyna – to wygląda na typowe przedawkowanie nikotyny, być może zbyt mocne liquidy używasz. Miałem bardzo podobne objawy na początku. Po zjechaniu z mocą o ponad połowę (!) wszystko ustąpiło.

   
 8. Piotr

  15 czerwca 2014 at 09:56

  Moja znajoma powiada „ręce z gaciami opadają”. Otóż mnie ten element garderoby opada, a jak już skończy to obrócę się stroną wsteczną do oportunistów i niech mnie całują do woli.

   
 9. Piotr

  16 czerwca 2014 at 21:02

  Chcę niniejszym co czynię przeprosić za mój ostatni wpis. Pisałem go „na bani” i jeśli ktoś poczuł się dotknięty jeszcze raz przepraszam. Chodziło mi o to, że skoro żadne argumenty nie docierają do „twardogłowych” decydentów, to ja pójdę własną ścieżką. Będę wapował. Pozdrawiam.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: