RSS

Światowe Forum Nikotynowe (GFN) – refleksji część druga

15 Lip

Emocje po GFN już powoli opadają. Ludzie się rozjechali do domów, ale wszystkie nawiązane kontakty na pewno zaowocują bardzo szybko kolejnymi ciekawymi pomysłami.
Na stronie GFN można już znaleźć część prezentacji plenarnych. Myślę, że warto się z nimi zapoznać. Szczególnie polecam prezentacje Jacquesa le Houezeca, Riccardo Polosy, Maćka Goniewicza oraz europosłanki Rebeki Taylor. Wszystkie są w języku angielskim, w formacie PDF.
W najbliższych dniach będą opublikowane wersje wideo wielu wystąpień. Wszystko kręciła ekipa wspaniałego Dave’a Dorna z Vapourtrails TV z Wielkiej Brytanii.
Po przeczytaniu i obejrzeniu tego wszystkiego będziecie mieli przynajmniej częściowy obraz tego, co tam się działo. Pamiętajcie jednak o starym powiedzeniu – prawdziwe konferencje naukowe odbywają się na korytarzach. I tym razem też tak było. Najciekawsze dyskusje odbywały się w przerwach. Ludzie grupowali się w bardzo różnych konfiguracjach krajowo-specjalistycznych i nawiązywali ciekawe kontakty. Byli tam lekarze, chemicy, specjaliści ochrony zdrowia, profilaktyki uzależnień. Bardzo się ucieszyłem, że wraz z prof. Andrzejem Sobczakiem przyjechała spora gromadka Jego uczniów, w tym doktoranci (pozdrawiam serdecznie!). Oznacza to, że tematyka e-papierosowa będzie nadal przedmiotem badań także w Polsce. Przy okazji – bliski współpracownik prof. Sobczaka, Leon Kośmider, został uhonorowany na forum nagrodą GFN Young Investigator Award. Serdecznie gratuluję, Leon! Należało Ci się, bo naprawdę dobrze działasz.
Szkoda tylko, że tak naprawdę mamy tylko ten jeden zespół badawczy w Polsce. Jest tyle uniwersytetów medycznych, wydziałów chemii uniwersytetów, politechnik i innych uczelni. Tematyka jest świeża, otwarta i z wielkimi możliwościami współpracy międzynarodowej. I co? I psińco…
Odbyły się dwie sesje w języku polskim. Na jednej z nich prezentowałem moje uwagi dotyczące dyrektywy tytoniowej i jej wpływu na świat e-papierosów i liquidów w Polsce (też niebawem powinny być z tego materiały). Druga była dyskusją panelową, do której wprowadzenie wygłosił znany palacz i okazjonalny użytkownik e-papierosów – red. Jacek Żakowski. Trzeba przyznać, że dyskusja była chwilami bardzo intensywna. I kolejny raz westchnę… gdzie się podziali krajowi eksperci od wszystkiego? Nie było ani prof. Jassema, ani płk. dr. hab. Jędrzejko ani innych. Wszyscy wiedzieli i mieli zaproszenia.
O tych sesjach napiszę zresztą osobno, bo warto.
Prezentowane były też postery z badań naukowych, niektóre bardzo interesujące. One też znajdą się na trwałe na stronie GFN14. Wrócę też do tych tematów za jakiś czas.
Wiadomo już, że planowane jest kolejne forum za rok – odbędzie się też w Polsce, w tym samym miejscu. Znamy już nawet daty – będzie to 5-6 czerwca 2015 roku. Może wtedy obudzą się polskie środowiska naukowe i urzędnicze. Tyle, że nauka w Europie będzie już daleko z przodu. I żeby nie było, że nie mówiłem…

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 15 lipca 2014 w ogólne

 

Tagi: , , , ,

3 responses to “Światowe Forum Nikotynowe (GFN) – refleksji część druga

 1. hm

  15 lipca 2014 at 09:22

  Error: 404 – Article not found

  You may not be able to visit this page because of:
  1.an out-of-date bookmark/favourite
  2.a search engine that has an out-of-date listing for this site
  3.a mistyped address
  4.you have no access to this page
  5.The requested resource was not found.
  6.An error has occurred while processing your request.
  P

   
  • StaryChemik

   15 lipca 2014 at 15:02

   Już poprawione – autorzy strony GFN uporządkowali tam wpisy, więc linki się nieco zmieniły.

    
 2. epap

  15 lipca 2014 at 09:35

  To wręcz zdumiewające, że Polska (laboratoria, naukowcy, instytuty, rząd), która ma tak duże opóźnienia technologiczne w prawie wszystkich dziedzinach nie wykorzystuje takiej szansy!!! Papieros to wyrób skończony, sklasyfikowany, kropka.
  Zupełnie inaczej wygląda sprawa z tzw. e-papierosem. To olbrzymi obszar badań i rozwoju. Już na naszych oczach widzimy rozwój technologiczny tzw. e-papierosa. Nie dajcie się zwieść nazwie i opinią oszołomów.
  Po co stać pod fabryką Mercedesa w Stuttgarcie i “zza płotu” przyglądać się jak oni to robią? Bądźmy raz tymi, których inni będą podglądać “zza płotu”. Tzw. e-papieros to nie jest ślepa uliczka. Wręcz przeciwnie to rozwój technologiczny. Tak, może się okazać za dwadzieścia lat, że szkodzi, ale co powiecie jak za dwadzieścia lat nasi zachodni sąsiedzi stworzą e-papierosa, który użyty z liquidem X będzie powodował zatrzymanie śmiertelnej choroby? Nierealne? I co, znowu będziemy zerkali “zza płotu”.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: