RSS

Z ostatniej chwili – omawiamy dokument WHO dotyczący e-papierosów

26 Sier

Właśnie ujrzał światło dzienne oficjalny dokument WHO na październikową konferencję COP-6 FCTC, czyli spotkanie państw, które podpisały Konwencję Ramową dla ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu. Plik PDF w języku angielskim jest dostępny tutaj.
Cóż ciekawego tam mamy? Ano… kilkanaście stron o tym, czym są e-papierosy, do czego służą, jak są zbudowane i co WHO o nich myśli. I ta ostatnia kwestia jest chyba najistotniejsza.
Warto zwrócić uwagę na punkt 7, w którym WHO troszczy się o to, że ludzie sami przerabiają e-fajki, a ponadto mogą w nich używać innych substancji czynnych niż nikotyna. Może w takim razie wziąć pod lupę szklanki czy kubki – wszak można do nich nalać bimbru czy innej trucizny.
W punkcie 12 WHO narzeka, że większość e-fajek nie była badana przez niezależnych naukowców. Zapewne to prawda, ale rodzi się pytanie: dlaczego w takim razie WHO tego nie bada?
Dalej jest o nikotynie. W punkcie 13 napisano, że nikotyna nie jest kancerogenem, ale… no właśnie – „może pełnić funkcję promotora wzrostu nowotworowego”. Trzeba postraszyć. Nie ma żadnych dowodów wprost, ale magiczny zwrot „może pełnić funkcję…” załatwia sprawę.
W p. 15 WHO pisze, że jest bardzo prawdopodobne, iż poziom substancji toksycznych generowanych przez e-fajki jest niższy niż w przypadku palenia. Bardzo ostrożne zdanie. No i odkrycie na miarę nagrody Nobla.
Bardzo wzburzył mnie punkt 18, w którym fakt, że ludziom udaje się rzucić palenie tytoniu, WHO kwituje jako „anecdotal evidence”. Tak, moi drodzy – anegdoty jakieś opowiadacie, że już nie palicie śmierdziuchów. WHO wie lepiej. Ten punkt na 100 km śmierdzi niesławnym profesorem Glantzem. Jest jakiś taki… wyglantzowany.
Punkty 23 i 24 to znany już argument o efekcie furtki oraz renormalizacji palenia. Pozostawię bez komentarza. Znowu polecieli Glantzem.
Dalej jest o tym, jak Big Tobacco anektuje firmy e-papierosowe (to akurat fakt) i że to znowu podminowuje denormalizację (na to żadnych dowodów nie ma, są właśnie odwrotne, ale przemilczane). Piszą też, że co prawda większość e-fajek nie przypomina już zwykłych papierosów, ale chmurka przypomina dym (tak, tak – renormalizacja).
Od pkt. 33 mamy „rozważania ogólne WHO”. Wychodzi na to, że rekreacyjne używanie nikotyny jest be. Najlepiej rzucić w ogóle. Niby dobrze, ale co z tymi, którzy nie dają rady? Dalej jest o tym, że trzeba wprowadzić regulacje. No, wiadomo, że oni to lubią – zakazy i nakazy.
Obowiązek dostarczenia dowodów na dobroczynne działanie e-fajek ma spoczywać na przemyśle, który się tym zajmuje. No fajnie, ale za chwilę powiedzą, że to nie są niezależne badania.
W dalszej części dokumentu WHO pisze, ze chce zakazów podobnych jak dla palenia – w aspekcie używania w miejscach publicznych, reklamy i promocji. I to, moim zdaniem jest właśnie renormalizacją palenia tytoniu.
Istotny jest pkt 48, w którym napisano m.in. o tym, że e-p powinny być tak skonstruowane, aby nie było możliwe stosowanie w nich innych środków (w domyśle – narkotyków). Ciekawe jak to można zrobić? Dopuścić tylko jednorazówki?
No i punkt 48 f – do czasu znalezienia dowodów, że nie przyciąga to dzieciaków zakazać aromatów owocowych, o smaku słodyczy i napojów alkoholowych.
Normalnie paragraf 22 – jeśli zostanie to zakazane, to jak można znaleźć dowody? No ludzie…
Dopiero na sam koniec jest coś sensownego – zakaz sprzedaży nieletnim. I w zasadzie tylko to powinno być poparte przez polską delegację, która tam pojedzie. Obawiam się jednak, że będzie inaczej…

Dziś słyszałem już w mediach informacje o tym dokumencie. Zobaczymy, jak ta sprawa będzie przedstawiana. Jeśli ktoś zauważy coś ciekawego, proszę o linki.

Reklamy
 
12 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 26 sierpnia 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

12 responses to “Z ostatniej chwili – omawiamy dokument WHO dotyczący e-papierosów

 1. Bialy_Wilk

  26 sierpnia 2014 at 13:40

  Może WHO powinno zajęć się tez bibułką do papierosów i znormalizować ją tak, aby nie można było zrobić przy jej pomocy skręta z „trawką”. 😉

   
  • StaryChemik

   26 sierpnia 2014 at 14:07

   No, nie tylko bibułką… w gazecie też można skręta zrobić. I w kartce z książki.
   Zbanować wszystko! 😉

    
 2. Meant

  26 sierpnia 2014 at 16:10

  I tak „postęp”, bo początkowo miał być całkowity zakaz. Pośrednio WHO przyznaje, że „e-papierosy mogą potencjalnie redukować szkody wynikające a palenia tytoniu”. I to niestety jedyna dobra wiadomość.
  http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/2014/176-who

   
 3. molcia

  26 sierpnia 2014 at 17:26

  Właśnie wysłuchałam tych bzdur w tv – aż ręce opadają!! Wyraźnie rzecz dotyczy obrony przed konkurencją – bo jak inaczej to interpretować?? Ktoś się boi o swój biznes i próbuje zwalczyć e-p. Ciekawe, że o szkodliwości alkoholu aż tak się nie rozchodzi…. A ja chmurzę i chmurzyć będę dopóki się da 🙂 Swoją drogą – nieletni robią nam, chmurzącym, kiepską reklamę :/ I faktycznie – 18 lat jako ograniczenie, ale cała reszta…. ech….

   
 4. Dorota

  26 sierpnia 2014 at 18:21

  Prosze zerknac ; http://www.clivebates.com/ niezla propozycja na zmiane logo WHO

   
 5. 4smoking

  27 sierpnia 2014 at 08:29

  wczoraj w TVP gdansk, odbyla się bardzo stronnicza dyskusja – prowadzacy tez sie nie popisal:
  http://www.tvp.pl/tvp-regionalna/programy/echa-dnia-komentarze/wideo/26082014/16586006

   
 6. dd

  27 sierpnia 2014 at 13:29

  można by napisać „pachnie Glantzem”, ale „śmierdzi Glantzem” jest jakże bliższe prawdy

   
  • imprimis

   27 sierpnia 2014 at 19:40

   Dla mnie to znowu śmierdzi „megakorupcją” pomiędzy kim a kim raczej nie trudno sie domyślić 😦 WHO to uzurpujący sobie prawo do ustalania kierunków wielokrotny zbrodniarz 😦

    
 7. sebek

  28 sierpnia 2014 at 16:30

  Czyżby WHO zostało przekupione przez koncerny tytoniowe czy rzeczywiście w tej instytucji zasiadają głąby …………..

   
  • Dorota

   28 sierpnia 2014 at 17:35

   WHO = Big Pharma wiec nie takie znowu glaby…….

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: