RSS

Dwa bieguny – Łotwa i Hiszpania

09 Sier

Wiosną tego roku, tuż po zatwierdzeniu dyrektywy tytoniowej Łotwa postanowiła zadziałać metodą ostrego cięcia i wprowadziła u siebie zakaz sprzedaży e-papierosów i liquidów poza tymi, które są zarejestrowane jako produkty medyczne. Ponieważ żaden e-fajek oczywiście nie ma takiej rejestracji oznacza to faktyczny ban na wszystko.
A jednak Łotysze niespecjalnie się tym przejęli. Widać to choćby po nikłym poparciu inicjatywy EFVI, gdzie dotąd udało im się zebrać tylko 42 podpisy, co stanowi 0,62% wymaganego minimum. Uchwalony w maju zakaz nie spowodował żadnego zintensyfikowania tych działań.
A tymczasem mamy na drugim końcu Europy inny kraj – Hiszpanię. O sytuacji tego kraju dość obszernie mówiono na czerwcowym forum nikotynowym w Warszawie. Na początku tego roku zaczęto tam też wprowadzać ograniczenia dotyczące e-papierosów. Nie są one aż tak drastyczne jak na Łotwie, ale w kraju trwa nagonka na chmurzących. Pretekstem był przypadek zdiagnozowania lipoidowego zapalenia płuc u pacjenta. Lekarze całkowicie błędnie uznali, że powodem choroby było używanie e-papierosów. Kiedyś może opiszę to dokładniej, ale teraz nie ma to większego znaczenia.
Jaki był efekt tej rozpętanej histerii? Ano – zupełnie inny niż na bezwolnej Łotwie. Jeśli prześledzimy, jak wygląda zbieranie w Hiszpanii podpisów pod EFVI, zobaczymy, że od marca przyrost podpisów jest imponujący i utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie. W tej chwili Hiszpanie mają zebranych ponad 65% wymaganych podpisów i wygląda na to, że jako pierwsi przekroczą wymagane minimum. Warto popatrzeć na wykresy, które można znaleźć pod tym adresem. I tak nagonka na e-fajki spowodowała, że kraj ten został liderem w tej tabeli.
No dobrze, a co to ma wspólnego z nami? Niebawem nasze ministerstwo zdrowia przedstawi projekt legislacyjny dotyczący m.in. e-papierosów. I tak się zastanawiam, czy pójdziemy jako społeczność ścieżką łotewską czy też hiszpańską. Osobiście wolałbym tę drugą, ale… pożyjemy, zobaczymy.

EDIT: zaktualizowałem opis przypadku – dzięki, Meant!

Reklamy
 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 9 sierpnia 2014 w ogólne

 

Tagi: , , ,

5 responses to “Dwa bieguny – Łotwa i Hiszpania

 1. Meant

  9 sierpnia 2014 at 14:33

  RIP Można jednak było nie używać niewłaściwej ładowarki…

   
 2. Meant

  9 sierpnia 2014 at 14:36

  I nie zostawiać jej podłączonej na noc. Ostrzeżenie dla wszystkich użytkowników ładowarek do … czegokolwiek.

   
 3. Deimond

  9 sierpnia 2014 at 16:14

  Ciekawe niech zakażą używania iPhonów – tu bezpośrenią przyczyną zgonu było rzeczone urządzenie : http://technowinki.onet.pl/zginela-ladujac-baterie-iphona-4s/c1f00

   
 4. Meant

  9 sierpnia 2014 at 20:47

  Zapewne pójdziemy ścieżką polską- czyli ani obojętność,ani mobilizacja wysiłków. No chyba, że Ministerstwo Zdrowia całkiem zabierze nasze zabawki i odda w ręce aptekarzy…

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: