RSS

O nieujawnionym lobbingu Big Tobacco w sprawie dyrektywy

05 Lip

Dyrektywa Tytoniowa została już „klepnięta”, teraz kraje unijne zaczną ją wdrażać. Pamiętacie zapewne momenty zdziwienia, gdy zaczęto ujawniać szczegóły dotyczące przepisów. Okazało się, że jakoś dziwnie są one dopasowane do typów e-papierosów oferowanych przez firmy przejęte przez Big Tobacco.
No to myślę, że warto sobie poczytać ten artykuł. Ciekawe opinie znajdziemy też tutaj (w jęz. ang). Wygląda na to, że ktoś postanowił troszkę pomieszać w tej zupce i okazało się że tu i ówdzie jest nadpsuta. Lobbyści BT działali aktywnie – częściowo zapewne jawnie, ponieważ nikt by nie uwierzył, że w ogóle ich nie interesuje proces legislacyjny dotyczący tytoniu. Ile jednak spotkań odbyło się poza protokołem, tego nie wie nikt. Ale może uda się wyciągnąć na wierzch niewygodną prawdę. Wierzę w to, że unijny Rzecznik Praw Obywatelskich – pani Emily O’Reilly będzie twardo domagać się szczegółowych wyjaśnień
Zasady mówią jasno – lobbowanie jest dozwolone, ale musi być przejrzyste. Lobbysta musi być zarejestrowany (jest już ich ponad 30 tysięcy) i działać zgodnie z ustalonymi regułami. Jeśli ważni urzędnicy ukrywają fakt spotkać z przedstawicielami wielkich koncernów, muszą mieć jakieś konkretne powody. Okazuje się tymczasem, że co najmniej 14 spotkań z ludźmi pana Barroso odbyło się poza protokołem. Nie wiemy kto był tam obecny, co omawiano itp. Mam cichą nadzieję, że dowiemy się nieco więcej na ten temat po wakacjach. Pan Barroso ma czas na konkretną odpowiedź do 30 września.
Czy to unieważni dyrektywę? Raczej nie, ale może być podstawą do innych działań w tej kwestii.
Aha, żeby nie było złudzeń – lobbowała też Big Pharma. Posługiwali się sztandarowym straszakiem, czyli efektem furtki (gateway effect). No cóż – GlaxoSmithKline produkuje m.in. gumy i plastry, których sprzedaż ostatnio zdecydowanie spada. Trzeba więc czymś postraszyć, jeśli nie da się pokazać, że e-fajki są faktycznie jakoś znacząco szkodliwe.

Czeka nas ciekawa jesień…

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 5 lipca 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: