RSS

Efekt furtki (gateway effect) – co wiemy dziś

23 Czer

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat tzw. efektu furtki (gateway effect), czyli hipotezy, że ludzie, szczególnie młodzi, po spróbowaniu e-papierosów przejdą na palenie tytoniu.
Wielkim zwolennikiem tej hipotezy jest pan Stanton Glantz, znany amerykański przeciwnik palenia, e-palenia i wszystkiego co jest związane z tytoniem i nikotyną. No, może nie wszystkiego, bo gumy i plastry popiera.
Teraz jednak pan Glantz będzie się musiał zmierzyć z twardymi faktami. W czasopiśmie Tobacco Control opublikowany został artykuł będący wynikiem bardzo dużej analizy dotyczącej właśnie e-papierosów. Istotne jest to, że badanie oparto na wynikach Eurobarometru, czyli regularnych ankiet prowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej. Badacze nie mieli żadnego wpływu na sposób zbierania danych ani na skład ankietowanych.
Analizowano odpowiedzi ponad 26,5 tysiąca osób w wieku powyżej 14 roku życia. Szczególnie istotne wyniki autorzy znaleźli w przypadku grupy osób najmłodszych, a więc w przedziale 15-24 lat. Okazuje się, że zaledwie 1,1% osób wcześniej niepalących z tej grupy, przeszło z e-papierosów do palenia tytoniu. Wyniki, w opinii jednego z autorów badania, Constantine I. Vardavasa, pokazują, że e-papierosy nie powodują renormalizacji palenia, nie są też furtką do palenia tytoniu. Badacz zaznacza jednak, że jest też coś, na co należy zwrócić uwagę – w przypadku młodych ludzi utrzymywanie nałogu nikotynowego (nie – tytoniowego) też jest generalnie niepożądane. No tak, to prawda.
Pozytywną informacją jest z kolei to, że sporo młodych ludzi porzuca palenie papierosów przechodząc na wersję elektroniczną. I TO jest prawdziwy efekt furtki, który się liczy. Furtka OD a nie DO palenia tytoniu.

No cóż, panie Glantz – teraz ma pan problem. Piłka po pana stronie. Czekamy na jakieś realne wyniki, a nie wyssane z palca hipotezy.

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 23 czerwca 2014 w ogólne

 

Tagi: ,

2 responses to “Efekt furtki (gateway effect) – co wiemy dziś

 1. Andrzej Wazurski

  30 czerwca 2014 at 11:41

  Wydaję mi się, że jest zbyt wcześnie na to by stwierdzić, że takie badania rzeczywiście są trafne. W Polsce e-papierosy to nowość i trudno ocenić negatywny wpływ ich palenia na zdrowie. Wydaję mi się, że za parę lat te wyniki mogą być troszkę inne. Wiadomo, że e-papierosy zawierają nikotynę, a nikotynizm jest uzależnieniem. Schemat uzależnienia może być bardzo podobny, jak w przypadku miękkich i twardych narkotyków.

   
  • Krzysztof

   10 lipca 2014 at 13:53

   Panie Andrzeju, dziękuję za troskę o moje zdrowie 🙂 Czyli powinienem pozostać przy normalnych papierosach o których wiadomo że jednak szkodzą? A mnie się wydaje, że pleciesz Pan androny. Wyniki badań zakwestionować stwierdzeniem, że wszystko może się zmienić? Jestem żywym dowodem, na to że e-papieros pozwala odejść od analogów i czuć się lepiej. Uzależnienie? I co z tego!

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: