RSS

Jak myślicie – ile niebawem może kosztować liquid?

19 Sier

Ujawniono właśnie, że włoska rada ministrów dyskutowała ostatnio nad obłożeniem liquidów podatkiem. Jak informuje portal Nicotine Science and Policy, pomysł jest prosty: liquid będzie obłożony podatkiem akcyzowym w wysokości 60% podatku płaconego w przypadku handlu papierosami tytoniowymi. W zasadzie można by powiedzieć – no i fajnie, że tylko 60%. Problem jednak w tym, że uznano, iż 10 ml liquidu to równoważnik 80 papierosów.
Z prostych obliczeń wynika, że akcyza na buteleczkę LQ wyniesie 6,39 euro. Akcyza, nie cena. Cena obecnie wynosi właśnie około 6 euro, a więc po wprowadzeniu akcyzy będzie to 12 euro. Hmmm, 50 złotych za flaszeczkę? Sporo, prawda?
Ale to jeszcze nie jest pewne, że będzie aż tak dobrze. Negocjacje trwają. Jest pomysł, aby przeliczać na zaciągnięcia. I wtedy 1 ml liquidu będzie obciążony akcyzą 2,41 euro, a cena buteleczki wzrośnie do 35 euro, czyli mniej więcej 140 złotych. No i nie trzeba będzie niczego zakazywać. Problem sam się rozwiąże, jeśli wzrost ceny będzie o prawie 500%.
Jak to będzie wyglądać w praktyce, dowiemy się już niebawem. We wrześniu przewidywane jest głosowanie na ten temat.
Przypominam jeszcze, że to nie będzie jedyne obciążenie. Dyrektywa tytoniowa wprowadzi zmiany w prawie lokalnym, które będą skutkować dodatkowymi kosztami dla producentów/dystrybutorów. Koszty zgłoszeń, badań, analiz rynku – to wszystko też przecież będzie wrzucone w cenę płynu.

Na koniec – mam tylko prośbę, aby nie pisać mi tutaj o tym, że każdy będzie sam sobie robił lewe liquidy, sprowadzał lewą nikotynę itp. Znam to nasze typowe „a co mnie to obchodzi – ja sobie dam radę, a inni niech się idą paść”.
Zdaje się, że nie o to chodzi, prawda?

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 19 sierpnia 2014 w ogólne

 

Tagi:

3 responses to “Jak myślicie – ile niebawem może kosztować liquid?

 1. Igor

  19 sierpnia 2014 at 11:33

  Patrząc na głosowanie EFVI we Włoszech(6,68%), to mam wrażenie, że mało ich to wszystko obchodzi. Problem jest w tym, że przekupni rządzący w innych krajach to samo będą chcieli zaserwować chmurzącym. Po prostu ręce (i nie tylko) opadają, kompletna ignorancja władz.

   
 2. marquor

  21 sierpnia 2014 at 11:39

  Witam,dwa lata komponowałem odpowiedni dla siebie liquid sprowadzając z Chin specjalne składniki kiedy już mam tą super kompozycję może tego braknąć ale nie załamujmy się.Ukłony

   
 3. poison

  2 października 2014 at 10:31

  Myśle, że to jedynie rozbuja czarną strefę baz do liquidów, a w dodatku dojdzie do tego amotywacja ze strony osób mniej zamożnych, szczególnie w uboższych krajach UE jak chociażby Polska. Jak ktoś pomyśli, że za małą buteleczke ma dać 50zł, a może za to mieć 3 ramki fajek to może sobie podarować chęć rzucenia. Niestety rządy będą prędzej czy później starały się wymusić akcyzję, wkońcu to doskonałe źródło wysysania z obywateli niebotycznych kwot za to, że korzystają z używki.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: