RSS

Apel – postępujmy rozważnie i chrońmy środowisko

03 Sier

Co prawda kiedyś już trochę o tym pisałem, ale myślę, że warto wrócić do tematu związanego z ochroną środowiska w aspekcie e-papierosów. Tu sytuacja jest nieco inna niż w przypadku analogów. Gdy kończyliśmy palenie zwykłej fajki, gasiło się ją i… no własnie, albo wyrzucało elegancko do popielniczki czy też śmietnika albo też (niestety, większość ludzi tak robiła) zwyczajnie na chodnik. Miliardy petów zalegało sobie w różnych miejscach, ale to już w naszym przypadku temat zamknięty, mam nadzieję.
W przypadku e-papierosów sytuacja jest nieco inna. Nie generujemy aż tak wiele śmieci, ale te, które powstają trzeba traktować z większą rozwagą.
Co nam pozostaje jako odpady? Stare, zużyte akumulatory, grzałki, parowniki no i buteleczki po bazach i liquidach. Najmniejszy problem stanowią parowniki i grzałki. Są to tak naprawdę typowe odpady komunalne, więc wędrują bez żadnego problemu do zwykłego śmietnika. Jeśli ktoś chce być naprawdę porządny, może je przed wyrzuceniem wypłukać, aby nie stanowiły przynęty choćby dla zwierzaków penetrujących śmietniki.
W zasadzie podobnie możemy postępować z butelkami po bazach/liquidach. Rozsądnie jest je wypłukać, aby pozbyć się resztek cieczy.
No dobrze, a baterie/akumulatory? Myślę, że powinniśmy je traktować naprawdę z rozwagą. Nawet jeśli wydaje nam się, że już są nieszkodliwe, jeśli chodzi o prąd, to jednak stanowią one zagrożenie dla środowiska, ponieważ zawierają związki metali ciężkich (głównie kobalt i mangan). Dlatego apeluję – nie wyrzucajcie ich bezsensownie do zwykłych śmietników. Dotyczy to zarówno baterii typu eGo, ogniw stosowanych w modach, jak też e-papierosów jednorazowych. Nie ma też znaczenia czy są to ogniwa Li-ion, Li-Po, Li-MH czy jakiekolwiek inne.
Na całe szczęście nie trzeba robić specjalnych wypraw do miejsc, w których zbierane są odpady niebezpieczne. Obecnie w wielu miejscach można znaleźć pojemniki, do których zbierane są takie elektrośmieci. I tylko tam powinny trafić nasze zużyte ogniwa/baterie/akumulatory.

Apeluję – zadbajmy o to.

Reklamy
 
9 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 3 sierpnia 2014 w ogólne

 

Tagi: ,

9 responses to “Apel – postępujmy rozważnie i chrońmy środowisko

 1. Taziff

  3 sierpnia 2014 at 12:14

  Jeśli chodzi o akumulatory to w każdej biedronce są specjalne pojemniki na nie, a chyba większość z nas posiada u siebie w mieście takową, lub jest blisko jakiejś biedronki czasami 🙂

   
 2. młody waper

  3 sierpnia 2014 at 19:48

  W żabkach reż są takie pojemniki

   
 3. Meant

  3 sierpnia 2014 at 21:37

  Są w każdym zakładzie, który wprowadził ISO14001.

   
 4. Mniam

  4 sierpnia 2014 at 09:56

  Pojawiły się wyniki 2-letnich badań e-fajek na szczurach — są dalej zdrowiutkie 🙂 http://www.geekweek.pl/aktualnosci/19933/jest-potwierdzenie-e-papierosy-zdrowsze (proszę o usunięcie później tego wpisu)

   
  • StaryChemik

   4 sierpnia 2014 at 12:58

   Hmmm, a zwróciłeś uwagę na datę oryginalnej publikacji? To rok 1996, a więc to nie są badania dotyczące e-fajek, bo pochodzą sprzed 18 lat.
   Z ciekawości – dlaczego potem mam usuwać wpis?

    
   • Mniam

    11 sierpnia 2014 at 09:12

    E-fajek nie, ale szczury wdychały nikotynę, pomijając glikol p. i aromat, to prawie e-fajka.
    Usunąć, bo nie tyczy się artykułu o apelu. Nie wiem, jak inaczej mogłem się skontaktować 😛

     
 5. magda00

  4 sierpnia 2014 at 12:43

  dokładnie, pojemniki na zużyte baterie są już coraz bardziej dostępne, ale mimo to większość ludzi na nie nie zważa .

   
 6. KamoV

  22 sierpnia 2014 at 23:42

  Gwoli przypomnienia odnośnie ogniw (takich używanych w modach), to nie radzę wrzucać ich „gołych” do takich pojemników, tylko chociaż papierową taśmą okleić bieguny. Wiem, że to bardzo mało prawdopodobne żeby takie ogniwo się tam zwarło, ale chyba nikt z nas nie chciałby żeby koło jego domu / w jego miejscu pracy / w sklepie na zakupach zapalił się taki pojemnik więc lepiej dmuchać na zimne 🙂

   
  • StaryChemik

   23 sierpnia 2014 at 09:20

   O, bardzo cenna uwaga – jeśli pozwolisz, dopiszę ją do mojego tekstu.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: